(12.10 hodin)
(pokračuje Volný)
Michal Stehlík - 2011, radní ČRo, 2016 kandiduje do Senátu za KDU-ČSL. KDU-ČSL nevím, jestli budou zlatí, stříbrní nebo bronzoví na stupni vítězů pokrytců.
Vítězslav Jandák - radní 2017, 2020 kandidoval do Senátu za ANO. ANO, které umožnilo tuto frašku, možná dostane jenom bramborovou medaili.
Petr Žantovský - radní ČTK, kandidoval za SPD 2020. U SPD dneska nepřekvapí vůbec nic po tom, co si podruhé zrušili krajské organizace v mnoha krajích. Takže o nich nepadlo ani slovo, nikdo je neodvolával.
Paní Sommerová je prostě sluníčko par excellence, která si ohýbá zákony, jak tady bude v průběhu této debaty ještě několikanásobně prokázáno, jak se jí zlíbí. Vím, že ten boj s tou mafií je marný, protože rozkrást 7 miliard ČT a mít tam politický vliv, to je důležitější než rovná páteř a poctivost, ale já udělám všechno pro to, aby se co nejvíc lidí dozvědělo o tom, jací jste pokrytci a kdo v mé soukromé olympiádě pokrytců zvítězil. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Čas. Nyní má slovo pan poslanec Jiří Valenta. Připraví se pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím.
Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení kolegyně, vážení kolegové, za sebe se domnívám, že návrh kolegyně Sommerové na odvolání radní České televize Hany Lipovské je v tuto chvíli nejen právně nepodložený, ale směrem k potřebnému personálnímu obsazení tohoto orgánu především destruktivní. Uvědomme si v této souvislosti, jak takzvaná pravicová opozice dlouhodobě obstruuje sněmovní demokratický proces volby do Rady, což zřetelně ilustruje, jak prakticky absolutně může v demokratickém státě menšina bránit projevu svobodné vůle většiny. Chápu sice, že opozice musí mít nějaký nástroj k vyjádření i nesouhlasu s většinovým názorem, ale nezlobte se na mě, osm hodin na poradu takzvaných demokratických klubů tak, aby následně jednací den Sněmovny skončil, není nástrojem k vyjádření nesouhlasu, ale pouhou trapností, výsměchem a despektem k občanům této země. A je zcela lhostejno, že takovéto jednání náš jednací řád aktuálně umožňuje. Jakýsi osobní spor vedený mezi paní poslankyní Sommerovou a radní Lipovskou nyní nabývá na zbytečné politické intenzitě a my musíme v době, kdy v Radě České televize chybí - zejména a právě kvůli zmíněným obstrukcím jejich kolegů - již čtyři členové, řešit další útok na tento kontrolní orgán České televize.
Dámy a pánové, jde totiž v podstatě a zejména o to, aby byla Rada České televize pokud možno co nejvíce paralyzovaná, nikoliv o setrvání či odvolání radní Lipovské, a to v době, kdy se na Českou televizi snáší obrovská kritika z mnoha stran a od různých sociálních skupin naší společnosti. Rada České televize by v této době měla efektivně a snad ještě mnohem více než doposud pracovat ve prospěch nezávislosti, vyváženosti a objektivity největšího veřejnoprávního média v zemi tak, jak jí to předurčuje příslušný zákon. Každému, kdo se alespoň minimálně věnuje problematice veřejnoprávních médií, musí být jasné, že paní kolegyně Sommerová může být či snad je prodlouženou rukou některých nátlakových skupin, či skupin a jednotlivců, přímo či nepřímo dlouhodobě přisátých na televizní penězovody. Často je to velice podivuhodné čerpání peněz spřízněnými a to je v současné době ohroženo asi nejvíce za poslední dvě desítky let.
Nechci tady opakovat, že kolegyně Sommerová byla od roku 2012 předsedkyní Českého filmového a televizního svazu FITES, tedy organizace činící si svého času urputný nárok na možnost obsazování postů členů Rady České televize, a to podle bizarního návrhu, který podala skupina poslanců z řad ČSSD, KDU-ČSL, klubu TOP 09 a Starostů a Úsvitu v čele s předsedou volebního výboru Martinem Komárkem, poslancem za hnutí ANO. Pro občany této země bylo obrovským štěstím, že tento návrh, který paní Sommerová přímo podpořila, zapadl, jinak by členy Rady místo Poslanecké sněmovny volilo šikovně vybraných 22 organizací, jako jsou například různá umělecká a podnikatelská sdružení nebo církve. Navrhovatelům bylo tehdy naprosto jedno, že podle odborných analýz by byla velká část z těchto organizací v jasném a prokazatelném střetu zájmu. Dokonce i vláda upozornila ve svém materiálu na to, že více než polovina těchto organizací má v České televizi obchodní či strategické zájmy. Lobbistická novela navíc ani nepopisovala, jak by se postupovalo v případě, že by některá z organizací zanikla nebo by se rozpadla. Šlo prostě a jen o další z pokusů o převzetí moci v Radě České televize. Dnes se na tento pokus navazuje, a to dalším pokusem o destrukci celého tělesa Rady, jejímž nositelem je opět paní Sommerová.
Vůbec nechci hodnotit, zda paní Lipovská, která byla demokraticky zvolena sněmovní většinou, je tím správným členem Rady České televize, či nikoliv. Nepatřím k jejím urputným sympatizantům. Nejsem ani věřícím, ani příznivcem jejího nového volebního subjektu, ale jde mi především o to, aby se zachovala akceschopnost Rady České televize, a to do řádných voleb do tohoto orgánu zde ve Sněmovně. A potom zde již můžeme vést oprávněné diskuse, méně či více oprávněné, o odvolání jakéhokoliv člena Rady České televize.
Někteří zásadní podporovatelé a obhájci televizního managementu v čele s generálním ředitelem Dvořákem v každém případě a za každou cenu, jako je kolegyně Sommerová, by měli být v tomto okamžiku alespoň trošku soudní, objektivní a ke společnosti solidní, stejně jako jsem byl tehdy já a mnozí další, když jsme zde před časem také demonstrativně nenavrhovali odvolání tehdejšího radního Šarapatky, který si to dle názoru mnohých zasloužil ještě více. Ale překousnout jsme to museli, byť nám chodilo mnoho žádostí, proseb a urgencí k okamžitému jednání, a to od občanů napříč celou naší zemí. My jsme však dali přednost tomu, abychom prakticky jediný funkční, v uvozovkách funkční, kontrolní orgán České televize, byť si někteří z nás o jeho dlouhodobé efektivitě můžeme myslet cokoliv, totálně personálně nerozložili. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane poslanče, já jsem vám chtěl jenom říci pro vysvětlenou: tady pan předseda Martínek mě upozornil, že vás nestopuji, ale já jsem na displeji neměl totiž ikonku 10 minut, teď mi ji tam doplnili z IT oddělení, takže vy jste měl teď dojem, že končíte, ale můžete ještě mluvit pět minut, jestli chcete. (Poslanec Valenta: Už jsem všechno řekl.) Já bych vám zapnul ještě jednou pět minut, ale už mi z IT doplnili ikonu 10 minut, takže teď už to bude v pořádku. Proto jsem z kraje váhal, říkal jsem si, jestli to mám tedy počítat dvakrát, nebo jak to má být.
Jinak do těch dvakrát 10 minut se nezahrnují, pro vaši informaci, faktické poznámky. Faktická poznámka pan poslanec Blažek a potom se připraví pan poslanec Martínek. Tak prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den, děkuji za slovo. Po tom předchozím projevu chci za prvé zdůraznit jednu formální věc. Toto již není návrh poslankyně Olgy Sommerové, je to návrh volebního výboru, to znamená, že je potřeba si toto říci. A teď, vaším prostřednictvím, když začínám sledovat tok té debaty, milá Olgo, nejsi první představitelka české kultury, která v české kultuře leccos dokázala a která musí snášet bohužel to, co tě čeká teď ty dvě hodiny. Chci tě jen poprosit, abys nezanevřela na celou Poslaneckou sněmovnu, a já, který jsem tě měl možnost poznat až tady před těmi dvěma měsíci, ti chci jenom sdělit, že zdaleka nemáme všichni na tvou osobu tento názor, a zatímco tvoje filmy se budou ještě promítat za sto let, tak o mnoha z těch, co dnes na tebe budou útočit, se nebude mluvit možná už za čtrnáct dní. Děkuji. (Bouřlivý potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní přečtu dvě omluvy. Omlouvá se z dnešního jednání od 13.15 do konce jednacího dne z pracovních důvodů pan poslanec Martin Kupka a pan poslanec Antonín Staněk od 12 hodin dokonce jednacího dne z pracovních důvodů.
A teď má slovo pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím. ***