(11.30 hodin)
(pokračuje Martin Kupka)

Obě strany - jak samotná agentura EUSPA, tak Česká republika - vyjádřily přirozeně zájem postupovat dál cestou jak společných memorand, tak ale je nezbytně nutné vyjádřit souhlas s ratifikací dodatku číslo 1, sjednat změnu hostitelské dohody tak, aby bylo možné počítat s rozšířením sídla a prostoru pro agenturu EUSPA. Jde tedy o přesun v rámci hlavního města Prahy, o zmíněné Centrum sdílených služeb v Zelenči. Zároveň jde pochopitelně také o další možnosti rozvoje aktivit agentury na území České republiky.

Vzhledem k tomu, že hostitelská dohoda je mezinárodní smlouvou prezidentské kategorie, tak ji vláda nyní předkládá k vyslovení souhlasu s ratifikací Poslanecké sněmovně České republiky. Já si vás dovolím požádat o podporu této ratifikace. I z prvních jednání v rámci Evropské unie jsem přesvědčený o tom, že to je krok, který může významně posílit pozici České republiky ve vědecké obci a zároveň měnit pohled na Českou republiku jako na levnou montovnu tak, jak se Česká republika bohužel v předchozích letech více prezentovala. Tohle je projekt, který znamená budování centra excelence v České republice a posilování vědeckých vazeb vývoje činností i na vědecké úrovni, ale i posilování konkrétních podnikatelských aktivit v pokročilých technologiích.

Děkuji mnohokrát za pozornost a za případnou podporu hostitelské dohody, respektive jejího dodatku.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji vám, pane ministře, za přednesení návrhu. Nyní by měl vystoupit zpravodaj, ale určený zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Jiří Horák, je omluven. Proto je domluvené, že by se zpravodajování ujal pan poslanec Ondřej Benešík. Nicméně o tom je nutné hlasovat, zda souhlasíme s návrhem na změnu zpravodaje. Ptám se, zda má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím.

 

Proto budeme hlasovat o změně zpravodaje k tomuto tisku.

Ptám se, kdo je pro, aby se pan Benešík ujal zpravodajování? Kdo je proti?

hlasování číslo 95 přihlášeno 148 přítomných, pro 126, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Takže poprosím rovnou nového zpravodaje, pana poslance Ondřeje Benešíka, aby se ujal slova. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, vážená vládo, já se nebudu dlouho opakovat, jen velmi stručně shrnu, co říkal pan ministr. Jedná se o to, že tato agentura je jediná agentura Evropské unie, která sídlí v České republice, rozšiřuje svoji působnost na kompletní vesmírný program Evropské unie. Toto si samozřejmě vyžádá zvýšené personální nároky a ty logicky vedou k tomu, že potřebujeme pro tuto agenturu větší prostor. Nejedná se o nic jiného, než aby vláda České republiky jako garant této spolupráce mezi agenturou a českým státem tyto prostory zajistila, čili nejedná se o nic jiného než o to, aby vláda byla pověřena, aby pro tuto agenturu našla vhodnější větší prostory.

Co se týče benefitů pro Českou republiku, ty už tady byly zmíněny. Jenom bych vypíchl jeden. Tato agentura logicky přitahuje zahraniční firmy nebo jejich pobočky, které jsou navázány na vesmírný výzkum, a jedná se taktéž o kongresovou turistiku. V benefitech bychom mohli pokračovat, nebo v jejich výčtu, čili já bych vás chtěl vyzvat, abyste tento tisk propustili do dalšího čtení s tím, že navrhuji, aby garančním výborem pro projednání tohoto tisku se stal zahraniční výbor.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Otevírám rozpravu, do níž nevidím žádného přihlášeného. Nikdo se nehlásíte, takže rozpravu končím.

Je zájem o závěrečná slova? (Ministr: Ne. Zpravodaj: Není.). Od pana předkladatele ani pana zpravodaje nevidím zájem.

Návrh je jediný a to, že se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru zahraničnímu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím.

 

Zahajuji hlasování o přikázání tohoto tisku zahraničnímu výboru jako garančnímu.

Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 96 přihlášeno 148 přítomných, pro 136, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Žádný další návrh na přikázání výboru nezazněl.

Poděkuji tedy jak panu předkladateli, tak panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu.

V mezičase dorazila omluva od pana poslance Richarda Brabce, který se z dnešního dne omlouvá ze zdravotních důvodů.

 

Otevírám projednávání bodu číslo

 

72.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
s ratifikací Smlouva o vydávání mezi Českou republikou a Austrálií
(Canberra, 17. února 2022)
/sněmovní tisk 200/ - prvé čtení

Předložený návrh by měl uvést ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ale ten je nepřítomen a omluven, proto jej bude zastupovat za vládu pan ministr Kupka. Prosím pana ministra, aby se ujal slova.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych vládní návrh krátce uvedl. Neexistence dvoustranné smlouvy totiž tvoří určitý limit vzájemné spolupráce mezi oběma státy v oblasti vydávání. Tento problém vznikl v důsledku negativního stanoviska, které Austrálie zaujala po rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky k další vzájemné aplikaci Smlouvy mezi Republikou československou a Spojeným královstvím Velké Británie a Irska o vzájemném vydávání zločinců z roku 1925 jako dvoustranného smluvního základu vydávání.

Po tomto datu byly zaznamenány případy, kdy se pachatelé vyhýbali pobytem v Austrálii trestnímu stíhání za trestné činy spáchané v České republice, avšak Austrálie jejich vydání odmítala až do doby, než bude sjednána dvoustranná mezinárodní smlouva. Od roku 2008 připouští australská strana vydání osob do České republiky na bezesmluvním principu. Umožňuje to i právo České republiky na základě ujištění o vzájemnosti. Je tak možné konstatovat, že došlo k určitému zlepšení, které se následně projevilo ve dvou případech realizovaných vydání do České republiky.

Uzavření dvoustranné smlouvy s Austrálií povede k dalšímu zlepšení bilaterární relace ve sledované oblasti, což je v souladu se zahraničněpolitickými zájmy České republiky. Provádění smlouvy bude náležet do působnosti Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitra, pokud jde o komunikaci prostřednictvím Národní ústředny Interpolu, to je Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci, Policejního prezdia a Ministerstva zahraničních věcí, pokud jde o komunikaci diplomatickou cestou.

Náklady spojené s prováděním smlouvy budou pokryty z rozpočtových kapitol těchto rezortů, přičemž dopad na státní rozpočet bude nevýznamný.

Děkuji za pozornost a prosím o příznivé posouzení tohoto předloženého návrhu.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za předložení tohoto návrhu a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, kterým je pan poslanec Jaroslav Bžoch. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Smlouva o vydávání mezi Českou republikou a Austrálií, jejíž návrh je předkládán Parlamentu k vyslovení souhlasu, je sjednávána jako instrument mezinárodního práva, který stanoví právní podmínky vzájemného vydávání osob k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu odnětí svobody. Jejím účelem je zajištění kvalitnější a efektivnější justiční spolupráce na poli vydávání osob.

Smlouva bude mít na základě čl. 10 Ústavy České republiky, jenž je proveden ustanovením § 3 odst. 2 zákona č. 104/2013 Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, ve znění pozdějších předpisů, přednost před jinými zákonnými ustanoveními, to je před ustanoveními samotného zákona č. 104/2013 Sb., respektive před ustanoveními zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP