(16.10 hodin)

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Já to nebudu rozporovat, já jsem si toho vědom, že to mé vystoupení bylo poměrně složité. Ale je to dáno tím, že já jsem často upozorňován na to, že si vymýšlím nějaké teorie, že straším lidi, že je to postaveno na vodě. Tak já jsem tady chtěl předvést, že to na vodě není postaveno, že na to existuje teorie chaosu, která vychází z teorie systémů. A počítám s tím, že tady sedí většinou vzdělaní a inteligentní lidé, tak jsem si dovolil vystoupit s takovým, s takovým prostě článkem. A pokud jsem tím někoho urazil anebo prostě tomu nerozuměl, tak se omlouvám, může za mnou přijít, můžeme o tom debatovat.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A reagovat chce s faktickou pan poslanec Petr Letocha. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Letocha: Děkuju za slovo, pane předsedající. Vážená vládo, vážení kolegové, já bych chtěl reagovat. Tady - já si myslím, že by si měl pan poslanec rozmyslet, jestli chce být poslancem, nebo senátorem, protože tyhlety kampaně do Senátu už jsou trošku prozíravé.

Zároveň bych chtěl reagovat na to, co říkal: vlastizrádná vláda. Já jsem tady dneska zaslechl z úst opozice, že bychom měli, nebo že by někdo z opozice šel vyjednávat, nebo respektive pro plyn za Putinem. Já bych chtěl připomenout, co dneska vyšlo v médiích, kdy Putin jednoznačně říká, že udělá-li někdo nějaké politické rozhodnutí, které bude v rozporu se smlouvami, tak nebude dodávat nic, nedodrží smlouvy. A zároveň v závěru toho rozhovoru cituje ruskou pohádku: "Zmrzni, zmrzni, vlčí chvoste." A za tímto člověkem se chcete jít doprošovat? Chcete jít za Putinem se ho ptát na to, jestli nám bude dodávat ruský plyn? To je to, co chcete? Jít za člověkem, který již několikrát zklamal jako dodavatel ruského plynu? To si myslím, že pakliže tady padla nějaká slova o tom, že bychom se měli stydět nebo že se tady někdo stydí za to, co dělá vláda, tak já se tedy stydím za to, co tady vůbec, co se týče vyjednávání s Ruskem a s Putinem, ze slov opozice padá. Děkuju. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za příspěvek. A vidím zde ještě opět reakci s faktickou pana poslance Brázdila. Jenom bych poprosil, prosím všechny, abychom fakt reagovali v rámci faktických k tomu, co zde bylo, ať z toho neuděláme teď (nesrozumitelné).

 

Poslanec Milan Brázdil: Ano, já budu reagovat na pana poslance, nevím, jak se jmenuje. Ten, co mluvil teď přede mnou a vyzval mě k tomu, abych si rozmyslel, jestli chci být poslancem, anebo senátorem. Tak já vám odpovím. Já jsem poslancem, čili tím nechci být, tím už jsem. Tím už jsem a chci být senátorem. Rozuměl jste mi, velmi jednoduše jsem vám odpověděl. Po devíti letech chci být senátorem. A vysvětlil jsem to snad jednoznačně.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A tím skončily faktické poznámky k předchozímu příspěvku. Poprosím tedy dalšího přihlášeného a to je pan poslanec Róbert Teleky. A prosím o klid v sále, aby pan poslanec měl prostor. Máte slovo.

 

Poslanec Róbert Teleky: Vážený pane předsedající, členové vlády, dámy a pánové, považuji za svou povinnost zde nyní vystoupit a vyjádřit se k předkládanému vládnímu návrhu novely energetického zákona.

Snad všichni, co tady sedíme, jsme si vědomi, v jak nesmírně složité situaci se naše země a její vláda nachází. A zejména v oblasti energetiky toto platí více než kde jinde. Před rokem po krachu společnosti Bohemia Energy téměř milion zákazníků ztratilo svého dodavatele elektřiny nebo plynu a trh se s tím musel složitě vypořádat. Od února letošního roku zde máme jen malý kousek od našich hranic rozsáhlý vojenský konflikt, který se nás bezprostředně dotýká. Mimo jiné z důvodů, že Ruská federace byla dlouhá léta v podstatě výhradním dodavatelem zemního plynu do naší země. Přišel obrovský nárůst cen a opět zejména v energetice. K tomu nelze opomenout již léta probíhající transformaci energetiky kvůli změnám klimatu, které se zejména v letošním létě na území celé Evropy výrazně projevily.

