(18.30 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)

Zároveň jsem na bezpečnostním výboru i říkala jeden fakt, který dostávám od krajů, a to je, že od června se v těch krajských asistenčních centrech, pane ministře, ponejvíce registrují muži v produktivním věku. Ten počet neustále stoupá a hovoří se, že už dvě třetiny jsou muži v produktivním věku. Proto je velmi nutné, aby došlo k propojení těch systémů a aby byl nastaven ten systém sociální podpory, který do dnešního dne není. Vy moc dobře víte, že uprchlík pobírá humanitární dávku šest měsíců, ale pak spadá dál do dávkového systému, pokud se samozřejmě nezapojí do práce. Vy jste řekl, že to číslo stoupá, že je na 115 tisících. Bylo by možné mi odpovědět, kolik z toho je na hlavní pracovní poměr, kolik z toho je na dohody o provedení práce a na dohody o pracovní činnosti? Jestli tímto číslem disponujete a máte ho k dispozici.

V neposlední řadě bych si dovolila zmínit, že i když do České republiky přišlo nejvíce uprchlíků - a můžeme se bavit o tom, jakým způsobem to pan ministr vnitra zvládl, a víme, že už i u první vlny se chtěl zbavit zodpovědnosti, bavil se tady o tom, že budeme mít nějakého národního koordinátora, a poté z toho sešlo, ale od 1. ledna už se pan ministr vnitra té zodpovědnosti zbaví, protože už to na Ministerstvu vnitra mít nechce, a od 1. ledna strategickou skupinu povede, podle těch informací, které máme, ne pan Vlček, to znamená ne hasiči, ale paní Klára Laurenčíková, což je vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Jsem přesvědčena o tom, že ministr vnitra je šéfem Ústředního krizového štábu, a pokud tady nějaká uprchlická krize je, pokud tady je, co se týká bezpečnosti a všech těchto věcí, vybral si to pan ministr, chtěl být ministrem vnitra, má to řídit a má za to nést zodpovědnost. Prostě tak to je.

Myslím si, že jsem tady řekla řadu důvodů, proč hnutí ANO určitě pomoc podporuje, a znovu říkám, že je třeba pomoci těm lidem, kteří pomoc potřebují. Ale řekla jsem to i na bezpečnostním výboru, že tento sněmovní tisk nemůžeme podpořit právě z toho důvodu, že neobsahuje to, co by obsahovat měl, to, co trápí aktéry v územích, ty, co to dělají každý den. To je především to, že tam není řešena jak otázka sociální podpory v rámci testování příjmů a majetku uprchlíků, není tam řešen provoz krajských asistenčních center, není tam řešeno dlouhodobé řešení ubytování pro uprchlíky.

Z toho důvodu, jak už jsme dnes avizovali, u tohoto tisku lex Ukrajina IV ne že budeme proti, ale z toho důvodu, že jste nebyli za půl roku schopni to do tohoto sněmovního tisku předložit, tak z tohoto důvodu se při závěrečném hlasování zdržíme. Děkuju vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji. Přeji pěkný podvečer. Nyní jsou přihlášeni dva řečníci s faktickou, a sice nejprve pan ministr Marian Jurečka. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a ministr životního prostředí ČR Marian Jurečka: Děkuji moc. Já si dovolím zareagovat na paní poslankyni Mračkovou Vildumetzovou, protože ona se ptala na věci, které jsou součástí toho materiálu, jsou součástí důvodové zprávy, ale já si tady dovolím na ně zareagovat. Tak například ta registrace on-line - i pro vás ostatní, prosím pěkně - ta se týká pouze těch, kteří žádají o prodloužení, tedy těch, které stát a složky státu fyzicky musely vidět. To je jasné. Takže tak, jak to tady podáváte, že tady je nějaké bezpečnostní riziko a podobně, to prostě nedává logiku.

Potom samozřejmě my v rámci sociálního systému si také sledujeme informace a data, ty systémy jsou propojené. Máme data s vnitrem, které si párujeme. Udělali jsme i několik šetření na místě, ve velkých městech, ve středních městech, párovali jsme si to, kontrolovali, zdali ty informace sedí. Kdybyste mezi těmi lidmi byli, tak víte, že za poslední měsíce byla naopak spousta stížností na to, jak jsme zpřísnili ten systém. Začali jsme vyžadovat to, že ty adresy musí sedět. Pokud nesedí, není přiznaná humanitární dávka, žadatelé mají problém a musí ty věci z hlediska informací o tom, na jakém území České republiky se nacházejí, uvést do souladu.

Dovolím si jenom ještě reagovat. Když se podíváme na data z humanitární dávky, nejvíce žádostí nám přišlo v měsíci květnu a bylo to 237 655 osob, které požádaly o humanitární dávku. Když se podívám k datu 1. 12. za měsíc listopad, tak je to 81 743 osob. Ten významný pokles je úplně evidentní. Samozřejmě máme potom rozpad na detailní kraje. Víme, kde přesně ti lidi jsou, víme také, kteří lidi nám začali pracovat. Dneska skoro 80 % z těch 115 000 lidí, kteří pracují, pracují buď na pracovní poměr (Předsedající: Čas.), anebo mají zpojistněné dohody.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jiří Mašek, pak se připraví paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, já bych chtěl zareagovat na svou ctěnou kolegyni Janu Mračkovou Vildumetzovou, která tady vznesla dotaz na pana ministra a bavila se o těch počtech zaměstnaných. Tady padala číslovka 115 000 zaměstnaných ukrajinských běženců. Já bych chtěl připomenout - a čerpal jsem to z údajů Úřadu práce - že na konci února, tedy v době, kdy vznikl ten konflikt, kdy Putin napadl Ukrajinu, jsme tady měli zaměstnaných podle údajů Úřadu práce 210 000 Ukrajinců, z toho 122 000 byli muži, zbytek - neumím to teď odečíst - byly ženy.

Co se stalo za pět měsíců. Na konci července tohoto roku jsme tam měli podle údajů Úřadu práce zaměstnaných 249 000 uprchlíků, z toho 122 000 mužů - čili ti muži se nezměnili - a 39 000 ukrajinských žen se zapojilo. Teď máme další čtyři měsíce navíc. Já ta nová data nevím, dokázal jsem načerpat tato data. Prostě ta čísla nesedí, zrovna tak jako nesedí čísla na zdravotních pojišťovnách, nesedí čísla ve školách.

To je to, že pan ministr Rakušan, přestože jsme na něj apelovali, aby tu registraci, pokud možno elektronicky, zahájil a nemusel čekat na to, až mu to poradí v Evropě někdy v říjnu, my jsme po něm chtěli, aby na tom on a jeho lidé začali průběžně pracovat od začátku, tak to nečinili. Čili výsledek je chaos a nepořádek. Pan ministr to prostě nezvládá. Je mi líto, že je v Americe. Rád bych mu to tady řekl do očí. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní je s další faktickou přihlášen pan poslanec David Pražák, připraví se pan ministr Marian Jurečka. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec David Pražák: Dobrý podvečer. Já bych se chtěl zeptat, pane ministře - já vím, že to asi není přímo na vás, ale když už tady zastupujete pana ministra vnitra - jak to bude u konkrétního případu. My jsme se včera byli podívat v našem městě, protože v příspěvkové organizaci jsou ubytováni uprchlíci. Nechci házet všechny do jednoho pytle. Jsou tam tací, kteří se k tomu ubytování nějakým způsobem chovají, ale jsou tací, kterým to prostě těžko vysvětlíte.

Narazili jsme tam na pokoj, kde byli zamčeni mladí Ukrajinci, kterým bylo přes dvacet let, byli tam legálně, protože KACPU je tam normálně přidělilo. Do práce nechodí, přes den spí a v noci se nám potulují po městě. Já bych chtěl vědět, co s nimi bude po 1. březnu, jestli oni se teď na dálku někde zaregistrují a budou se tady potulovat dál, nebo co s nimi prostě bude. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP