(15.00 hodin)
(pokračuje Jiří Strýček)
Možná by ale stálo za to říct pár informací, co tento Spojený ústav jaderných výzkumů obnáší.
Byl založen Dohodou o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů v roce 1956 s cílem rozvíjet teoretický a experimentální výzkum v oblastech fyziky částic, jaderné fyziky, fyziky kondenzovaných látek a radiobiologie. Dnes má tento Spojený ústav zhruba 19 členů. Kromě postsovětských republik a zemí bývalého východního bloku mezi ně patří například Egypt, Kuba, Mongolsko nebo Vietnam. Mezi přidružené členy patří například Německo, Itálie nebo Jihoafrická republika.
Jak již tady bylo uvedeno, organizace loni hospodařila s částkou v přepočtu 4,5 miliardy korun, přičemž Rusko má ve spolku klíčovou pozici, hradí asi 82 % jeho rozpočtu. Členské příspěvky české strany činí výši mezi 5 až 7 miliony amerických dolarů ročně.
K výzkumným projektům využije experimentální zařízení každoročně přibližně sto českých vědeckých pracovníků, a to především v oblastech jaderné a neutronové fyziky. Nejaktivnější spolupráci se Spojeným ústavem jaderného výzkumu z českých vědeckých institucí udržuje Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR, České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Karlova, Fyzikální ústav Akademie věd ČR, dále také Univerzita Palackého v Olomouci, Slezská univerzita v Opavě anebo Vysoká škola báňská — Technická univerzita Ostrava.
Výzkumná činnost je členěna do sedmi laboratoří, které mají vlastní vnitřní organizační strukturu. Součástí je i univerzitní centrum pro vzdělávací aktivity Spojeného ústavu jaderného výzkumu, který zaměstnává kolem 4 500 lidí, z nichž 1 200 patří mezi výzkumné pracovníky. Další 2 000 zaměstnanců tvoří technici a inženýři.
Základními experimentálními zařízeními tohoto ústavu jsou zejména Nuklotron, což je urychlovač lehkých a těžkých iontů, cyklotrony U-400 a U-400M určené k syntéze supertěžkých prvků a lehkých exotických jader a nedávno spuštěný DC280 v rámci SuperHeavy Element Factory, dále pulzní neutronový reaktor a tak dále a tak dále. Ve stavu výstavby se nachází Bajkalský neutronový teleskop a experimentální zařízení NICA. Významnou roli v tomto Spojeném ústavu jaderného výzkumu hraje i výpočetní infrastruktura se superpočítačem Govorun nebo vzdělávací program univerzitního centra tohoto jaderného ústavu. Jedná se o přístrojové vybavení, které je zčásti unikátní, zčásti dostupné i jinde.
Co je taky třeba zdůraznit, je to, že Spojený ústav jaderného výzkumu je zadavatelem obchodních a průmyslových zakázek, z nichž některé směřují i k českým subjektům, přestože tyto zakázky nejsou striktně vázány na členství. Česká republika patří dodnes k nejaktivnějším členům SÚJV.
Jak už bylo řečeno, Spojený ústav jaderných výzkumů do ruského vpádu na Ukrajinu spolupracoval i se západním protějškem CERN, jenž se věnuje spíše částicové fyzice. CERN má mohutnější ekonomické zázemí a větší přístroje, ústav zase používá širší škálu technologií.
Jak už jsem řekl v úvodu mého vystoupení, v současné mezinárodněpolitické situaci považuji ukončení členství České republiky v této organizaci za nevyhnutelné. Na druhou stranu jsem chtěl nastínit samozřejmě to, že nebylo úplně všechno špatně. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Také děkuji. Ještě připomenu, že jsme v obecné rozpravě. Zeptám se - písemně se nikdo nehlásí - jestli se ještě někdo hlásí z místa do obecné rozpravy? Nikoho nevidím, takže obecnou rozpravu končím. Zagonguji.
Zeptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo ze strany navrhovatele pana ministra zahraničních věcí? Je zájem o závěrečné slovo? Není. Ze strany zpravodaje? Je zájem, ano, dobře. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Možná snad ne závěrečné slovo, ale jenom jestli máme stejné notičky, paní místopředsedkyně, z legislativního odboru. To usnesení by mělo znít posléze: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 229 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvním čtení." (Předsedající: Ano.) A druhý: "Dává souhlas s výpovědí Dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů SÚJV." Jestli máme stejné notičky, pak je to bez problémů, můžeme hlasovat.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Ano, máme. Děkuji. V tuto chvíli tady mám zájem o odhlášení, takže vás všechny odhlásím. Poprosím vás všechny, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Takže nyní musíme rozhodnout podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Neobdržela jsem proti tomuto námitku dvou poslaneckých klubů ani 50 poslanců, takže si dovoluji přednést návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 229 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení." Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
V tuto chvíli zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku? Já vám všem děkuji.
Hlasování číslo 7, bylo přihlášeno 139 poslanců, pro bylo 139, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel. Návrh usnesení byl schválen.
Nyní si dovolím zahájit podrobnou rozpravu. Zeptám se, jestli se někdo hlásí do podrobné rozpravy? Nikoho nevidím, končím podrobnou rozpravu.
Zeptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo ze strany navrhovatele, to znamená pana ministra zahraničních věcí? Je zájem? Není. Zeptám se, jestli je zájem ze strany zpravodaje? Není.
Takže nyní přikročíme k hlasování o návrhu usnesení. Přednesu návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas s výpovědí Dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů SÚJV." Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, hlasování číslo 8, bylo přihlášeno 139 poslanců, pro bylo 139, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel. A já konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Projednávání tohoto návrhu zákona končím. Poděkuji v tuto chvíli navrhovateli, panu ministrovi zahraničních věcí, a panu zpravodaji.
A nyní dle schváleného programu schůze přistoupíme k bodu číslo
3.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi vládou České republiky
a vládou Státu Katar o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu
a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti,
která byla podepsána v Dauhá dne 21. června 2022
/sněmovní tisk 255/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr financí Zbyněk Stanjura.
A zároveň bych poprosila, aby místo zaujal pan zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Michal Ratiborský. Pane ministře, máte slovo. ***