Je tedy zřejmé, že naše země a její vláda se musí překotně se valícím výzvám postavit a čelit jim. A nutno říct, že se to daří úspěšně. Máme naplněné zásobníky na zemní plyn téměř na plnou kapacitu. Máme zajištěný LNG terminál v Holandsku a transport tohoto plynu do České republiky. Vláda zavedla úsporný tarif a zrušila platbu pro obnovitelné zdroje. Spolu s dalším opatřením to představuje významnou pomoc pro domácnosti i podniky. Jak se ale ukazuje, ani tyto kroky nestačí, protože ceny energie prostě rostou do obrovských výšin a dopad na běžné obyvatele a firmy by bez dalších zásahů byl nepřijatelný.

Vítám proto předložený návrh novely energetického zákona, která především přináší zastropování cen elektřiny a zemního plynu po dobu trvání mimořádné tržní situace. Věřím, že pro ty skupiny obyvatel, pro které i zastropované ceny budou představovat příliš velkou zátěž, zafunguje sociální systém, ve kterém vláda deklarovala rovněž provést potřebné úpravy. Současně doufám, že vláda při nastavování podrobností z hlediska zastropování cen v daném nařízení vlády využije i možnosti stáhnout zastropování jen na určitou část spotřeby. I unijní nařízení stanoví určité limity tak, aby i domácnosti byly tímto motivovány k úspornému chování.

V rámci současné krizové situace znamená představená novela energetického zákona jednoznačně krok dobrým směrem. Přináší tolik potřebnou jistotu pro domácnosti, podniky i instituce, jistotu, že cena elektřiny a plynu v příštích měsících nebude vyšší, než stanoví vláda, a že všichni situaci zvládnou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A dalším z přihlášených je paní poslankyně Lenka Dražková. Máte slovo, paní poslankyně. Pardon, Dražilová. A to si tykáme, známe všechno, jak tady koukám. Myslím na všechno možné, tak to blbě čtu. Omlouvám se. (Smích, potlesk v sále.)

 

Poslankyně Lenka Dražilová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, i já jsem měla připraveno delší vystoupení, ale zkrátím to opravdu na konkrétní věc. Vy, co mě znáte, tak víte, že já nejsem fanynka nějakého přístupu, že tady na sebe budeme hodiny útočit. Ale určitě naším společným úkolem je tu situaci teď rychle napravit, protože občanům opravdu ty naše hádky složenky nezaplatí.

Už o tom mluvila moje kolegyně Klárka Dostálová, ale já považuji za důležité to tady opravdu zdůraznit. Chci mluvit o konkrétním problému. Výsledkem toho, že vláda řeší problém s energiemi na poslední chvíli, je i to, že vystavila nejistotě miliony domácností, které jsou napojené na některý ze zdrojů dálkového vytápění. Protože ze všech dostupných zdrojů zatím vyplývá, že na teplárny se zastropování cen energií nevztahuje, tak bych chtěla mluvit konkrétně tady o tomto.

Přečtu vám jeden z mnoha mailů, které mi došly: Naše společnost je dodavatelem tepla pro několik tisíc domácností. Pro výrobu tepla využíváme zemní plyn a samozřejmě i nás se dotýká extrémní nárůst jeho ceny. Množí se nám dotazy od našich odběratelů, zda se bude zastropování cen energií týkat i ceny tepla. Zatím informace ze strany vlády hovoří pouze o zastropování ceny plynu a elektřiny, ale o teple z plynových elektráren není nikde zmínka. Nezapomnělo se na ně? Příspěvek 4 000 korun na byt z úsporného tarifu bohužel zdaleka nestačí. Pokud se nic nezmění, dojde k extrémnímu znevýhodnění občanů, kteří odebírají teplo z centrálního zásobování teplem na zemní plyn, oproti těm, kteří využívají teplo z domovních kotelen. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP