Středa 7. července 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
330.
Vládní návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví
/sněmovní tisk 1163/ - třetí čtení
Děkuji, že u stolku zpravodajů již zaujal místo pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, požádám o totéž pana zpravodaje garančního výboru pana poslance Rostislava Vyzulu. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 1163/0, který byl doručen 16. června letošního roku. Usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1163/3.
Ptám se pana ministra zdravotnictví, jestli má zájem vystoupit před zahájením rozpravy? Máte slovo, pane ministře.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji tedy za slovo a dovolím si velmi stručně zopakovat, o jakém návrhu nyní budeme jednat a hlasovat. Ten návrh usiluje o systémové ucelení právního zakotvení nových komponent a technologií v oblasti elektronizace v resortu zdravotnictví, neboť právní úprava v současné době je velmi roztříštěná, existují pouze některé prvky zavádějící elektronizaci ve zdravotnictví.
Předložený návrh zákona přináší minimalizovanou, ale robustní základnu elektronického zdravotnictví včetně její základní infrastruktury, avšak nijak nelimituje budoucí rozvoj služeb elektronického zdravotnictví. Zajistí tolik potřebnou existenci v reálném čase dostupných a správných údajů o poskytovatelích zdravotních služeb, zdravotnických pracovnících a pacientech, umožňujících jejich identifikaci. Návrh zákona má ambici přispět v mnoha ohledech ke zlepšení fungování systému poskytování zdravotních služeb, a to zejména v současné době postižené pandemií onemocnění COVID-19, která nám ukázala, jak nezbytné je sdílet data v rámci českého zdravotnictví, a vzhledem k tomu, že skutečně máme tu zkušenost, tak si myslím, že elektronizace je jedinou správnou cestou.
Nyní bych se rád vyjádřil k uplatněným pozměňovacím návrhům. Na úvod bych uvedl, že poznávací návrh, který je obsažen v usnesení výboru pro zdravotnictví č. 371/2021, jde o poznávací návrh označený jako A, plně podporuji. Pokud jde o pozměňovací návrh pana poslance Třešňáka, který je označen písmenem B, zde bych rád uvedl následující. Tento pozměňovací návrh zkracuje dobu pro nabytí účinnosti povinnosti poskytovatelů zdravotních služeb a poskytovatelů sociálních služeb poskytujících zdravotní služby podle zákona o zdravotních službách bez oprávnění dodržovat standardy elektronického zdravotnictví, a to z 10 let na dobu pěti let, to znamená, zkracuje přechodné období pro adaptaci na nové standardy podle zákona o elektronizaci zdravotnictví, takže by měly nabýt účinnosti nově dnem 1. ledna 2026.
My jsme v zásadě v původním vládním návrhu navrhovali těch 10 let na základě debaty s různými stakeholdery ve zdravotnictví dotčenými, tedy subjekty, zástupci poskytovatelů, kteří usilovali o tuto legisvakanční dobu v délce 10 let. Na druhou stranu chápu, že je zde snaha o určité zkrácení, takže budu mít k tomuto pozměňovacímu návrhu neutrální stanovisko, a nechám tedy na rozhodnutí Sněmovny, jak s tímto pozměňovacím návrhem naloží. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi a otevírám rozpravu, do které mám přihlášku pana poslance Petra Třešňáka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Třešňák: Pěkné poledne. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem zde dlouze k tomuto zákonu - nebo o něco déle - mluvil již v druhém čtení. Nerad bych se znovu opakoval, tak tedy jen rychle poděkuji za zpracování tohoto zákona ministerstvu, protože skutečně je to něco, co zde chybělo, a definice, jak už tedy komunikačních standardů, stejně tak idea samotné architektury elektronizace zdravotnictví, je něco, co nyní české zdravotnictví potřebuje.
Já bych tedy navázal plynule na pana ministra a poprosil bych vás o podporu pozměňovacího návrhu pod písmenem B, který prošel i doporučením výboru pro zdravotnictví a který právě zkracuje zavedení standardů z 10 na pět let, protože skutečně 10 let je extrémně dlouhá doba na něco, co naše zdravotnictví skutečně potřebuje, a tím je právě jeho elektronizace. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Třešňákovi. Jinou přihlášku nemám. Ptám se, jestli se někdo hlásí do rozpravy z místa? Nikoho nevidím, rozpravu končím.
Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak.
Pokročíme tedy dále a já požádám zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko garančního výboru. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Rostislav Vyzula: Pane předsedající, dobrý den a děkuji. Já bych jenom uvedl, že v podstatě garanční výbor, zdravotní výbor, se zabýval tímto tiskem dne 23. června a usnesení číslo 401 vám bylo doručeno. Na tomto zdravotním výboru byla schválena hlasovací procedura. Je velmi jednoduchá:
1. Návrhy legislativně technických úprav, pokud budou předneseny ve třetím čtení.
2. Pozměňovací návrh pod písmenem A.
3. Pozměňovací návrh pod písmenem B.
4. Hlasování o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za předloženou proceduru. Legislativně technické návrhy nebyly předloženy, ale i tak nechám pro jistotu schválit proceduru hlasování. Já vás všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
Předloženou proceduru schválíme v hlasování číslo 55, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 55, 123 přítomných, 119 pro. Procedura byla schválena.
Můžeme tedy postoupit k prvnímu hlasování, a to je pozměňovací návrh pod písmenem A. Pane zpravodaji, stanovisko?
Poslanec Rostislav Vyzula: Je to pozměňovací návrh pod písmenem A. Stanovuje, že osobní certifikát se může používat, a nikoliv, že je povinný. Stanovisko garančního výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Souhlas.)
Zahájil jsem hlasování číslo 56. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 56, 136 přítomných, 135 pro, nikdo proti. Návrh byl přijat. Druhý návrh?
Poslanec Rostislav Vyzula: Další je pozměňovací návrh pod písmenem B. Je to pozměňovací návrh pana poslance Třešňáka. Bylo o tom tady diskutováno. Je to ta povinnost řídit se standardy elektronické dokumentace. Znamená to používat jednotný formát elektronizace a ta lhůta by se měla zkrátit z původně navrhovaných 10 let na 5 let, na rok 2026. Návrh garančního výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování číslo 57. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 57, 148 přítomných, 136 pro, 1 proti. Návrh byl schválen.
Tím jsme vyčerpali pozměňovací návrhy, a můžeme se tedy zabývat návrhem jako celkem. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o elektronizaci zdravotnictví, podle sněmovního tisku 1163, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahájil jsem hlasování číslo 58. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 58, 150 přítomných, 147 pro, proti nikdo. Návrh byl schválen. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Budeme pokračovat hned druhým bodem a tím je
Aktualizováno 7. 11. 2021 v 15:55.