(11.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Kolega Nacher tady se mnou bojuje s tezemi, které já jsem tady vůbec neřekl. Nejprve tedy k tomu euru. Já sám jsem reagoval na ten příspěvek, který ukazoval, že v eurozóně je více jak 5% inflace a že proto bychom měli přijmout euro, tak jsem na to reagoval naopak kriticky, že to je hloupý argument, protože když se podíváme na eurozónu, tak je tam Francie asi s 3% inflací, je tam naopak Estonsko s 11% inflací, čili členství v eurozóně není žádnou zárukou nízké inflace, je to průměr. Naopak to ukazuje na nesmyslnost toho projektu, že tam je takovýto rozptyl inflací. Já jsem ani neřekl, že inflaci tu máme proto, že by předcházející vláda zvedla platy, nic takového v mém vystoupení nenajdete. V mém vystoupení najdete kritiku předcházející vlády v rozpočtové politice, kritiku toho, že tu enormně rostla výdajová strana rozpočtu, rostly tu za poslední roky výdaje státního rozpočtu o stovky miliard, a to je fenomén, který přifoukl inflaci v České republice, fenomén, který spolu s měnovou, a velmi uvolněnou měnovou politikou způsobil vysokou inflaci v České republice, a kdo si bude lhát a bude to svádět na covid a bude to svádět na válku v Ukrajině - která určitě inflačnímu vývoji v České republice nepomáhá, bezesporu ho bude zhoršovat, bude zvyšovat ceny energií, které se znovu budou propisovat ve vysoké inflaci - tak si prostě lžeme. Základ té vysoké inflace je v tom, že si žijeme nad poměry jak v rozpočtové politice, tak v měnové politice. Zkrátka naše ekonomika je na drogách, na drogách velmi vysokých veřejných výdajů a na droze velmi nízkých úrokových sazeb. A pokud si to nepřiznáme a budeme našim občanům lhát, že to je v pohodě, že tak jde hospodařit a fungovat i v následujících letech, tak jim ordinujeme pouze vyšší a vyšší inflaci i v letech následujících.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a nyní tedy řádně přihlášený pan poslanec Aleš Juchelka, připraví se paní poslankyně Margita Balaštíková. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Mockrát děkuji. Budu velmi stručný. Pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení páni poslanci, jenom na úvod trošičku takové dva povzdechy. Ten první je, že koukám, že vlastně nikdo v rozpravě není vůbec z koaličních poslanců, že nedali vůbec žádné pozměňovací návrhy. Já si pamatuji, jak v minulém volebním období jsem minimálně já, nebo já nevím, kolega Nacher, bojoval se svou vlastní vládou tady, tvrdé diskuse s Alenou Schillerovou ohledně našich pozměňovacích návrhů na sociál, kde jsme chtěli samozřejmě nějaké rozpočty třeba navýšit nebo nějaké finance přesměrovat, ale v tuto chvíli tady je opravdu ticho po pěšině.

Ten druhý povzdech souvisí s pozměňovacími návrhy a já samozřejmě žádám o podporu Poslaneckou sněmovnu ohledně mých tří pozměňovacích návrhů - 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3. To jsou sněmovní dokumenty, tisky sněmovních dokumentů. Ten povzdech je, že včera, když jsem pozoroval tiskovou konferenci vlády, tak jsem byl opravdu, bych řekl slovy své milé kolegyně exposlankyně, zděšen. Očekával jsem, že vláda přinese skutečně nějaká řešení, že přinese lidem nějakou naději, všichni u obrazovky očekávali, že se třeba nějakým způsobem vláda postaví vůči - nebo bude mít nějaký jasný názor na ceny energií, ceny pohonných hmot, to, že rostou ceny hypoték, potravin a tak dále, ale dozvěděli jsme se de facto, že občané dostali od vlády další políček, jednu velikánskou nulu, která jim opravdu v jejich domácnostech a v rodinách nepomůže. A tu nulu bych ještě více trošičku podtrhl citací, která včera byla v médiích, kde ta knížecí rada zněla - cituji: Omezte spotřebu paliv, část peněz končí u Putina. To opravdu řekla vláda, která tady dnes ráno na jednání přijela ve svých limuzínách, to řekla občanům, kteří nebydlí ve velkých městech a nemohou používat perfektní městskou hromadou dopravu, jakou máme třeba u nás v Ostravě, ale musí dojíždět například - a s tím souvisí ty mé po pozměňovací návrhy - do svých zaměstnání anebo se zdravotně postiženým dítětem do stacionářů právě proto, aby mohli třeba pracovat a to dítě tam z nějaké vesnice u nějakého většího města odložit?

