(21.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Současný návrh zákona ze strany vlády, v níž je ministrem financí Andrej Babiš, tuto podporu v nejméně třech případech biopaliv či biosložek ponechává, nejméně v pěti případech snižuje zvýšením spotřební daně, respektive snížením daňového zvýhodnění. Vládní návrh současně stanovuje dodatečnou povinnost ohledně nízkoprocentních směsí biosložek s fosilními palivy za účelem zvýšení odvodů spotřební daně do státního rozpočtu. Mimoto vládní návrh zákona zavádí opatření pro zamezení obcházení zákonem uložených povinností ohledně biopaliv. Odhaduje se, že celkový dopad návrhu zákona na veřejné finance bude kladný, snížené odvody ze spotřební daně do státního rozpočtu budou kompenzovány zaměstnaností v zemědělství týkající se produkce biopaliv. Podpora ponechává možnost nižších cen biopaliv a vysokoprocentních směsí biopaliv s fosilními palivy oproti cenám standardních pohonných hmot - až kolem 10 korun na litr pro konečné spotřebitele, například dopravní podniky, soukromí přepravci, zemědělci, individuální spotřebitelé a podobně. Poznamenejme, že v listopadu 2012 tehdejší vláda Petra Nečase schválila strategický dokument s názvem Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů, v němž se naléhavě doporučuje řada dlouhodobých opatření ze strany státu včetně úprav daňového zvýhodnění biopaliv nutných pro dosažení evropskou legislativou daných minimálních podílů obnovitelných zdrojů energie v dopravě v roce 2020. - Takže vláda Petra Nečase počítala s podporou biopaliv. A když ta dnešní vláda svým rušením podporuje Putinovu ropu, tak zároveň si koleduje o pořádnou pokutu z Evropské unie.
Stručná historie podpory biopaliv. V březnu 2007 vláda České republiky předložila Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona, který později vyšel jako zákon č. 180/2007 Sb. s účinností od 1. 9. 2007. Předmětem zákona byla povinnost zajistit, aby v pohonných hmotách pro dopravní účely za kalendářní rok bylo od 1. září 2007 obsaženo i minimální uvedeným zákonem předepsané množství biopaliv, takzvané nízkoprocentní směsi, s tím, že bylo předepsáno postupné zvyšování tohoto podílu až na hodnotu 3,5 %, resp. 4,5 % u benzinu, resp. nafty od 1. září 2009. Tuto povinnost mohla předmětná osoba splnit i uvedením čistého biopaliva - bionafta - nebo vysokoprocentní směsi s podílem 30 a více procent biosložky. Vládní návrh zákona Poslanecká sněmovna schválila v květnu 2007. Miroslav Kalousek hlasoval proti návrhu, Bohuslav Sobotka se zdržel hlasování, Vojtěch Filip hlasoval pro návrh.
V únoru 2008 vláda České republiky schválila program podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě. V dokumentu se mimo jiné uvádí: Využívání biopaliv jako náhrady fosilních paliv je v České republice i v Evropské unii žádoucí, avšak z uvedených kalkulací vyplývá, že k žádanému rozšíření v uplatňování čistých biopaliv a vysokoprocentních směsí biopaliv nemůže dojít bez dostatečných finančních podpor ze strany státu. Nejvhodnějším způsobem podpory je plné osvobození, resp. snížení, spotřební daně u čistých biopaliv a vratka spotřební daně u vysokoprocentních směsí biopaliv.
Za třetí. O rok později, v únoru 2009, vláda České republiky předložila Poslanecké sněmovně - a zástupcem navrhovatele byl tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek - návrh zákona, kterým se měnil zákon o spotřebních daních a další související zákony a jehož předmětem bylo implementovat program podpory biopaliv. V důvodové zprávě k tomuto návrhu zákona se mimo jiné uvádí: "Podle technických výpočtů, které byly provedeny v rámci programu, je zapotřebí čistá biopaliva i biopaliva, která jsou součástí vysokoprocentních směsí biopaliv s fosilními palivy, plně daňově zvýhodnit. Daňové zvýhodnění čistých a vysokoprocentních biopaliv má mimo jiné za cíl zvýšit uplatnění těchto paliv na trhu. Vzhledem k daňovému zvýhodnění metylesterů mastných kyselin budou vytvořeny podmínky pro růst poptávky po metylesterech mastných kyselin, které se budou používat k pohonu motorů jednak v čisté podobě a jednak jako složka takzvané směsné nafty. V důsledku vyšší poptávky po produktu tohoto odvětví lze očekávat i zvýšení zaměstnanosti. Dopady na příjmy státního rozpočtu budou negativní." Poslanecká sněmovna tento návrh v červnu 2009 schválila včetně přílepku stran emisních povolenek. Poslanec - v té době již nikoli ministr - Miroslav Kalousek hlasoval proti návrhu, podle vlastních slov kvůli přílepku týkajícímu se emisních povolenek, Bohuslav Sobotka hlasoval pro návrh stejně jako Vojtěch Filip. Schválením zákona došlo k daňovému zvýhodnění snížením spotřební daně u vysokoprocentních směsí v poměru podílu biopaliv a osvobozením od spotřební daně u čistých biopaliv.
V listopadu 2009 předložila vláda Jana Fischera Poslanecké sněmovně návrh zákona, jehož předmětem bylo navýšení minimálního podílu biopaliv u benzinu a nafty z tehdejších 4,5 % na 6,3 % u benzinu, resp. z tehdejších 3,5 % na 4,5 % u nafty, a to od dubna 2010. V odůvodnění návrhu vláda uvedla, že mezi hlavní cíle novely (patří) dosáhnutí indikativního cíle podle směrnice 2003/30/ES, ke kterému se Česká republika zavázala, a dále podpora využívání biopaliv a podpořit sektor zemědělství. Mimoto se v odůvodnění vládního návrhu zákona explicitně uvádí, že z podnikatelů budou profitovat výrobci primárních biopaliv a že novela nepřináší dopady na státní rozpočet a výnos spotřební daně. Poslanecká sněmovna upravený vládní návrh schválila v květnu 2010, místo vládou navrženého zvýšení podílů 4,5 %, resp. 6,3 % poslanci schválili navýšení podílů jen na 4,1 %, resp. 6,0 %. Jak poslanec Miroslav Kalousek, tak poslanec Bohuslav Sobotka, tak i poslanec Vojtěch Filip hlasovali pro návrh. Všichni. - Polistopadový kartel hlasoval pro. Kalousek, Sobotka, Filip.
V srpnu 2011 vláda České republiky předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona, ve kterém se mimo jiné dodavatelům pohonných hmot ukládá povinnost postupně snižovat emise skleníkových plynů, přičemž této povinnosti lze dosahovat i podílem biopaliv v pohonných hmotách nebo čistými biopalivy. V důvodové zprávě k vládnímu návrhu se mimo upozorňuje na riziko neplnění legislativních požadavků transpozice směrnice č. 2008/50/ES a varuje se před neplněním mimo jiné udělením vysokých sankcí. - Takže stávající vládo, vysoké sankce vás čekají. Držíme palce. V únoru 2012 Poslanecká sněmovna tento vládní návrh schválila s pozměňovacími návrhy netýkajícími se však problematiky biopaliv. Miroslav Kalousek stejně jako Vojtěch Filip hlasovali pro návrh. - Vidíte, Kalousek, Filip společně hlasovali pro návrh. - Sobotka se zdržel. Miroslav Kalousek, v té době je opět ministrem financí, bezprostředně po schválení vládního návrhu před poslanci prohlásil: "Samozřejmě vláda je jistě spokojena, že prošel tento zákon podpora biopaliv. A aby bylo úplně zřejmé," říká pan Kalousek, "hlasoval jsem ve finále pro tento vládní návrh, protože to je dobrý zákon, navíc je to nezbytná transpozice, je to takzvaný EU zákon. Ve svém důsledku jeho výhody převáží nad některými ústupky, které Sněmovna udělala při hlasování, takže je to krok vpřed, ne že ne. Já kritizoval ty ústupky, nikoliv to, že Sněmovna schválila zákon."
Senát však poslanci schválený zákon vrátil s pozměňovacími návrhy, ty se však netýkaly biopaliv. A poslanci v květnu 2012 zákon přijali s účinností od 1. září 2012. Při tomto opětovném hlasování Miroslav Kalousek nehlasoval, neboť byl omluven z účasti na schůzi, Bohuslav Sobotka hlasoval pro návrh a Vojtěch Filip se zdržel hlasování. ***