(10.10 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Ale výsledek je dneska ten, že moji agendu převzali tři ministři a šest politických náměstků. Znovu říkám, neměl jsem ani jednoho, to znamená, je to devět lidí ku jednomu. To neříkám teď s ohledem na výkonnost, já to jenom říkám na to, že tam přišli úplně noví lidé, a to se mi nezdá úplně normální. A to jsme v současném stavu, kdy je to možné jenom se dvěma. A teď si vezměte, až to bude pole volné, neorané, kdy si tam můžu dosazovat kohokoliv. (Předsedající: Čas!) Pak to nebude jeden ku devíti, ale jeden ku padesáti.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Feranec, připraví se pan poslanec Svoboda. Prosím, máte slovo.
Poslanec Milan Feranec: Děkuji, paní předsedající. Vážení členové vlády, dámy a pánové, budu reagovat na to, co říkal pan poslanec Philipp a pan poslanec Bělobrádek. Paradoxně ve svém vystoupení jste říkali argumenty proti novele služebního zákona. Já to vysvětlím. Vy jste říkali případy, kdy za doby služebního zákona skrze systematizaci, velmi složitý proces a tak dále, mohlo dojít k odvolání náměstka pro řízení sekce, ať se vyjadřujeme přesně, ano. A o čem je ta novela? Je o tom, že všichni náměstci pro řízení sekce budou přesoutěženi, všichni, což znamená, kolik je to - řádově necelá stovka lidí, teď myslím z ministerstev, ředitelé odborů, to bych řekl tak 200, 250, ale všichni. To znamená, vy upozorňujete na jednotlivé případy, to se z vašeho pohledu takhle stalo, ale umožníte, aby se ty případy opakovaly ve stovkách. Já jenom říkám, že váš argument je vlastně proti novele služebního zákona. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Svoboda. Vystoupí s faktickou... jste přihlášen. Prosím, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Já se to ještě jednou pokusím zjednodušit. Diskuse, která tady je, není diskuse o politických náměstcích. To je diskuse o tom, že se všechna ministerstva obsadí lidmi, kteří jsou kooperující s příslušným ministrem. To tady vždycky bylo. Pak se vytvořila varianta nějakých definitiv a to, že teď se o tom hovoří, je zřejmě proto, protože vám strašně záleží na tom, aby ti, co tam jsou, tam zůstali. A já říkám jedinou věc: Pojem politický náměstek neexistuje! Existuje jenom pojem náměstek, který je na nějaké funkci, která mu dává nějakou rozhodovací pravomoc na ministerstvu. Pak jsou tam obyčejní úředníci a ti jsou jednodušší, ti dělají to, co jim ti náměstci a ministr řekne, a je jim úplně jedno, jestli to je levicový nebo pravicový, oni jsou dobří úředníci a umějí to udělat. A tady se hádáme o něco, co neexistuje. Pojem politický náměstek je umělý, protože náměstek jako náměstek je ten, kdo má možnost ministerstvo řídit v nějaké podobě ve spolupráci s ministrem. A jak ho jmenuji? Já bych jim třeba říkal otročtí náměstci místo političtí. To je úplně jedno, je to o ničem.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Bělobrádek s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Žáček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím, k paní kolegyni Peštové - o vás jsem vůbec nemluvil, vy jste úplně mimo nějaký můj zájem, takže nemusíte být podrážděná, protože o vás jsem opravdu nemluvil a jako náměstkyně mě skutečně vůbec nezajímáte. Hovořím o ministrech, protože ministři rozhodují o tom, kdo je a kdo není jejich náměstek, takže ta vaše podrážděná reakce byla spíš výrazem zřejmě určitého osobnostního nějakého vašeho založení. Takže hovořil jsem o ministrech a o jejich odborných náměstcích, kteří byli vyhazováni, odejiti, soudí se, vyhrávají někdy soudy a podobně. To znamená, o vás řeč skutečně vůbec nebyla, to je úplně jiný příběh.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Volný je přihlášen, připraví se pan poslanec Brabec. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Volný: Děkuji, paní předsedající. Kolegové, mě trochu mrzí, že se tady většina té diskuse o politických náměstcích a o vlivu politických stran na ministerstvech smrskla na Ministerstvo zdravotnictví, kdy tady ctihodný pan kolega Svoboda, ale i pan Philipp tvrdil, že ho vyhodil Babiš nebo Philipp. Tady pan Svoboda má samozřejmě holt svoji pravdu. Já chci jenom podotknout: prosím vás, na Ministerstvu zdravotnictví bylo mnoho ministrů. Neříkám, že pan premiér Babiš měl zrovna v tomto šťastnou ruku, ale ani jeden, ani jeden nebyl politický, ani jeden nebyl člen ANO! Tak jestli pana kolegu Philippa vyhodil nějaký ministr, tak to byl nestraník. My jsme tam dali jednoho náměstka a víte, že to byl pan profesor Pepík Vymazal, a to přece byla kapacita a nebyl člen strany. Tak nehrajme si tady na to, jak my tam dávali... Já jsem byl kolikrát účasten diskuse, kdy naši lékaři, profesoři, členové ANO a členové Sněmovny říkali: Proč tam nedáte, pane premiére, někoho z našeho středu? Vždyť my máme stejnou odbornost jako ti lidé, které tam dáváte zvenku. A on řekl: Ne, já tam nechci politiky, já tam nechci členy ANO, já tam chci odborníky, kteří nemají s politikou nic společného! Tak co tady házíte na pana bývalého premiéra, že vyhazoval náměstka, že vyhazoval pana Philippa?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Poslední s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Brabec. Prosím, máte slovo.
Poslanec Richard Brabec: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, vážený pane ministře, protože ono teď je to po těch faktických připomínkách, je to otázka, jestli bych se vůbec dostal k tomu, co jsem chtěl říct. Ale když už říkal pan kolega Bělobrádek o těch pokrytcích, což mě trošku nadzvedlo, tak pojďme si říct, o čem to je, a navazuji na to, co už tady padlo. Já jsem neměl ani jednoho politického náměstka, zvládl jsem to s odbornými náměstky a měl jsem po část svého mandátu jednoho poradce a pak už žádného poradce. Když se dneska podívám na ta ministerstva nová v rámci koalice, tam samozřejmě těch poradců přibývá geometrickou řadou, myslím, že možná už mají poradce i náměstci.
A když jsme u toho pokrytectví, tak si to pojďme říct, o čem to je. My jsme ořezali ty sosáčky a vám dneska samozřejmě schází, protože cecíků je málo, ale sosáčků je hodně, tak potřebujete další cecíky, aby se dalo kam nasát. A o tom to je! To znamená, to je ta - znovu se včera vracím k tomu, co tady padlo ohledně depolitizace, prostě tohleto bude politizace. Souhlasím s tím, co říkal pan kolega Svoboda ohledně náměstků. Já jsem také přišel na ten rezort a opravdu jsem si tam dal své náměstky, ale dal tím, že udělali výběrové řízení. A žádný z těch náměstků, a hovořila o tom Berenika Peštová, se tam nedostal kvůli své řekněme politické příslušnosti, ale kvůli tomu, že měl odbornost. Kolegyně Peštová to měla vystudované, měla velkou praxi tenkrát a to byl vlastně jediný, kdo byl přímo spojen s ANO. To znamená, takhle to bylo.
Ale znovu: není to o tom, já jsem o tom přesvědčen, protože to není jen o těch náměstcích - je to o tom, vytvořit si ta další místa, vytvořit si cecíky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. Nyní vystoupí již s řádnou přihláškou paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Já bych měla prosbu, paní předsedající, mluvila jsem i se svými kolegy - my bychom teď dali rádi přednost panu poslanci Bendovi, abychom na něj mohli reagovat, protože samozřejmě vidíme, že je hodně lidí přihlášených, a mí kolegové s tím souhlasí, tak jestli by tato možnost tady byla, tak bychom byli rádi. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji za tuto domluvu. Pokud s tím pan poslanec a pan předseda Benda souhlasí, máte, prosím, slovo, a prosím o odmazání pana předsedy Bendy ze seznamu přihlášených. Děkuji.
Poslanec Marek Benda: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já se to pokusím možná maličko zklidnit, protože jsme se dostali do takové hodně osobní debaty, kdo si komu, a přece jenom se jedná o novelu zákona, takže bychom měli vědět, že to jsou věci, které směřují nějakým způsobem do budoucna. ***