To jsou dva povzdechy, protože se mi to skutečně nelíbí, z hlediska rostoucích cen energií, pohonných hmot, hypoték, úplně tato vláda zapomněla - ale díky těm mým pozměňovacím návrhům se to ještě může trošičku napravit - na střední třídu, prostě a jednoduše na rodinu. Na rodinu, kde jejíž rodiče pracují, mají samozřejmě nějakou hypotéku na dům nebo na byt, a pro ně tato vláda nepřipravila vůbec nic. Navrhujeme alespoň v tom jediném, co vláda připravila, navýšit příspěvek na bydlení o 3 miliardy a udělat konečně něco pro občany České republiky, kteří vidí už několik dnů astronomicky rostoucí ceny nejen u pohonných hmot, ale například také v supermarketech.

Okolní státy se o to postaraly. Já jsem z Moravskoslezského kraje, pohonné hmoty jezdíme nakupovat přes hranice do Polska, stojí tam řady automobilů s českými SPZ, protože prostě a jednoduše Polsko na své občany myslí a snížilo DPH na pohonné hmoty z 23 na 8 %. Rakousko plošně pomohlo všem občanům, 1,7 miliardy euro, právě aby je nestihl takový velikánský nárůst cen energií, jako v Rakousku měli. Slovensko, to víme, minulý měsíc zmrazilo ceny elektřiny pro domácnosti a Maďarsko, to zastropovalo ceny pohonných hmot.

Mé tři pozměňovací návrhy souvisí se sociálními službami. Ten první, tam navyšujeme rozpočet na sociální služby o 1 miliardu právě proto, že poskytovatelé sociálních služeb v průběhu tohoto roku budou čelit zvýšeným cenám energií a v rámci toho, jaké poskytují oni služby právě všem těm, kteří potřebují asistenční služby, pečovatelské služby, senioři, handicapovaní a tak dále, nebudou moci v té souvislosti s navyšováním pohonných hmot například asistenční nebo pečovatelskou službu v takové míře vykonávat u lidí doma, protože je ceny jednou doženou a budou to muset pravděpodobně ve svých rozpočtech zacelit, tyto rozpočtové díry - kraje, obce, které jsou poskytovateli sociálních služeb. Proto prosím o podporu tohoto konkrétního pozměňovacího návrhu, který pomůže alespoň trošičku nadechnout se všem sociálním službám.

Co jste připravili dál ohledně příspěvku na bydlení, tam navyšujeme o 3 miliardy, jak jsem řekl, ale pozor, přátelé, skutečně to, co tady dneska zaznělo i z úst expremiéra Babiše ohledně toho, jakým způsobem fungují rodiny s handicapovanými dětmi, tak to je čiročistá pravda. My jsme se skutečně vykašlali tady na tuto, bych řekl, velmi omezenou skupinu lidí, chápu, že to není pod drobnohledem tady tohoto velkého státního rozpočtu, kteří musí jezdit se svými ratolestmi tam a zpátky do speciálních školek a stacionářů. 50 korun - 50 korun! - za jeden litr je skutečně nadmíru právě pro tyto rodiče, z nichž drtivou většinu tvoří samoživitelky, protože víme statisticky, že u handicapovaných dětí, pokud přijde do té rodiny nějaký takovýto problém, většina mužů opouští právě tady tyto rodiny a nechávají to všechno na ženách. A to je ten můj třetí pozměňovací návrh, který řeší navýšení rozpočtu v rámci prevence rodinné politiky o pouhých 50 milionů korun.

Tak já moc poprosím poslance, aby podpořili i tady tento třetí pozměňovací návrh, abychom mohli nějakým způsobem řešit například tady tyto situace při rozpadu rodin u dětí, které jsou handicapované a které de facto budou mít do budoucna vždycky jednoho rodiče, bohužel takhle to statisticky je.

Takže já žádám o podporu těchto tří pozměňovacích návrhů a pevně věřím, že tato Poslanecká sněmovna je podpoří. Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče, nyní vystoupí paní poslankyně Margita Balaštíková a připraví se paní poslankyně Pokorná Jermanová. Prosím.

 

Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý den, kolegyně a kolegové, já už jsem nechtěla vystupovat a předem říkám, že rozpočet jsou příjmy a výdaje, a moje vystoupení se právě těchto dvou týká. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP