(14.10 hodin)

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážení páni ministři, vážené dámy, vážení pánové, pokusím se být maximálně stručný, ale nad rámec dohody, která vznikla na politickém grémiu, si dovoluji za vládní koalici přednést ještě další seřazení bodů.

Proti tomu, jak to je dneska, nemám žádných námitek. Zítra, kdy mají být body třetího čtení, navrhuji, aby byly seřazeny v tomto pořadí: první bod 88, sněmovní tisk 312, sdružování v politických stranách; pak bod 86, sněmovní tisk 249, zadávání veřejných zakázek; pak bod 85, sněmovní tisk 238, investiční společnosti a investiční fondy; posléze bod 84, návrh poslanců Patrika Nachera a dalších, občanský soudní řád, sněmovní tisk 48. Tolik zítřek, s tím, že samozřejmě pokud by se skončilo, pokračovali bychom body v prvním čtení tak, jak byly seřazeny paní předsedkyní po jednání grémia.

Dále druhý návrh je, aby na čtvrtek 9. února po skončení písemných interpelací nebo od 11 hodin byly zařazeny dva body z bloku prvních čtení, to bod 11, vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti obrany, sněmovní tisk 368, navrženo první čtení podle § 90; dále bod 12, vládní návrh zákona o financování obrany České republiky a o změně dalších zákonů, sněmovní tisk 369. To myslím, že nám vystačí na čtvrtek.

Poslední návrh, který mám na pátek, abychom projednali třetí čtení bodu 87, sněmovního tisku 263, zjednodušeně řečeno, návrh zákona o České televizi a Českém rozhlasu, jako první bod v pátek ráno. Toto jsou tři návrhy, které mám. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní je tedy přihlášena paní předsedkyně Alena Schillerová, následuje pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo. Kolegyně, kolegové, poprosím o ztišení v sále.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dovolte mi, abych předstoupila před Poslaneckou sněmovnu s návrhem na zařazení nového bodu s názvem Nedostatek léků a žádám o jeho zařazení jako první bod dnešního jednacího dne. Teď mi dovolte, abych tento bod před vámi odůvodnila.

Jak všichni dobře víme, české nemocnice a lékárny se již několik měsíců potýkají s nedostatkem či úplnou absencí antibiotik, léků pro chronicky nemocné pacienty, ale i úplně běžných léků na horečku včetně dětských sirupů. Bohužel, uplynulé týdny potvrdily, že Ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje, nejedná a není dostatečně aktivní, aby tento naléhavý a závažný, bohužel i životy ohrožující problém koncepčně řešilo.

Protože ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nefunguje, svolali jsme v minulém týdnu do Poslanecké sněmovny zástupce klíčových profesních komor a oborových asociací, abychom mu pomohli nalézt řešení. Účast vrcholných představitelů českého zdravotnictví jasně potvrdila, že nedostatek léků chápe jako velký problém úplně každý. Přišli zástupci České lékařské komory, České lékárnické komory, České stomatologické komory, České asociace farmaceutických firem, Svazu zdravotních pojišťoven, ředitelé nemocnic, poslanci výboru pro zdravotnictví, ale i zástupci pacientů.

O to více je alarmující, že tím, kdo nepřišel, a dokonce za sebe nevyslal ani žádného zástupce, byl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, tedy ten, který nese za situaci hlavní zodpovědnost. Mohu vám říct, že odborníci byli v šoku a během setkání se netajili tím, že takovou ignoranci ze strany ministra ještě nezažili, nejen vůči opozici, ale i vůči těm, kteří pracují v první linii a kteří očekávají od svého ministra podporu, nebo alespoň nějaký náznak strategie. (Silný hluk v sále. Obrací se na předsedající se žádostí o zjednání klidu.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já tedy neměla pocit, že je to tak strašné, ale prosím, kolegyně a kolegové, o ztišení. Možná to slyšíme každý v sále jinak, ale ať může paní předsedkyně pokračovat.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji, paní předsedkyně, děkuji.

Vážené dámy a pánové, za úplný vrchol považuji informaci, kterou dnes ráno umístil pan ministr zdravotnictví na svůj twitterový účet. Cituji tweet ministra zdravotnictví ze dne 7. února v 8.59 hodin: "Včera jsem jednal s eurokomisařkou pro zdraví Stellou Kyriakides. Téma bylo jasné, léčiva a jejich nedostatek v EU. Shodli jsme se, že problém musíme řešit i na EU úrovni. Už na přelomu roku jsme vyzvali švédské předsednictví, úřady HERA, EMA, k řešení. Na jednání Rady EU toto téma zvednu." Opravdu, po skončení půlročního předsednictví České republiky v Radě EU se 7. února 2023 dozvídáme od ministra zdravotnictví, že téma nedostatků léků zvedne na jednání Rady EU? Zatímco ostatní země EU dávno jednají, ministr zdravotnictví České republiky avizuje, že téma hodlá v Evropě zvednout? Zatímco jiné země už dávno brzdí vývoz, aby ochránily domácí dodávky. Zatímco jiné země, například Řecko, rozšířily seznam léků, jejichž další prodej do jiných zemí, známý jako paralelní obchod, je zakázán. Zatímco jiné země, například Rumunsko, již dočasně úplně zastavily vývoz některých antibiotik a léků proti bolesti pro děti. Zatímco například Belgie přijala dekret, který úřadům umožňuje v případě krize zastavit vývoz léků. Zatímco německá vláda zvažuje změnu zákona, aby flexibilně upravila požadavky na zadávání veřejných zakázek, které v současnosti nutí zdravotní pojišťovny nakupovat léky tam, kde jsou nejlevnější, a soustředit dodávky do rukou několika cenově nejkonkurenceschopnějších výrobců. Tamní ministr zdravotnictví již oznámil, že spolková vláda nastaví takovou cenovou politiku léků, aby se distributorům vyplatilo stáhnout současné tenčící se zásoby z dalších zemí Evropy, a raději je prodali v Německu. V Německu také byla přijata legislativní výjimka, podle níž mohou být na německém trhu vydávána i léčiva v baleních popsaných v jiném jazyce než německém. Do německých lékáren se tak velmi rychle dostaly desetitisíce dávek léků a čípků v originálním balení v angličtině nebo třeba francouzštině. Potřebné informace v němčině jsou k dispozici na internetu po oskenování QR kódu na cizojazyčně popsaných lécích. Zatímco Nizozemsko přijalo zákon, který prodejcům ukládá povinnost uchovávat zásoby na šest týdnů, aby překlenuli nedostatek. Podobná pravidla se připravují ve Švédsku. Nejen ve Francii tamní vláda napíná všechny síly k tomu, aby přesvědčila farmaceutické firmy k přesunu jejich výrobních kapacit.

Je evidentní, že v Evropě se rozhořel boj o to, která vláda pro své občany usmlouvá co největší dodávky, že jednotlivé země, které se potýkaly a potýkají s podobným problémem jako Česká republika, realizují funkční opatření, která tuto nepřijatelnou situaci řeší. Já se ptám, jestli si Česká republika v této situaci opravdu může dovolit takto neakceschopného ministra zdravotnictví. Jaký je plán českého ministra zdravotnictví? Jaký je akční plán naší vlády k dlouhodobějšímu vyřešení nedostatku léků v našich lékárnách a nemocnicích? Žádný plán jsme neviděli. Naopak vidíme ministra zdravotnictví a premiéra, kteří před problémem strkají hlavu do písku, kteří tento problém zlehčují, protože mu buď nerozumí, nebo nechtějí rozumět, nebo obojí. Každopádně platí, že pan ministr zdravotnictví selhal a jeho dnešní sdělení, že téma otevře na Radě EU, považuji za výsměch. Nejedná se o ohrožení kritické infrastruktury státu? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP