(11.00 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)
Dneska jsme na poradě schválili, že bude v ISIN nový modul, který bude v různé formě fungovat, kde budeme přesně sledovat data ohledně Ukrajinců. Zachytili jsme třeba klastr, který se objevil, co se týče covidu. Ihned jsme ho izolovali. Zjistili jsme, jaká je to submutace. Možná jste si všimli, že zveřejňujeme zvlášť data o covidu u Čechů, nebo u občanů, kteří jsou české národnosti nebo bydlí na území České republiky dlouhodobě, a objevily se tam nově informace o uprchlících. To znamená, i toto monitorujeme.
Já samozřejmě vidím slabá místa, vidím úzká hrdla, on tam, prostřednictvím pana předsedajícího nebo paní předsedající, kolega Mašek toto řekl, a to samozřejmě mohou být některé elektivní výkony. Nicméně my jsme šli až do takových detailů, že jsme debatovali o transplantačních programech, debatovali jsme o některých úpravách v tomto smyslu, tak aby to absolutně nemělo žádný dopad na péči. Já jsem vytipoval spolu s klinickou radou ministra zdravotnictví ty léky, které by mohly být problematické, a zajistil jsem po dohodě s velkými firmami jejich redistribuci v rámci Evropy tak, abychom z nějakých rezerv jednotlivých zemí část těch léků dostali.
Já budu konkrétní. Teď řešíme problém - a tady kolegové napříč politickým spektrem, já mám pocit, že vlevo, nevím teď kde přesně, ale je snad i kolega neurolog, takže bude dobře vědět, o čem mluvím - řešíme problém spinrazí, řešíme problém zolgenzmy, což jsou léky, které jsou velmi drahé, které jsou cílené. To znamená, máme přesný přehled o těch pacientech, spolupracujeme s evropskou databází. Včera jsme takhle vyřešili nějakých dvacet, dvacet dva onkologických dětských pacientů se závažným hematoonkologickým onemocněním. Řešíme i termíny stran třeba operací tumoru mozku některých těch malých dětí. To znamená, teď už jsme ve fázi detailů, ve fázi dotazníků, ve fázi třístupňového sledování jednak na těch centrech, která jsou hned na místě spolu s neziskovkami, potom u praktických lékařů a potom finálně ta krajská centra, která budou speciálně dělat péči pro uprchlíky.
Celý ten cíl je de facto trojí. První cíl je, abychom měli naprosto jasný přehled o tocích léků a toho, co by mohlo být eventuálně limitované, a včas jsme požádali o doplnění dodávek. Myslím si, že toto je přes asociaci distributorů a další stakeholdery hlídáno. Nic není dokonalé, ale tady je to hlídáno tak, že jsem v podstatě klidný a už mě to v noci nebudí.
Druhý problém, který je, tak je, aby péče pro ty ukrajinské uprchlíky byla dostupná. Řada z nich potřebuje psychologa, řada z nich je v opravdu velmi těžké situaci, část těch dětí nemá rodiče. A tady bych chtěl, aby péče pro ně byla kvalitní, aby byla rychlá, ale stejná jako pro Čechy. A s tím souvisí i péče o naše občany. Prostě je vyloučeno a nesmí k tomu dojít, že by se zhoršila kvalita péče pro české občany, že by některé léky nebyly dostupné, že by řekněme hrozilo něco, co bych mohl nazvat kolapsem zdravotnictví - ale to slovo je úplný nesmysl - co bych mohl nazvat ohrožením, nefungováním zdravotnictví. Tak nic takového není také možné. Jsou drobné problémy, jsou drobné technické problémy. My se připravujeme na různé varianty. A samozřejmě problémy se budou objevovat, ale já mohu ujistit Poslaneckou sněmovnu, a současně o to všechny kolegyně, poslance i poslankyně, nebo poslankyně a poslance, prosím, že napnu všechny síly a celé Ministerstvo zdravotnictví a jsem si jistý, že celé zdravotnictví, protože komory, stakeholdeři, ředitelé nemocnic, jednotlivé organizace, ti všichni se ozývají, pacientské sdružení, a nabízejí pomoc. A já jim za to opravdu, ale opravdu upřímně a velmi děkuji. Děkuji jim za to jako ministr, děkuji jim za to jako lékař a jejich kolega.
Tak že prosím, pokud vás cokoli napadne, pokud budete mít jakýkoli návrh, jedno z jaké politické strany, jsem 24 hodin k dispozici. Informujte mě, obraťte se na mě, ať to můžeme společně řešit. Já v tomto směru vidím nulový potenciál pro politickou diskusi, ale vidím velmi silný potenciál pro solidaritu, odbornou diskusi a lidskost. A protože v Poslanecké sněmovně je spousta lékařů, tak věřím, že mi pomůžete tuto situaci řešit, ať už jste ze stran vlevo, nebo ze stran vpravo, anebo sedíte proti mně. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a projev vyvolal faktickou poznámku paní poslankyně Věry Adámkové. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi jenom několik vět. Hnutí ANO - já bych tady zklidnila trošku emoce, už je mi jasné, proč když jednají pánové, často řinčí zbraně. Je to zbytečné. Hnutí ANO jednoznačně podporuje jakoukoli pomoc samozřejmě obyvatelům Ukrajiny. Nám je nesmírně líto těch obyčejných lidí, kteří za nic nemohou a trpí, a nikdy nepochybujte o naší dobré vůli. Pomáháme, jak můžeme. To je jedna věc.
Na druhou stranu, a o tom jsme tady mluvili před několika dny, i to byl jeden z našich důvodů, proč jsme nemohli podpořit rozpočet, protože chápeme, že resort zdravotnictví - do jiného já mluvit nebudu - je samozřejmě v současné době vystaven a bude vystaven velkému tlaku nutné pomoci, péče obyvatelům, kteří, prosím pěkně, uvědomte si, mají úplně jiný zdravotní stav než my. My nevíme, v jakém stavu sem ti lidé přicházejí, ty nemoci jsou skutečně provázané. To znamená, že my se pouze ptáme, protože nás se ptají naši občané. A my jsme povinni se ptát! A koho jiného než vlády, která předkládá tyto zákony? Není možné ani jinak dělat. Čili prosím pěkně, my se musíme ptát na to, jak bude zajištěna péče stomatologů, na to, jak bude zajištěna péče psychologů. Pan ministr se dotkl velmi citlivého tématu a to je zejména dětská psychologie. Máme nedostatek dětských psychologů, dlouhé čekací doby. To je realita. To, co my budeme dělat, a hnutí ANO to už dělá, je samozřejmě apel na pojišťovny, aby nasmlouvaly ty, kteří splňují všechny podmínky, třeba v oboru dětská psychologie, protože to bude velmi potřeba.
Čili prosím pěkně, naše podmínky a naše poznámky jsou velmi konstruktivní, jsou směrem k lidem. V žádném případě to neznamená jakoukoli omezenou pomoc pro obyvatele Ukrajiny či jinak postižené osoby, které mohou samozřejmě přijít kdykoli jindy, ale ptáme se, protože se ptát musíme. (Předsedající: Čas!) Kdybychom se neptali, bylo by to nezodpovědné (Váš čas!) vůči našim voličům a pacientům. A velmi děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: S další faktickou pan ministr zdravotnictví. Prosím, ujměte se slova, vaše dvě minuty.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, paní předsedající. Já jsem rád, že jsme v rovině hledání cest, velmi za to všem děkuji. A já bych chtěl jmenovitě poděkovat vaším prostřednictvím paní poslankyni Adámkové. Našla si cestu na vědeckou radu. Jsem rád, že přijala členství ve Vědecké radě Ministerstva zdravotnictví, a myslím si, že ta diskuse - a že to potvrdí - byla velmi racionální, byla dobrá, a všem, co tam seděli, šlo o to jedno: nějakým způsobem pomoci dětem, pomoci ženám z Ukrajiny, nějakým způsobem nastavit pravidla tak, aby nebyla absolutně ohrožena péče pro české pacienty. A myslím si, že to bylo velmi plodných několik hodin.
A možná bych využil ještě této příležitosti a chtěl bych aktuálně poděkovat docentce Šrámkové z Fakultní nemocnice Motol a profesoru Štěrbovi z Fakultní nemocnice Bohunice, kteří společně připravili návrh, jak se postarat o onkologické děti tak, aby byla nulová šance - nulová šance - že bude jakkoli omezena péče pro české onkologické děti, a přitom jsme se dokázali postarat o tyto děti, které to potřebují a zaslouží. Oběma za to velmi děkuji z tohoto místa.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní - ještě se hlásí s faktickou. Takže s faktickou pan poslanec Vladimír Zlínský. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Vladimír Zlínský: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážené dámy a pánové, já jsem lékař, takže bych se zeptal na takový zdravotnický problém. Nechci pana ministra trápit vzhledem k jeho indispozici, ale přece jenom dneska to sdělil pan profesor Prymula, že incidence tuberkulózy je na Ukrajině mnohokrát vyšší, mluví se o čísle patnáctkrát, než v naší republice. Takže já bych se chtěl zeptat pana ministra, jakým způsobem na tohle budeme reagovat, aby tady nedošlo k nějakým vážným zdravotním problémům v budoucnu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dotaz. Pan ministr bude opět s faktickou reagovat. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Já moc děkuji za ten dotaz. My jsme reagovali. To znamená, udělali jsme tři věci. Vydali jsme metodický pokyn ve spolupráci se Společností plicního lékařství, jakým způsobem provádět vyšetření těchto lidí, kteří jsou rizikoví anebo kteří mají symptomy, se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost jsme vydiskutovali, aby to neporušovalo legislativu Euratomu a českého atomového zákona. Vycházeli jsme z modelu, který využívají Švýcaři a některé další země, který si myslím, že je dostatečně razantní.***