(8.00 hodin)
(pokračuje Jan Síla)

Ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanova uvedla, že platby za dodávky plynu by měly být vypořádány pouze v rublech a že neočekává, že by při obnovení dodávek do Bulharska, pokud projeví potřebnou politickou vůli, vznikly nějaké problémy. Přechodná vláda navíc hledá důvody, proč nepropojovat bulharskou energetiku strukturou (?) s tou řeckou, o což usiloval bývalý premiér Petkov ve snaze získat LNG z řeckých terminálů. Bulharsko se taky snaží diverzifikovat zdroje energií a už od ledna... 1. 10. má začít fungovat nový plynovod, Interkonektor Řecko-Bulharsko, který je napojený na terminál v Řecku s LNG. Má mít kapacitu 3 miliardy metrů krychlových, čímž se sníží závislost na ruském plynu asi o 50 %.

Naše eurohujerská Fialova vláda však neustále omílá celoevropské řešení místo toho, aby dělala totéž co ostatní evropské státy a začala se starat o nás, obyvatele naší země. Situace není jen vážná, ale je kritická. Dnes už není čas na spojené (?) celoevropské řešení, které bude vyžadovat spoustu času. Proč to nejde urgentně tímto způsobem vyřešit? Plyn totiž nejsou brambory, které naložíme a dovezeme na místo spotřeby. Plyn vyžaduje vybudovat infrastrukturu, značné investice do navýšení těžby a přepravy plynovody. Takovéto mohutné investice mají ale smysl jen při plánovaných dlouhodobých dodávkách.

A zde narážíme na další nesmysl Evropské unie - Green Deal. OPEC jasně řekl, že kvůli Green Dealu, který chce zavádět Evropská unie, a plánovanému odchodu od fosilních se nenajde investor, který by provedl ztrátovou investici. A proto se OPEC bude orientovat na Asii, kde je záruka dlouhodobých dodávek a kontraktů. Největším dodavatelem plynu se tak stává Rusko a Írán.

Na závěr nemohu opomenout ještě jeden pro mě zásadní argument k vyslovení nedůvěry vládě. Německý premiér Scholz při návštěvě v Praze ve svém projevu řekl, že je nakloněn zrušení principu jednomyslnosti v zásadních otázkách v Evropském parlamentu, takzvané zrušení veta. A náš pan předseda vlády tomu tleskal. Pokud by se česká vláda tomu tlaku podrobila, podepsala by tím rozsudek nad ztrátou státní suverenity České republiky. Vláda ničí průmysl i energetickou bezpečnost země. Pětikoalice drancuje vlastní zemi ve jménu nesmyslné rusofobní ideologie stylem vinný - nevinný.

Premiér Klaus kdysi říkal, že si máme dočasně utáhnout opasky. Veškeré odříkání našich občanů ale bylo k ničemu. Jak to tak vypadá, místo prosperity se dočkáme skutečné chudoby ve stylu Vystrčilova - cituji - za groš své ideje neprodáme. Pokud se národ urychleně nevzpamatuje a nedá sbohem diktátu této vlády řízené z Bruselu, budeme svědky likvidace ekonomiky České republiky se všemi jeho důsledky. Už je za minutu dvanáct. Najde se mezi vámi devět poslanců, kteří záleží na budoucnosti naší země? Ono totiž jediným způsobem, jak dokázat lidem jejich nekompetenci, je udělat z nich lidi kompetentní. Systém, kdy vláda s 20% podporou voličů může rozhodovat o věcech, se kterými 80 % lidí nesouhlasí, není dobrým demokratickým systémem. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Další přihlášený je pan poslanec Jaroslav Foldyna. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Dobré ráno, pane předsedající. Dobré ráno, kolegové a kolegyně. To bylo super krásné, co jsme si tady odbyli. Všechno tady už bylo řečeno. Tady už všichni jenom čekáme na to hlasování. Bude to hlasování po jménech. A bude to hlasování o tom, zdali ten marasmus, který jste započali, kolegové z pětikoalice, bude mít svůj závěr. Závěr takový, ze kterého mají občané ohromný strach. Ve společnosti je velká nervozita. Proto jsem rád, že se tady bude hlasovat po jménech. Každý si hezky stoupnete a řeknete: ano, jsem proti návrhu, protože chci, aby na vás ta inflace dopadla tak, jak na vás dopadne, ta drahota, kterou jsme způsobili, ta katastrofa s energiemi, já s tím souhlasím a já tu vládu podržím. Podržíte. Každý se budete muset podívat svým sousedům do očí. To bude super. A já vám to nezávidím.

Máme takovou vládu, která mi připadá jak Švandrlíkovi Černí baroni i s tím Jasánkem. Toho tam taky najdete. Škoda, že tady teď není. (Reakce v sále.) Jasánek, ty Lipánku. Hele, podívejte se, je to neuvěřitelné, to, kam se pohybuje společnost. Všichni začínáme mít určitou obavu o ten výsledek. Ten dopad, ta hysterie ve společnosti, to napětí. A teď budeme o tom hlasovat a vy každý budete muset říct, že s tím souhlasíte, že s tím, co přijde na ty lidi na podzim - nemůžete to hodit na Putina nebo na Babiše, to už prostě nejde, lidi už tomu nevěří.

Ten projev, který pan předseda vlády tady řekl, měl ho perfektně připravený, kdyby ho šel říct v sobotu na Václavák, já nevím, jestli by to ti lidé pochopili. Nemyslím si. Nemyslím si. Já mám obavu. Lidé píší samozřejmě, jak jsou vystresované samoživitelky, jak jsou vystresované nízkopříjmové rodiny. Ale přátelé, nejhorší je, že už se bavíte s lidmi, kterým ne že by jim chyběly peníze, mají jich poměrně dost, ale i oni už začínají mít, střední třída začíná mít obavy o budoucnost, o ten vývoj. A my neseme spoluzodpovědnost. A každý tady budeme muset zvednout - jsem chtěl říct zadek, ale to se neříká tady ve Sněmovně, že jo, tady je všechno takové vznešené - tak si stoupnout a říct: jsem pro, nebo proti tomu, aby pokračovalo tahleta vláda černých baronů. Ten Švandrlík to napsal přesně - i s tím Jasánkem tady vykřikujícím bojovníkem.

Víte, já jsem byl několikrát v Drážďanech. Tam mi říkali, tady to jsou extremisti. Já byl... Ať mi řeknou tadyhleti bojovníci... Já jsem byl několikrát v Drážďanech na demonstraci proti nacistům, proti nazi na jaře, když jsou tam... Tam byli jiní Piráti. Ti nechtěli žádnou válku. Byli pacifisti. Tady ti kluci a holky, co tady... Jediná pirátská moudra jsou, že mají vládní limuzínu. A jsou čtyři. Ty jo, to je pecka. To se musí člověk smát. Ale dobře, řekli si o to sami. Členská základna je otázka asi jiná.

My teď budeme po jménech společnosti říkat, že s tím, co přijde, souhlasíme, nebo nesouhlasíme. To je ta odpovědnost. Teď konkrétně každý z nás vezme na sebe odpovědnost za to, co tu řekne, protože to, co řekne a jak to podrží, to bude ten dopad v tom listopadu, to budou ty Vánoce, to jaro to bude. To si myslím, že je pro nás pro všechny asi to nejtěžší. A pro poslance z pětikoalice je to těžké. Já to vím. Já jsem tady taky kolikrát musel hlasovat v minulosti. Velmi složitě jsem se se svým svědomím vyrovnával, až jsem z toho musel vyskočit, protože jsem třicet let budoval stranu, která měla hájit práva pracujících lidí, a tam se o žádném genderismu a já nevím těch fanatických ideologických záležitostech nemluvilo. A dneska už ta strana tady není, protože ji položili. Tak je to pro nás každého těžké, kdo máme to svědomí a chceme v politice dělat něco pro tu společnost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP