(15.10 hodin)
(pokračuje Věra Adámková)
Čili tito policisté nejenom tedy že nám pomáhají a dovážejí občany, kteří toto potřebují v dané chvíli, v tom případě ovšem na tom okrsku nemá nikdo z vedoucích žádnou zálohu, on tam nemůže nikoho poslat, prostě oni jsou ve službě. Na druhou stranu chápu, že je potřeba je nasadit v případě potřeby uprchlíků nebo na ta registrační místa nebo podobně a podobně, do těch podrobností se nebudu pouštět, ani bych je přesně všechny nevyjmenovala, a proto se domnívám, že 60 dní je velmi dlouhá doba, kdy může nastat opravdu období nikoho a ničeho a my nebudeme schopni tady zareagovat adekvátně. To je jedna věc, proč toto dávám do úvahy, a samozřejmě je tu ještě jedna věc. My si jí jsme vědomi, ale uvědomte si, že jsme řekli, že budeme opozice konstruktivní, a to bezesporu jsme, dáváme návrhy, ale samozřejmě kritizujeme, od toho tady jsme. Ale musím říci, že 60 dní je hazard s těmito lidmi a je to hazard i s jejich potenciálem, protože oni samozřejmě, jejich limit je konečný.
A další věc, na kterou bych chtěla upozornit, je, že více utečenců znamená i větší výjezdy sanit. To je důvod, který - teď už opustím Policii České republiky, ale vrátím se zcela do zdravotnictví, a vím to, protože jsem denně v terénu, denně pracuji v nemocnici, a dnes, než jsem sem šla, tak mi několik kolegů říkalo: nezapomeň to říct, aby to tedy vláda věděla. Možná to vláda ví, možná ne, ale já jsem slíbila, že to řeknu, proto to zde opakuji. A pan ministr se může zeptat, aby si ověřil moje slova. Takže prosím pěkně, je to tak, že i ty sanity mají své limity a je potřeba, abychom počítali s jejich možnostmi, tedy jak lidskými zdroji, tak i dalšími, a abychom eventuálně uzpůsobovali situaci. A podle mě doba dvou měsíců je doba opravdu, odpusťte to slovo, ale nezodpovědná vůči těmto lidem i vůči těm zdravotnickým a přepravním zařízením, protože my nevidíme, co se všechno může stát.
No a co se týče těch dalších věcí, prosím, mluvila jsem včera s některými utečenci, kteří bydlí v místě mého bydliště a kteří mi říkají samozřejmě tu situaci víceméně denně, takže opravdu se nemusím ptát nikoho a nemusím čekat, až některý server něco napíše. Oni jsou v kontaktu se svými rodinami na Ukrajině, takže ta situace opravdu je hodna pomoci, o tom nebudeme vůbec diskutovat, to samozřejmě, ale myslím si, že ten nouzový stav je dlouhý i proto, že předpokládám, že v průběhu několika dnů, tak jak jsem s nimi hovořila, oni se chtějí maximálně zapojit do našeho života, ve většině případů samozřejmě, všude se najdou výjimky a o těch se nebudeme bavit, to je něco jiného. Potřebujeme vědět potom všechny podrobnosti, to znamená i vytíženost škol a mateřských škol, vytíženost zdravotnických zařízení, ale tedy i té Policie České republiky. Protože je tam ještě jedna věc, kterou jsem se dověděla při službě, a sice že - já nevím, to by jistě mohl pan ministr potom říct, ale netrvám na odpovědi teď, prosím, to je jenom řečnická otázka, protože předpokládám, že vy to víte okamžitě - že tam se může stát, že tento policista vlastně slouží bez nároku na mzdu nebo to má v rámci nějakého paušálu. Takže prosím i toto vzít v potaz, protože se domnívám, že tady opravdu musíme propojit obě dvě tyto složky, to znamená zdravotnictví a složku Policie České republiky, která nám jednoznačně pomáhá v těch věcech, a my za ně nemáme náhradu, čili bych byla velmi ráda, kdybychom to zohlednili.
Opakuji znovu, že nouzový stav 30 dnů považujeme samozřejmě za nutný v dané chvíli a určitě, jak řekla již naše paní předsedkyně, má podporu. Na dva měsíce jej považuji za lehce nezodpovědný anebo možná i trošku naivní. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: To byl příspěvek paní poslankyně a nyní s přednostním právem pan místopředseda vlády Vít Rakušan. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji, paní místopředsedkyně, jenom reakce vaším prostřednictvím na paní kolegyni. Považuji za nutné ji říci teď, protože považuji za svoji chybu, že jsem to neřekl v úvodu, nicméně všechny ty ostatní reakce si skutečně nechám na konec, jak jsem sliboval.
My jsme minulý týden na vládě řešili přesčasovost policistů, hasičů v době nouzového stavu. A protože tento nouzový stav má například na policisty skutečně mnohem vyšší nároky, než měl covidový stav na policisty - nebavím se o hasičích, ale o policistech v současné době, hasiči to odnesou vždycky v České republice, protože jsou zodpovědní za krizové řízení - tak vláda se dohodla, a já jsem od začátku s Policejním prezidiem tak dohodnut, všechny přesčasy odpracované v covidu, byť zatím nebyly proplaceny, se evidují... pardon, v nouzovém stavu spojeném s migrační krizí se evidují, všechny jsou zaevidovány a všechny těm policistům budou formou mimořádné odměny proplaceny stejně tak jako hasičům. A my připravujeme legislativní změnu. Původně jsme chtěli počkat až na celkovou revizi krizové legislativy, kterou jsme slíbili, která by ovšem nebyla v neproplácení přesčasů v době nouzového stavu, těch 150 hodin, tak striktní, jako je ta současná. Legislativa Ministerstva vnitra už na tom pracuje, pan náměstek Vokáč nápad má, necháme to projít připomínkovým řízením. Tedy hledáme za prvé systémové řešení. Já bych tady dneska nahlas chtěl říci: policisté a hasiči za ukrajinskou uprchlickou krizi dostanou proplaceny přesčasové hodiny a hledáme systémové řešení, které je bude motivovat i v těch krizových stavech k tomu, aby pracovali i s nějakým řekněme drobným nadšením a finanční motivací. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Dále je s přednostním právem přihlášen... (Poslankyně Adámková se hlásí o slovo.) Omlouvám se, není to možné, musela byste se znova přihlásit do pořadí. Není to skutečně možné. (Námitky v sále.) Nemá přednostní právo, není to možné. Takže s přednostním právem může pan ministr školství nebo paní předsedkyně klubu, ale jenom zdůrazním, je to v souladu, protože je v pořadí přihlášen pan předseda klubu KDU. Je to v pořádku.
Poslankyně Alena Schillerová: Já budu krátká. Děkuji. Já asi vím, co moje ctěná kolegyně, paní profesorka Adámková, se chtěla zeptat, aspoň doufám. To znamená, že se chystá... Protože vím, že v nouzovém stavu nemohou členové ozbrojených složek čerpat vlastně přesčasové hodiny, to víme. To znamená, vy v tomto směru chystáte změnu legislativní, jsem pochopila, to byl teď dotaz na pana ministra, a proplaceno to bude tak, že dostanou zřejmě nějaké mimořádné odměny, tak jsem to pochopila, a na ty máte zdroje. Tři takové drobné otázky. Děkuji mockrát.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ano. Pane ministře?
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji. Já jsem se tak drze dral k mikrofonu, aniž by mě paní místopředsedkyně dala slovo, omlouvám se za to. Za prvé je to teď legislativní rozvaha nad možnostmi. Jedno je skutečně legislativní změna, ta úplně nejjednodušší, která zruší ustanovení o tom, že se 150 hodin v nouzovém stavu musí odpracovat v podstatě zadarmo. To je nejjednodušší. Má to určitě i svoje rizika a je potřeba to nechat legislativním připomínkovým řízením. Potom je tam nějaká komplexnější změna, která by šla aplikovat na danou problematiku, rovněž necháme projít připomínkovým řízením v rámci vlády, v rámci Legislativní rady vlády. Ale teď co se týká těch odpracovaných hodin, které jsou evidovány, tak to bude formou toho, že my jako Ministerstvo vnitra jsme, jestli jste si všimla, navýšili na předsednictví v rámci Evropské unie 300 milionů korun. Bylo tam 300 milionů korun přímo na předsednictví a bylo tam ještě dalších 100 milionů korun jako rozpočtová platová rezerva, kterou v této chvíli budeme rozpouštět právě do těchto odměn.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní pan ministr školství Petr Gazdík. Prosím, máte slovo.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petr Gazdík: Dobré odpoledne. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem tady byl tázán na otázky ohledně školství. Omlouvám se, přijímal jsem chorvatskou ministryni školství, ale pokusím se ve stručnosti na ty otázky odpovědět, případně o tom, jak vypadá situace uprchlické krize ve školství, případně odpovím na vaše otázky.
Já se omlouvám, zaznělo tady, že jak to vláda chce řešit nebo jakou má strategii. Já se omlouvám, já už jsem ji v této Sněmovně představil v souvislosti se schvalováním zákona, kterému říkáme lex Ukrajina v oblasti školství. Jasně jsem tehdy říkal, že to rozdělujeme na dvě části. Ta první část je teď v tomto stávajícím školním roce, to znamená do června, kdy se snažíme kromě zařazení do běžných tříd zřizovat také druhý způsob, který ten lex Ukrajina umožňuje, a to jsou takzvané adaptační skupiny, které chceme financovat formou šablon. Třetí věc, kterou řešíme do toho června jako zásadní, jsou kurzy češtiny pro to, aby jak studenti středních či vysokých škol mohli získat certifikát o úrovni B2, případně A2, a mohli nastoupit do běžných vysokých škol. A pak jsou ty běžné kurzy češtiny, na které už dnes v rámci inkluze má nárok každý, jehož mateřským jazykem není čeština, tak v základní nebo střední škole má možnost získat intervenci, která je placena z inkluze až 200 hodin výuky češtiny.***