(10.40 hodin)
(pokračuje Blaha)

Anebo ještě hůř, nešlo o náhody, nešlo o pochybení, ale o cílenou snahu zničit důkazy. Proč si to myslím? Cituji ze strany 19 klíčové pasáže posudku: "Ze zjištěných informací vyplývá, že v den havárie, tedy 20. 9. loňského roku, byl odebrán pouze jeden vzorek v oblasti nad místem pozorování prvních příznaků otravy ryb, tedy proti proudu řeky. Byl to vzorek od hasičů, který byl odebrán v 17.20. Následujícího dne byly odebrány čtyři vzorky, další den žádný." V den havárie nebyl odebrán ani jeden vzorek z vyústí vedoucích do Bečvy. Ani jeden. Až následující den někoho napadlo vzorky odebrat, a tak vzali jeden jediný. Tipujete správně, byl to právě vzorek od společnosti Energoaqua, to byla ta vyúsť kanálu z Rožnova, a tu firmu následně po několika měsících obvinila policie.

A podobných náhod je samozřejmě více. Namátkou strana 5, kde píšeme, že do Dezy se v den havárie pouze telefonovalo, jestli je tam všechno O. K. Nikdo nezajel odebrat vzorky. Strana 23, kde popisujeme, že rybáři nahlásili výrazně pozdější čas příjezdu lidí z České inspekce životního prostředí, než jak uvádí sama inspekce. Strana 10, která potvrzuje, že v den havárie neexistovala mapa vyústí vedoucích do Bečvy. Strana 6 - do Dezy se nakonec zajelo, ale jen pro okometrickou kontrolu lagun, vzorky jako kdyby tam někdo zakázal odebírat. Zvláštní, že?

A o čem se v naší zprávě nepíše? Třeba o vyšetřovateli Bečvy, který kauzu komentuje na sociálních sítích a emotivně očerňuje všechny, kteří mají jiný názor než on. Řeč je o panu Hovorkovi, který se mimochodem pokusil minulý měsíc sám odvolat. Nebo o slavné větě pana ministra Brabce, že najít původ otravy je otázkou hodin. Nebo ještě slavnější zvolání: DEZA to nebyla! Dnes už víme, že tato věta neměla žádný reálný základ - žádné vzorky, žádná data, prostě nic, ale DEZA to prostě nebyla.

Před týdnem se ke mně dostala informace o stovkách mrtvých ryb na Chrudimce a o podivném mlčení, které je s kauzou spojeno. Ani měsíc po havárii není jasné, co se stalo. Připomíná vám to něco?

Mě se Bečva osobně dotýká, nejen proto, že žiju ve Zlínském kraji. Jsem taky rybář a nesčetněkrát jsem letos mluvil se Stanislav Pernickým, rybářem, který byl mezi těmi, kdo tahali z Bečvy mrtvé ryby. Celý rok bojuje za to, aby se Bečva vyšetřila, a já jeho snahu velmi oceňuji, protože i on patří k těm, že Bečva skutečně nezapadla.

Mluvil jsem s místními, kteří kolem řeky žijí a jsou znechuceni z tyjátru a mlžení státních úředníků. Mluvil jsem s novináři, kteří nevycházejí z údivu nad tím, co všechno se v této kauze děje a zatajuje. Pro mě jsou to pochybení, která nelze odpustit ani přehlédnout.

Jak na zprávu vyšetřovací komise reagoval Andrej Babiš? No, označil nás za lidový tribunál. Jak reagoval ministr životního prostředí Brabec? Prořekl se, že i přesto, že jednání komise bylo neveřejné a tajné, jeho kolegové z ANO mu reportovali, co se na něm děje, a konzultovali své kroky. Čekal bych jinou reakci - vysvětlení, proč se neodebraly vzorky od vyústí, okamžité zveřejnění nebo vypracování jejich mapy, umístění monitoringu vody v řece, vysvětlení, proč se do Dezy jen telefonovalo, jak je možné, že se část vzorků někomu vylila v autě, transparentní a srozumitelné vysvětlení toho, proč je obviněna Energoaqua. Co máme místo toho? Všichni, kdo se o kauzu zajímají a upozorňují na nesrovnalosti, jsou osočováni a pranýřováni.

Mně jde celou dobu o jedno, aby se katastrofa na Bečvě vyšetřila a udělalo se vše pro to, aby se už nic nikdy takového podobného neopakovalo. Za rok se v tom podle mě neudělal žádný posun a to je něco, co by měli vědět lidé a co bychom si měli opakovat a uvědomovat hlavně my tady ve Sněmovně. Zodpovědná je za to tato vláda, vláda mlčení, lhaní a mlžení. Bečva nevyšumí, ale díky obyčejným lidem, ne díky Babišově vládě. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Jako další pan předseda Rakušan, poté pan místopředseda Fiala, který, doufám, dorazí.

 

Poslanec Vít Rakušan: Děkuji vám za slovo, vážený pane předsedo. Kolegyně a kolegové, dámy a pánové, já jsem tady zažil reakce při proslovu mých předřečníků - nepozornost, kroucení hlavou. Chápu, že se to určité části této Sněmovny nelíbí, a chápu, že se tady bude používat jeden jednoduchý argument - blíží se volby, vytáhlo se jednoduché předvolební téma. A já bych to chtěl úplně otočit. Právě to, že jsou volby, by vůbec nemělo být rozhodující. Tahle kauza, kauza Bečva, by volbami rozhodně skončit neměla. Naopak doufám, že po volbách tady v Poslanecké sněmovně bude taková atmosféra, že v celé naší společnosti bude taková atmosféra, že kauzy podobné té, o které se dnes snad budeme bavit, pokud zvednete ruku pro projednání programu, se prostě dořeší a budou se řešit objektivně, budou se řešit tak, abychom se dostali k podstatě problému, abychom se dobrali pravdy, a nebudou se řešit ve jménu jednoho holdingu, jednoho podnikatele, který je shodou okolností premiérem vlády České republiky.

Bečva je typickým příkladem toho, že agrofertizace naší společnosti není žádný prázdný pojem. Jedná se o systémový problém naší společnosti, ne o jeden jednotlivý problém, který teď tady řešíme. To, jakým způsobem postupovala Česká inspekce životního prostředí, ale pravděpodobně i policie, je absolutně skandální. Jak je možné, že nemáme jediný jeden vzorek, který byl odebrán přímo pod Dezou? Jak je možné, že ve fabrice A policie zadá už pátý den velmi sofistikovaný posudek? Co měl ukázat? Že je vinna Energoaqua? A v té druhé fabrice, ve fabrice B, se spokojila s tím, že u nich k žádné provozní události nedošlo? S prostým konstatováním? Aby se o několik dnů či měsíců později ukázalo, že to byla jednoduše lež a problém v Deze každopádně byl? Můžeme v této chvíli věřit, že Česká inspekce životního prostředí, orgány činné v trestním řízení, tuto kauzu opravdu chtějí dovést k takovému závěru, který bude odpovídat skutečnosti, nebo je tady nějaká objednávka, která už prorostla celým systémem - a objednávka je odvrátit podezření od jedné z firem, která je součástí holdingu?

Tohle ale, přátelé, není jenom problém Bečvy. Tohle je krádež veřejného prostoru. Tohle je krádež perspektivy a budoucnosti pro lidi, kteří v tomhle státě chtějí svobodně žít. Tohle je přesně ten okamžik, kdy se ukazuje, že spravedlnosti už se v tomhle státě nemůžeme domoci, pokud stojíme proti soukolí, které je reprezentováno jedním oligarchou a jeho společností. Současná reprezentace vnímá stát už jenom jako masu, masu lidí, které dáme nějaký dáreček, většinou předvolební, a potřebujeme od nich procenta do voleb, do volebního klání. To je to, oč tu běží. Ale zájem jednotlivce, zájmy lidí, kteří mají rádi přírodu, kterým jde o jejich vlastní okolí a kterým jde v této společnosti také o elementární spravedlnost, ten už nikoho nezajímá. Svobodomyslný člověk v této zemi po vládě hnutí ANO ztratil jakoukoli perspektivu a naději, že se v téhle společnosti, v té špatné náladě dá žít. Ztratili jsme důvěru v systém a v naše instituce. A ve chvíli, kdy ztratíme důvěru v systém a v naše instituce, máme nakročeno právě k tomu, že ty instituce začnou poslouchat, přestanou fungovat a opustí nás to nejzákladnější, co tady je - svoboda, demokracie a právní stát.

Bečva jednoduše ukazuje, proč Andrej Babiš nemá být v politice. On sám řekl, že když nebude vládnout, odejde z politiky. To je nabídka služby občanům? Kandiduji ve volbách a říkám - když nebudu vládnout a budu sedět v nudné opozici, tak to už není žádná práce, která by mě bavila? Jedinou mojí motivací je mít moc a tu moc užívat takovým způsobem, jako předvedl třeba v kauze řeky Bečva? Tohle přece nechceme. Tohle přece musíme změnit. Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP