(15.30 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)
Já jsem vytvořil pracovní skupinu, která se skládá ze zástupců Ministerstva zemědělství, práce a sociální věcí, zdravotnictví a školství, a domnívám se, že první plody a výsledky práce této skupiny budeme moct představit na zdravotním výboru. Současně pevně věřím, že členové, poslanci ze všech politických stran, kteří jsou ve správní radě VZP a v dalších správních radách, podpoří maximálně to, aby peníze z fondu prevence, pokud to jenom trošku půjde, byly použity především pro děti s celiakií, laktózovou intolerancí, ale i další. Stejně tak máme tento týden jednání se zástupci klinických psychologů a dalších oborů a tady si myslím, že je to téma, které budeme muset velmi intenzivně diskutovat.
Chtěl bych jenom upozornit, že se nám podařila naprosto průlomová záležitost. Ve spolupráci s Psychiatrickou společností a dalšími jsme vytvořili nástavbový kurz nebo vzdělávání na IPVZ, které je otevřené všem odborníkům, kde mohou zvýšit svoji kvalifikaci v oboru klinická psychologie tak, aby ta péče se ve velmi krátkém čase výrazně zlepšila a zlepšila se její dostupnost.
Tak já tímto jsem chtěl ještě jednou, vaším prostřednictvím, paní předsedkyně, za tento velmi konstruktivní a odborný podnět poděkovat.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní je přihlášen pan poslanec Radek Vondráček a připraví se pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Opět nám to vyšlo s Patrikem, že půjdeme po sobě, a předpokládám, že i obsahově na sebe budeme navazovat. Doufám, že nebudu potřebovat ani těch celých pět minut, nicméně vystupuji v okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že opět nebudou interpelace, opět se nebudeme moci ptát ministrů na to, co bychom chtěli slyšet, a já proto - nejprve, abych to zjednodušil, paní místopředsedkyně, napřed nadiktuji, tedy navrhuji nový bod, který by se jmenoval Netransparentní postup vlády v boji proti dezinformacím.
A opravdu bych byl rád, aby za situace, kdy nebudeme mít interpelace, kdy já samozřejmě nechci nějak snižovat důležitost rušení obsoletních zákonů, které už tady jsou padesát a více let a nikdo je nepotřebuje, a že to musíme řešit zrovna teď - a já mám prostě velmi niterný pocit, že jsou závažnější témata, o kterých chce mluvit česká společnost, a vy nám neumožňujete projednat žádný z těchto bodů. A strávili jsme tu dva dny minulý týden kvůli tomu, kde vaší jedinou starostí bylo vytlačit nás z denního světla, aby nedej bože nebyla ohrožena kandidatura vládního kandidáta na prezidentský úřad.
Já mám připraveno konkrétní usnesení, které by mohlo být výsledkem toho našeho bodu a které vám tady přečtu, protože nejsem naivní a obávám se, že opět vládní mašinerie odhlasuje to, že tento bod nebude zařazen. To usnesení by znělo: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu České republiky, aby všem jejím členům předložila veškeré materiály o realizovaných a připravovaných opatřeních v oblasti boje s dezinformacemi, zejména svůj takzvaný akční plán, a umožnila tak legitimní diskusi na plénu Poslanecké sněmovny s přihlédnutím k možnému ohrožení či omezení svobody projevu a práva na informace chráněné čl. 17 Listiny základních práv a svobod."
Posuďte sami - z dosud aspoň částečně naslouchajících - jestli toho chceme opravdu hodně. My se tady totiž o různých snahách omezit svobodu slova, svobodu projevu a práva na informace dozvídáme průběžně zhruba rok. Rok přichází průběžně vláda s různými nápady a vždycky je potom nějakým způsobem zamlží nebo relativizuje, protože narazí na poměrně ostrou reakci veřejnosti a nás, opozice. Teď jsem si přečetl článek, jak někdo vypozoroval, že to vlastně šlo už v několika vlnách, a také to někdo shrnul, že se jedná v podstatě o to, že vláda dlouhodobě pracuje na tom, a je přesvědčena, že veřejné vyjadřování některých názorů je, a to jsem velmi mírný, problematické a nežádoucí. A jsou to takové čtyři body, čtyři okruhy: kriminalizace osob vědomě šířících dezinformace, omezování různých webů, využívání a financování nevládních neziskovek a financování takzvaných nezávislých médií. Jako poslední informaci jsme se dozvěděli, že takovýto akční plán představuje minimálně náklady 150 milionů korun, kdy 100 milionů má být investováno pro ta nezávislá média. Já se ptám ale, jestli to potom nebudou provládní média? Když si je za 100 milionů koupíte, kde potom máte tu nezávislost? A kdo to bude rozhodovat, když navíc trošku až naivně a nepokrytě zaměstnanci KRITu tam ve svých materiálech píšou a upozorňují: Pozor, aby se daného tématu nechytila média, která jsou ve vlastnictví nebo pod vlivem hnutí ANO.
50 milionů mají dostat neziskovky, nevládní organizace. Tady se potom ptám tedy, jestli jsou ještě nevládní a neziskové, když jsou tam všichni profesionálové, berou tam výplatu a zároveň je platí vláda. A to všechno tady říká vládní koalice s neuvěřitelnou politickou lehkostí s tím, že omezení svobody slova vlastně vůbec není otázka právní, která je zachycena v Listině základních práv a svobod, v bohaté judikatuře Ústavního soudu i Evropského soudu pro lidská práva.
V posledních pěti vteřinách znovu upozorňuju, že jednou zřídíte tuto byrokratickou propagandistickou mašinerii a už ji nikdy nezrušíte. (Předsedající: Čas!) Děkuji. Ještě snad na doplnění, mám tam v písemném návrhu zařadit jako první dnes a alternativě jako první zítra. To jsem nestihl říct. Děkuju za vstřícnost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Patrik Nacher a připraví se paní poslankyně Hanzlíková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážená vládo, nebo ministře dopravy pouze z vlády, a ještě tam pan ministr Šalomoun, omlouvám se, dámy a pánové, já budu mít klasický bod, který už jsem tady chtěl zařadit několikrát, a myslím si, že prezidentská kampaň celkem obnažila, že to je docela zásadní téma, a to je informace vlády o boji s dezinformacemi. To je to, co jsem chtěl zařadit už minule, to je to, co jsem se snažil interpelovat například pana premiéra. Ukazuje se jasně, že na jedné straně tady jsou dezinformace, na druhé straně tady stát nějakým způsobem s nimi chce pracovat a chce je potírat. Nicméně nemůžu se zbavit dojmu, že tak dělá selektivně, že některé dezinformace ve veřejném prostoru běhají, protože se to hodí, a jiné ty dezinformace se za ně vydávají, přitom je to já bych řekl nepohodlná informace, ale vydává se za dezinformaci. A mě by tedy zajímalo a bylo by fér, aby tady vystoupili ministři, kterých se to týká, například ministr vnitra, jak je to s těmi plány, ty peníze pro vybraná média, protože občas mám teď pocit v prezidentské kampani, že se předhánějí ve vychvalování jednoho a v dehonestaci druhého. Tak by mě zajímalo, jestli to souvisí nějakým způsobem, jestli to už je nějaké výběrové řízení na ty prostředky, abych tak řekl s nadsázkou, jak je to s těmi penězi pro neziskový sektor, jaké kompetence má mít KRIT, a vlastně jací lidé se kolem toho všeho pohybují, protože když jsem si přečetl informace od pana Vrábela, který se tady tou tematikou zabývá se svojí společností - teď jsem někde našel, že už tam není - Semantic Visions, tak jsem si zároveň našel, že pan Vrábel má nějakou smlouvu a nějaké zakázky od Úřadu vlády. Našel jsem si také, že je v nějakém sdružení s jedním z kandidátů, a proto pro mě není nestranný. Neříkám, že tomu nerozumí, ale není nestranný. Takže když jsem si přečetl, že na jedné straně všechny dezinformace, které tady jsou ve veřejném prostoru, tak jsou ze sta procent jenom z té jedné strany, téměř ze sta procent z té jedné strany, a to všichni, jestli jsme aspoň trochu objektivní, musíme uznat, že takhle to není. Tak mě by docela zajímalo, kolik peněz do toho dáme, jaká bude struktura, jak se to bude kontrolovat, jací lidé nebo neziskové organizace to budou ověřovat, verifikovat. To si myslím, že jsou legitimní věci, které teď právě v době prezidentské kampaně se ukazují, že jsou docela důležité. ***