(10.20 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
Lucie Potůčková od 10.15 do 12.30 - pracovní důvody a znovu Lucie Potůčková od 14.00 do 17.00 - pracovní důvody. Petr Sadovský - zdravotní důvody, Alena Schillerová do 11 hodin - pracovní důvody, Jan Skopeček - zahraniční cesta, Pavel Staněk - zahraniční cesta, Jiří Strýček - zdravotní důvody, Robert Stržínek - pracovní důvody, Julius Špičák - pracovní důvody, Karel Tureček - zahraniční cesta, Lukáš Vlček od 14.00 do 19.30 - pracovní důvody, Ivo Vondrák - pracovní důvody, Lubomír Wenzl - pracovní důvody, Milan Wenzl - zdravotní důvody, Vladimír Zlínský - zahraniční cesta, Pavel Žáček - zahraniční cesta.
Dále omluva členů vlády: Ivan Bartoš - zahraniční cesta, Martin Baxa od 10.00 do 11.00 - pracovní důvody, Mikuláš Bek - zahraniční cesta, Petr Gazdík od 13.00 do půlnoci - pracovní důvody, Martin Kupka - zahraniční cesta, Jan Lipavský - zahraniční cesta, Zdeněk Nekula od 10.00 do 11.00 - pracovní důvody, Vít Rakušan - zahraniční cesta, Michal Šalomoun od 10.00 do 11.00 - pracovní důvody a ještě jednou Michal Šalomoun od 12.30 do 14.30 - pracovní důvody a poslední, pan ministr Vlastimil Válek - pracovní důvody.
Nyní bych ještě konstatovala, že s náhradní kartou číslo 11 dnes bude hlasovat pan poslanec Roman Bělor.
Tímto jsme se vypořádali se všemi omluvami a nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 12. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený program.
Nyní s přednostním právem je přihlášen pan předseda hnutí SPD Tomio Okamura, takže ho požádám, aby přišel k řečnickému pultu. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, hned na úvod je třeba konstatovat fakt, že vláda Petra Fialy dojednala s polskou vládou odškodnění za důl Turów v naprosto nedostatečné výši 1 miliardy korun. A teď tu máme dnes mimořádnou schůzi na toto téma s názvem Selhání české vlády a fatální důsledky dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou ohledně dopadů těžby na dole Turów. Studie totiž vyčíslují škody na 2 až 4 miliardy. Proto dnes máme na pořadu jednání Sněmovny tuto mimořádnou schůzi a budeme tady mluvit o vyrovnání za škody způsobené prohloubením těžebních limitů v příhraničním hnědouhelném dole Turów Bogatynia.
To, jakým způsobem, jakým špatným způsobem, dojednala vláda Petra Fialy tuto mezistátní dohodu, myslím, plně charakterizuje vyjádření pana Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná, tedy z přímo postižené české obce na hranicích s Polskem, která je na dohled od dolu. Ten řekl o vládě Petra Fialy a o vládou dojednané smlouvě - cituji: Máme velký vztek a bušíme tady hlavou o zeď. Prodali nás. Ta dohoda je blbá, protože nás neochrání před činností dolu a před úbytkem spodní vody. Konec citátu pana Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná, což je přímo ta postižená obec, přímo ti občané, kteří na tu situaci přímo ve svém každodenním životě doplácejí.
Hnutí SPD dlouhodobě považuje situaci ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji za krajně znepokojující. Náš tehdejší krajský zastupitel a dnes poslanec za Liberecký kraj Radovan Vích upozorňuje na hrozící úbytek podzemních vod ve studních občanů ve Frýdlantském výběžku a ohrožení flóry a fauny v celém jizerskohorském pásu již od roku 2018, protože veškerá tehdejší jednání kraje s vládou České republiky, Ministerstvem životního prostředí a polskou stranou v rámci kompenzačních sanačních řešení žádné konkrétní pozitivní výsledky nepřinášela.
Jsme přesvědčeni o tom, smluvní odškodnění ve výši pouhých 45 milionů eur, což je 1 miliarda korun, je zcela nevýhodné, přičemž 10 milionů eur obdrží vláda a zbytek dotčené obce.
Před několika lety byly k této problematice zpracovány dvě projektové sanační studie, přičemž jedna hovoří o nákladech ve výši 2,1 miliardy, a druhá dokonce o škodách přes 4 miliard korun. To, že současná vláda prodala, doslova v uvozovkách prodala řešení vznikající škody Polsku za pouhou 1 miliardu korun, je pro nás zcela skandální. Ano, tady je přesně ten citát ze Sousedského spolku Uhelná, kdy - znovu to zopakuji - občané, kteří jsou postiženi přímo v těch obcích, řekli o vládě Petra Fialy "prodali nás". Já myslím, že je to opravdu zcela příznačné pro jednání vlády Petra Fialy, a vidíte, že už to říkají i občané.
Jsme proto zásadně proti takto pojaté smlouvě a trváme na tom, že by ji vláda měla vypovědět a vyjednat lepší podmínky. Podle nás vláda dostatečně nejednala a prodala naši vodu v podstatě za hubičku. Důsledky budou hrozivé pro občany v části Libereckého kraje, kteří přijdou o vodu ve svých studních, a my přijdeme o Chráněnou krajinnou oblast Jizerské hory v řádu několika málo dekád.
Zastáváme názor, že bychom měli ze strany Polska požadovat mnohem více peněz a provedení dalších sanačních a kompenzačních opatření a také garanci záruk na smluvní plnění ze strany Polska. Polsko je jeden z našich nejbližších partnerů a přejeme si všichni jen dobré vztahy. Ale jak se říká, dobré účty dělají dobré přátele. V tuto chvíli česká vláda dala Polsku bianko šek a Fialova vláda se vzdala všech nástrojů, které měla k dispozici, kterými mohla polskou těžební firmu ovlivnit k tomu, aby se hlavně ztráty vody v našem pohraničí vyřešily. Česká vláda prodala Polsku naše právo na kvalitní život a zachovalé životní prostředí za pouhých 45 milionů eur.
A otázky na pana premiéra, na ministryni životního prostředí Hubáčkovou z KDU-ČSL a na vládu zní: Proč? Česká vláda tajně a rychle přijala dohodu, díky níž Polsko nemusí platit pokuty za nedodržování rozhodnutí evropského soudu, a přijala ještě další ústupky z už tak slabé dohody. Smlouvou se Česká republika zavázala ke stažení žaloby u Soudního dvora Evropské unie, a to ihned po přijetí finančních kompenzací dojednaných v dohodě. Objevily se pokusy tvrdit, že bychom spory nemuseli vyhrát. A také dojednaná verze smlouvy - prý lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To je donebevolající lež. Petr Fiala podepsal dohodu s Mateuszem Morawieckým v den, kdy advokát Soudního dvora Evropské unie jasně řekl, že Polsko v případě Turówa porušilo unijní právo. Soud bychom skoro jistě byli vyhráli.
Polsko má sebevědomou vlasteneckou vládu, která jedná tvrdě v zájmu polských občanů, což je bohužel velký rozdíl oproti slabé, nevýrazné a neschopné vládě Petra Fialy, a bohužel tato nevýhodná smlouva, o jejíž nevýhodnosti mluví i sami občané z postižené oblasti v Libereckém kraji, je toho důsledkem. ***