(14.40 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní, než dám slovo panu poslanci Richterovi, mám zde dvě faktické. Mám tu ještě přihlášku pana poslance Vondráka, mám ho tady v pořadí - pane poslanče.
Poslanec Ivo Vondrák: Dobré odpoledne. Děkuju za slovo - dvě minuty, budu krátký. Já bych tady zdůraznil dvě věci, které považuji na tom rozpočtu za ohrožující. První se týká nedofinancování regionálního školství, kde ten nárůst zcela evidentně nebude stačit na to, abychom dodrželi pravidla, že pedagogický pracovník bude mít plat na úrovni 130 % průměrného platu. To se v podstatě nedá dodržet. Predikce je, že to bude někde na úrovni 110 %, takže to je velký paradox z pohledu toho, že tady budeme brzy projednávat zákon o pedagogických pracovnících, kde vlastně bude přímo zakódováno to, že pedagogický pracovník má mít 130 % platu průměru České republiky. To je první věc, kterou považuji za velmi problematickou, a dle mého názoru bude mít negativní vliv na zájem o profesi pedagoga, jak to bývávalo v minulých letech. To je první věc.
Druhá věc je rozpočet vysokých škol, který je navýšen o 2,3 miliardy. My jsme měli na předminulém jednání školského výboru zástupce Ministerstva školství pana náměstka Millera, který předložil požadavek našemu výboru o navýšení rozpočtu vysokých škol o 5 miliard. Těch 2,3 miliardy je polovina a zcela evidentně bude znamenat jakási omezení, která samozřejmě budou dána jednak energetickou krizí. Pevně věřím, že se to dá ustát, ale vzniká tady poměrně významný problém, totiž ten, že budou chybět tyto prostředky právě v platech. Děkuji, to je všechno. Konvergujeme k nedofinancování školství. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času. Nyní prosím pana poslance Oklešťka s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážení ministři, kolegové poslanci, navážu na své dva předřečníky ve vztahu k regionálnímu školství, protože v mediálním prostoru se teď pohybuje informace ohledně rozhovoru, který poskytl pan ministr Deníku N, a titulek zní "To je na obklad a demisi, čílí se učitelé nad Balašovým nápadem zrušit příplatky". Je to s podivem, protože vlastní text zní takto, cituji: "Učitelskou veřejnost nadzvedly výroky, které zazněly z úst ministra školství v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné zmínil, že učitelé si nezaslouží příplatky za suplování, jsou prý přežité a ne všichni učí kvalitně. Navíc si myslí, že ředitelé jsou hysteričtí a vydírají ho kvůli chybějícím penězům. Ti spolu s učiteli jeho slova považují za skandální a žádají jeho demisi." To je konec citace. Já bych tady zmínil, že vlastně tak, jak říkali moji předřečníci, že regionální školství a školství obecně je podfinancované, tak právě pan ministr se tady v tom rozhovoru zmiňuje, že mají málo peněz. Jo? To je tady v té větě "vydírají ho kvůli chybějícím penězům". Takže bych doporučil, jsme v prvním čtení rozpočtu a je ještě prostor, aby se formou pozměňovacích návrhů třeba i to financování školství upravilo, tak bych poprosil, kdyby se tím Ministerstvo školství zabývalo. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji a nyní v rozpravě vystoupí pan poslanec Richter. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Richter: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovoluji si v pár bodech okomentovat vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky v kapitole Národní sportovní agentury pod číslem 362 nebo kapitolou 362.
Kluby, sportovní spolky, a to zejména v amatérské soutěži, stále čekají na pomoc v energetické krizi. Všichni jsou ve velkém ohrožení, to tady zdůrazňuji již po několikáté. Ani v novém návrhu rozpočtu na rok 2023 není toto reflektováno v tom, jaké nárůsty, byť i po zastropování, je zde očekávají.
Sportovní spolky zatím nevědí, jestli nebudou muset kvůli nárůstu cen energií sportoviště uzavřít. Kluby, které jsem již v minulosti několikrát zmiňoval, a k tomu se můžu malinko vrátit, sotva přežily pandemii koronaviru a nikdo nemůže vědět, zda se ještě v nějaké podobě neobjeví, se zmítají v této další krizi, to je v krizi energetické, kdy prostředky nemají nebo se jim výrazně tenčí. A určitě bude docházet minimálně ke zdražování tréninku dětí a v nejhorším případě k uzavírání sportovišť. Na to neupozorňuji jenom já tady, ale upozorňuje na to Česká unie sportu, svazy jako takové, a nevíme, kdy kdo náhle ze dne na den zavře sportoviště.
Sportovním klubům a tělovýchovným jednotám dramaticky narostly náklady na elektřinu o stovky procent, měsíčně platí za provoz tělocvičen nebo hal statisíce korun, jenže nemají z čeho brát. Státní podpora nepřichází v dostatečné míře. Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, toto komentuje slovy, budu citovat: "Očekáváme, že bude docházet ke zdražování tréninku dětí a patrně ještě katastrofičtějším scénářům. Až se naplno rozjede topná sezona, některé spolky budou uzavírat sportoviště nebo se jich zbavovat, jsou na finančním dně. A ano, nastanou katastrofické scénáře, pokud nebude klubům a spolkům zajištěna dostatečná pomoc státu. Počet klubů nebo tělovýchovných jednot, co se potýká s nárůstem výdajů za provoz a údržbu sportovišť, strmě roste. V současné době nemá dostatek prostředků na zaplacení těchto položek 61 % tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Vyplývá to z průzkumu České unie sportu, do kterého se zapojilo skoro 1 700 zástupců z klubů a jednot. Situace bude nadále eskalovat. Reálně se už potýká s těmito problémy kolem 80 % klubů, které vlastní nebo mají v pronájmu sportoviště či jiná sportovní zařízení. Pokud stát prostřednictvím Národní sportovní agentury výrazně nezasáhne, bude už opravdu docházet k uzavírání sportovišť, a tím k rušení tréninku pro děti," prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
TJ Bohemians Praha, budu zase citovat: "Jenom náklady na elektřinu se zvedly oproti loňskému roku o 86 %. Za provoz platíme 15 milionů korun ročně, nemáme už na to, situace je neudržitelná, proto jsme museli prodat jednu ze svých hal."
SK Radbuza Plzeň: "Pokud to takhle půjde dál, tak to pro nás může být likvidační. Bazén a zimní stadion jsou energeticky nejnáročnější budovy. Nás trápí dále, v sousedství máme železnici, takže když u nás projede vlak, třese se hladina, a tím pádem za dobu existence bazénu máme tento v havarijním stavu."
HC Lomnice nad Popelkou: "Pod sebou máme veškeré náklady týkající se provozu, ve výpůjčce máme od města zimní stadion a také strojovna je naše. Veškeré náklady za energie jdou za námi, tedy vše, co se týká elektřiny, plynu, revizí, zaměstnanců a tak dále. Zdroje čerpáme z tržeb a z členských příspěvků. Běžně jsme platili jenom za energie zhruba 700 000 korun za rok. Letos se za stejnou spotřebu pohybujeme na 3 milionech korun za rok. Jsme úplně nešťastní, na provoz a údržbu jsme dostali z kraje částku 280 000 korun. Podpora od města je v řádech desetitisíců. Máme devět kategorií, kolem 130 dětí do věku 18 let. Vždy jsme dobře hospodařili, byli jsme schopni ufinancovat provoz. Dnes toho nejsme schopni. Musíme se vypořádat s dluhy za poslední měsíce. Prostředky, které jsme dostali od města, jsme už vyčerpali. Když porovnám náklady na kilowatty v minulých sezonách, tak z 2,30 včetně DPH to vyrostlo na 10 korun včetně DPH. V loňském roce narostly náklady na 300 000, v letošním roce o 900 000." Pořád pouze cituji.
Hokejový klub BBSS uvádí: "My jako spolková jednota vlastníme zimní stadion. Měli jsme elektriku 1 MW za 910 korun, minulý rok za 1 500 a letošní za 1 800. To je likvidační, přesto se prostředky z dotací snižují. Jestli se nepodaří fixovat, ale tady zdůrazňuji, dobrou cenu elektřiny na další období, je možné, že budeme platit jenom elektriku 600 000 měsíčně, a to je pro nás likvidační." ***