(15.10 hodin)

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové. Chtěl bych vaším prostřednictvím k paní předsedkyni Schillerové, kterou tady nevidím - a vidím vás, paní předsedkyně, ano. Chtěl bych vám dát nabídku, která se neodmítá. Jako předseda jednoho z koaličních klubů vám nabízím, že pokud tady standardně začneme pracovat a jednat, tak jak se má, opozice se vyjádří, koalice také zdůvodní to, proč přichází s těmito šesti návrhy, tak pokud dnes do nějaké rozumné večerní hodiny zvládneme první tři body, to znamená polovinu programu této schůze, já udělám všechno pro to, abyste měla v noci prostor na to se věnovat, čemu se v noci věnujeme, tedy spánku, a abychom v programu schůze pokračovali zítra, až nabereme síly. Je to jednoduché. Pojďme pracovat, jednat, první tři body do večera a zítra pokračujeme. Děkuji. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Následuje přednostní přihlášení pana předsedy Fialy.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Nejdřív bych chtěl zcela výjimečně souhlasit s panem místopředsedou Bartoškem. O něco podobného jsem se, jestli si pamatujete, pokoušel asi minulý týden, že když je procedurální návrh, měl by přijít jen protinávrh a mělo by se buď hlasovat, nebo jednat dál. Žádné jiné věci by se neměly projednávat. Já to považuji za korektní, co tady řekl pan místopředseda Bartošek. Děkuji za to a chtěl bych, abychom se všichni podle toho chovali. Já se podle toho chovat budu. Jsem rád, že jsme našli v jedné věci shodu.

Co se týče obstrukcí, já tady musím říct, že jsem pozorně poslouchal pana předsedu Bendu, který přišel k touto mikrofonu a říkal: Myslím, že je čas, abychom si dali nějaké to noční cvičení, a proto, už jsme tady dlouho nebyli v noci, tak proto navrhuji, abychom jednali po 19., 21. i 24. Takže v podstatě koaliční vláda nám tady říká, že my jsme ještě nic pomalu neudělali, a vy nám říkáte, že je potřeba si dát noční cvičení. Já to chápu, ale neobviňujte nás z obstrukcí. To bylo jenom k tomu. Děkuji. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji. Určitě dodržujme všichni jednací řád a po zaznění procedurálního návrhu přicházejme jenom s návrhy, které by ho modifikovaly. Nicméně netušil jsem, kam bude vystoupení paní předsedkyně směřovat. Myslel jsem, že nějaký protinávrh zazní. Dobrá.

Hlásí se ještě někdo s přednostním právem? Není tomu tak. Já ještě konstatuji, že s náhradní kartou číslo 28 bude hlasovat paní poslankyně Bačíková a s náhradní kartou číslo 23 budu hlasovat já, poslanec Skopeček.

 

A jestli máme všechny ty úvodní záležitosti za sebou, můžeme přistoupit konečně k prvnímu bodu našeho jednání, což je

 

1.
Návrh poslanců Ivana Adamce, Radima Fialy, Romana Kubíčka, Michala Kučery,
Ondřeje Lochmana a Antonína Tesaříka na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 382/2021 Sb., kterým se mění
zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 186/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 186/1. Nyní prosím, aby předložený návrh uvedl za navrhovatele pan poslanec Ivan Adamec. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Adamec: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, dovolte mi, abych vás seznámil s návrhem nás poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 382/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Já bych poprosil, kdybyste mě poslouchali. Ona to není úplně tak jednoduchá záležitost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, pane poslanče, já vám rozumím. Poprosím všechny, kteří se nechtějí věnovat projednávanému bodu či vedou diskuze na jiné téma, aby opustili pokud možno sál a utišili se. Vydržte, pane poslanče. Sečkáme, než se tak stane a v sále bude klid, včetně toho, že zde nebudou zvonit mobilní telefony. (V pravé části sálu zvoní telefon.) Prosím, aby si někdo ten telefon vzal. Pane poslanče, myslím, že můžete pokračovat.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, vážený pane předsedající. Omlouvám se, kolegyně, kolegové, já to říkám proto, abyste se pak zbytečně neptali a nemuseli jsme tady trávit celou noc.

Cílem návrhu je doplnit výrobce, dovozce a dodavatele paliv z biomasy mezi povinné osoby pro dokládání kritérií udržitelnosti a umožnit jim prokazovat i plnění čestným prohlášením a použít přechodné období, kdy lze plnění kritérií takto považovat do konce roku 2022. Cílem, znovu opakuji, cílem této dle mého soudu velmi jednoduché poslanecké iniciativy, mimochodem kterou podepsali zástupci všech poslaneckých klubů, vyjma klubu Pirátů, kteří ale projevili víceméně souhlas s touto navrženou novelou, je reakce na dosud nevydané prováděcí akty Evropské komise k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu, a prodloužit do konce letošního roku období, kdy je v České republice možné splnění kritérií udržitelnosti doložit čestným prohlášením namísto plnohodnotné verifikace, pro kterou stále nejsou vytvořeny legislativní předpoklady na úrovni Evropské unie. Fakticky se tak vytváří podmínky pro pokračování podpory výroby elektřiny a tepla z biomasy do konce letošního roku.

Já to zkusím přeložit (těm), kteří možná nepochopili, co tady říkám, a poprosil bych, abyste mě opravdu sledovali, protože pokud dneska se nám nepodaří tuto novelu schválit v tom zrychleném znění, tak nás čekají v této oblasti velmi velké problémy. Je to velmi jednoduché. My jsme tady vlastně v minulém volebním období schválili novelu pouze, kde jsme řekli, že vlastně výrobci a dovozci a provozovatelé paliva z biomasy a vůbec podpora biomasy jako takové se musí verifikovat do 30. 6. letošního roku, tak podle aktů, které nám prostě vydá Evropská komise. Vláda se zavázala těm podnikatelům, že to tak bude a že budou moci dále dostávat podporu z veřejných zdrojů. Bohužel se tak nestalo a stát se nemohlo, protože Evropská komise prostě ty dokumenty nevydala.

Přečtu vám tady, kdy vlastně Evropská komise nám píše 8. března letošního roku a přiznává, že tedy došlo ke zpoždění deklarovaných aktů, a přiznává také nezbytnost odložení uplatňování kritérií udržitelnosti biomasy o půl roku. To znamená, že toto stanovisko Evropské komise je v naprostém souladu s návrhem zákona, který vám tady v tuto chvíli předkládáme. Já musím říct, že ta novela má nabýt účinnosti dnem následujícím po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů, její schválení se navrhuje již v prvním čtení podle § 90 odst. 2. Já to pak ještě dovysvětlím. Dopady na veřejné rozpočty nebo na státní rozpočty žádné nejsou. Splňuje to všechna kritéria, která tady vždycky posuzujeme při předkládání každého zákona, a dopady do podnikatelského prostřední to má jenom pozitivní.

Z oslovených ministerstev se vyslovilo k návrhu Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo průmyslu a obchodu souhlasně, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj neutrálně a iniciativně jej uvítaly Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky. Vláda sice měla připomínku, že prodloužení doby, kdy je možno podávat pouze čestné prohlášení, není úplně v souladu s tím, jak by si představovala, jak by tato novela měla vypadat, nicméně pokud se začtete do vládního vyjádření, tak zjistíte, že to vyjádření vám může připadat tak trochu jako vyjádření chytré horákyně, že vlastně může to být tak i tak a že vlastně ten posun doby platnosti se dá udělat legislativní úpravou a že vůbec nevadí, že to bude v prvním čtení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP