(8.20 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)

Mezi další znatelné dopady této mimořádné události bude patřit omezení dostupnosti informací, na které jsme všichni navyklí, a nedovedeme si představit, jak to pro nás bude stresující, a hlavně pro naše děti, když se nedostanou ke svým oblíbeným sociálním sítím. Přetížení telefonních sítí, zhoršený přístup ke složkám integrovaného záchranného systému. Omezené fungování nemocnic, vykonávány pouze neodkladné operace. Omezené možnosti zajištění hygienických standardů, omezená možnost nákupu potravin a vody, omezený nákup pohonných hmot, omezené možnosti při zajištění vytápění, zvýšené riziko vzniku požárů, nemožnost výkonu zaměstnání a omezená možnost dopravy.

Teď se dostávám k meritu věci, jak se na to připravit. Bohužel blackouty většinou nejsou plánované, ale nastávají nečekaně. Abychom minimalizovali dopady nečekané události, je třeba se připravit předem. Je nutno si vytvořit dostatečné zásoby potravin a vody. Tyto zásoby by měly postačit minimálně na tři dny pro všechny členy domácnosti, a to včetně domácích mazlíčků. K vytvoření si dostatečné zásoby pité vody se nejlépe hodí balená voda. A já tady nebudu popisovat, jakým způsobem ji máme skladovat. Trvanlivé potraviny, které jsou vhodné k rychlé přípravě, to znamená konzervy, paštiky, sušené maso, trvanlivé mléko, sušenky, čokoláda, energetické tyčinky, cukr, med, sirup. V případě že budete mít k dispozici funkční vařič a vodu, můžeme doporučit těstoviny, luštěniny, rýže, brambory, čaj, kávu, olej, sůl, česnek, cibuli. Vždy je nutné potraviny vhodně skladovat, pozorně sledovat dobu trvanlivosti a podle potřeby pravidelně obměňovat, což může být u některých lidí problém, když je kladen nárok na pozornost.

Výpadek elektrické energie vyřadí z provozu naprostou většinu kuchyňských sporáků. V tomto budou mít výhodu osoby, které mohou používat k ohřevu vody a jídla kachlová kamna na tuhá paliva. Je dobré mít plynový, benzinový nebo lihový vařič, dostatečnou zásobu paliva, zápalek, případně zapalovač. Je dobré mít také zásobu hygienických prostředků, vlhčené ubrousky, dezinfekční gel, dezinfekční prostředky jako Savo, tablety na dezinfekci vody a pytle na odpadky.

Co bude problém, tak bude problém se zásobováním léků, takže každý člověk by měl mít nějakou zásobu léků doma. A já říkám pacientům: nemějte doma zásoby léků, protože vám to propadne. No a tady se to bije mezi sebou, protože člověk, který by měl být závislý na příjmu léků přímo životně, by měl myslet na to, že by zásobu léků na těch pár dní až nějaký ten týden měl mít doma. Takže jaké léky bychom měli mít? Proti horečce, průjmu, protože se dá očekávat výskyt průjmových onemocnění, obvazy, dezinfekční prostředky, případně vitamíny.

Také bude problémem osvětlení, takže měli bychom mít přenosné svítilny. Když se stane blackout, stane se určitě v zimě, takže bude zima. Spací pytle, teplé oblečení, měli bychom mít nějakou finanční hotovost tak na tři dny provozu domácnosti. Měli bychom taky mít nějaký plán rodinné komunikace, abychom se našli, když dojde k tomu výpadku, kde se tedy rodina sejde, aby se informovala, že je v pořádku. Pokud bydlíte v rodinném domě, máte celou řadu dalších možností, jak se na takovou událost připravit, protože resilience neboli odolnost lidí, kteří bydlí na venkově, bude určitě větší. Samozřejmě se doporučuje elektrocentrála. K ohřevu jídla nebo převáření vody můžete použít třeba krb nebo krbová kamna.

Jako zdroj pitné vody je výhodná studna. Pokud nemáte studnu a dojdou vám zásoby balené vody, tak se dostáváte do problému. Je dobré mít ty dezinfekční tablety nebo filtr na vodu.

Co dělat? - Už se to budu snažit ukončit. - Odpojit všechna elektrická zařízení od sítě, aby při opětovném výpadku nedošlo k přetížení sítě. Je důležité šetřit vodou, zásobit se pitnou vodou ze studen nebo pramenů, zachytit co nejvíce dešťové vody v těch rodinných domcích. Důležité bude získat informace, protože málokdo z nás má vůbec, jestli tedy pojedou vysílače, že bychom měli rádio na baterky nebo na kliku, to asi nemáme, asi by nebylo od věci se nad tím také zamyslet a takový prostředek komunikační si nepořídit.

Už jsem tady mluvil o tom, že vlastně bude chlad, tak je třeba uvážlivě hospodařit s teplem, pokud se stane ten problém v zimě. Šetřit pohonnými hmotami, protože jak jsem říkal, nepojedou místa, kde budeme moci načerpat pohonné hmoty, protože je to všechno na elektřinu. No a já už to nebudu dále rozebírat, protože toho tam mám ještě dost. Nechci tady zdržovat. Jenom jsem chtěl upozornit na to, že ten problém je celkem komplikovaný a že bychom se tím měli zabývat, že aktuálnost tohoto problému bude narůstat a měli bychom se nad tím zamyslet, jak ty lidi informovat, ne je strašit. Já je nechci v žádném případě strašit, zvlášť v této době, kdy už jsou lidi vystrašení úplně strašně. Ale chtěl bych jim rozumně nabídnout nějakou alternativu, jak se na tu situaci připravit a nějakým způsobem... nebo minimalizovat stres, jak tomu čelit. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkujeme. A další v pořadí přihlášených návrhů na změnu schváleného pořadu schůze je pan poslanec Radek Koten. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Koten: Vážený pane předsedající, vážení zbylí kolegové, kolegyně, vážený pane ministře, přeji všem krásné, sluncem zalité ráno. Já bych tady rád navrhl na projednání bod, který by mohl mít název Pravidla pro léčbu onemocnění covid-19 pro praktické lékaře a včasná léčba, aby nedocházelo ke zbytečným hospitalizacím pacientů.

Myslím si, že už to trvá poměrně dost dlouhou dobu, když jsme si tedy zvykli od prvních případů covidu v roce 2020, které jsme tady měli na našem území a které tedy dopadaly velmi špatně a končilo to na ventilátoru, tak že už jsme si prošli nějakým způsobem léčby tohoto onemocnění, s tím, že jsme tady tedy měli několik variant a subvariant. Nyní tady tedy máme omikron, který má výrazně menší projevy a výrazně menší smrtnost oproti předchozím variantám. Každopádně na základě poznatků z celého světa je nyní už všem jasné, že covid je léčitelná nemoc, dá se léčit skutečně i v domácím ošetření, ovšem bez nějakých významnějších následků a bez možné následné hospitalizace v nemocnici. Jediné, co to potřebuje, tak opravdu dobrou spolupráci ošetřujících lékařů, s tím že pacient, pokud má pozitivní test, tak buďto tedy, pokud je to na tu správnou verzi covidu, tak mu lékař může předepsat monoklonální protilátky, anebo u těch dalších pacientů, na které tedy nefungují tyto věci, tak tady máme poměrně známá antivirotika, mezi které tedy patří už léty osvědčený Isoprinosine, který má v indikacích napsané mimo jiné virové onemocnění plic, samozřejmě i nějaké ty opary a tak dále. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP