(Schůze zahájena v 11.58 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat v dnešním jednacím dni. Vážení členové vlády, pokud tu nějací jsou, vidím paní ministryně, takže zahajuji 108. schůzi Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami. Pan poslanec Holomčík bude hlasovat s náhradní kartou číslo 15.
Dále byly doručeny následující omluvenky: pan předseda vlády Andrej Babiš se nám omlouvá od 12 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, dále paní ministryně Maláčová se nám omlouvá z dnešního jednacího dne z pracovních důvodů, pan ministr Toman se nám omlouvá z dnešního jednacího dne ze 107. a 108. schůze z pracovních důvodů. Pan poslanec Bauer se omlouvá z dnešního jednání pléna, tedy předpokládám ze všech tří schůzí, z pracovních důvodů, pan poslanec Bžoch se omlouvá z dnešního dne z pracovních důvodů, pan poslanec Dvořák se omlouvá od začátku do konce jednacího dne z důvodu nemoci, paní poslankyně Gajdůšková se omlouvá ze 107. schůze z pracovních důvodů, pan poslanec Jáč se omlouvá od 15 hodin z rodinných důvodů, paní poslankyně Kozlová se omlouvá z dnešního celého jednání z důvodu nemoci, paní poslankyně Pastuchová se omlouvá z dnešního celého jednacího dne z rodinných důvodů, pan poslanec Pražák se omlouvá z dnešního jednacího dne z pracovních důvodů, pan předseda Stanjura se omlouvá ze 108. schůze z pracovních důvodů, pan poslanec Tureček se omlouvá dnes mezi 12. a 20. hodinou z rodinných důvodů, pan poslanec Vácha se omlouvá z celého jednacího dne z osobních důvodů a pan poslanec Grospič se omlouvá ze 107. schůze od 9 hodin z důvodů dopravních železničních komplikací.
To byly omluvenky. Náhradní karty a jejich čísla budou použity ze 107. schůze, stejně tak omluvenky, které zazněly již na 107. schůzi a pokrývaly by i tento čas, tak dále platí.
Tuto schůzi svolal předseda Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 43 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána ve středu 2. června tohoto roku elektronickou poštou.
Nyní přistoupíme k určení ověřovatelů schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Kateřinu Valachovou a poslance Jaroslava Holíka. Svolal jsem kolegy do sálu.
Navrhl jsem ověřovatele, pokud někdo nemá jiný návrh, budeme hlasovat. Jiný návrh nevidím.
Zahajuji tedy hlasování o určení ověřovatelů. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 1, je přihlášeno 133 poslanců a poslankyň, pro 126, proti 2.
Konstatuji, že jsme ověřovateli této schůze určili paní poslankyni Valachovou a pana poslance Holíka.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 108. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Pokud se nikdo nehlásí s přednostním právem, nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 108. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak byl písemně předložen.
Zahajuji hlasování číslo 2. Ptám se, kdo je pro navržený pořad této schůze? Kdo je proti? Děkuji.
Hlasování číslo 2, je přihlášeno 137 poslanců a poslankyň, pro 122, proti 4.
Konstatuji, že návrh pořadu schůze byl schválen.
A nyní tedy přistoupíme k jedinému jednacímu bodu, a tento bod se jmenuje
1.
Zpřísnění trestu za násilné chování vůči ženám a dalším možným obětem
a nepodmíněné tresty za znásilnění
Prosím, aby se slova ujala za navrhovatele tohoto bodu paní poslankyně Barbora Kořanová, která, bude-li souhlasit, se zároveň stane jeho zpravodajkou. Paní poslankyně souhlasí. Prosím vaše kolegy ještě o větší klid a prosím, máte úvodní slovo.
Poslankyně Barbora Kořanová: Dobrý den, kolegyně, kolegové, vážený pane předsedající, vážení členové vlády, předstupuji před vás jako svolavatel této mimořádné schůze, abych vás seznámila z důvody jejího svolání a vůbec iniciování. Lhala bych, kdybych vám řekla, že pan už teď bývalý kolega Dominik Feri a jeho kauza nemají s dnešní schůzí nic společného. Mají. Nejde však o to, že byl nařčen ze sexuálního obtěžování a násilí na ženách, to mi zde naprosto nepřísluší soudit. Žijeme v právním státě a já samozřejmě ctím presumpci neviny bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost.
Co však považuji za skutečně skandální, jsou výroky pánů zákonodárců, ať už jde o poslance TOP 09 Schwarzenberga, nebo ctěného pana senátora Czernina. Nebudu je zde opakovat, protože tím nechci snižovat vážnost a dekorum tohoto jednání. Pro mnoho osob, které nás nyní sledují, by navíc nemuselo být jednoduché je znovu slyšet. Pánové se ve svých vyjádřeních snažili bagatelizovat a zpochybňovat výpovědi žen, které bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho viní ze závažných násilných činů se sexuálním motivem. Tyto výroky obou pánů by mne přenesly do 19., možná 18. století. Dokážete si představit, kdyby toto například zažil člen hnutí ANO? Jak by reagovala Poslanecká sněmovna?
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já si dovolím vás přerušit. Myslím si, že vaše úvodní slovo je dostatečně důležité na to, aby mu kolegové věnovali pozornost, a vyzvu jak nalevo, tak napravo, aby případně ty diskusní skupinky rozpustili. Prosím, pokračujte.
Poslankyně Barbora Kořanová: Děkuji, pane místopředsedo. Dokážete si představit, jakou reakci by vyvolalo, kdyby se toto dělo nebo kdyby tyto výroky pronesl někdo z členů hnutí ANO nebo prezident republiky? No, já vám to řeknu. Opozice by nás rozcupovala, byly by svolávány mimořádné schůze nebo vyšetřovací komise, jak je zvykem této Sněmovny a tak dále.
Reakce na výroky pana Schwarzenberga byly o něco vlažnější. Například ctěná paní kolegyně Sommerová hovořila o tom, že pan poslanec TOP 09 Schwarzenberg byl vychován a formován jinou dobou. No, já bych nyní chtěla vyslovit názor, že sice nevím, jaká výchova probíhá na českých či rakouských hradech a zámcích, ale jsem přesvědčena o tom, že většina v této Poslanecké sněmovně nijak nebagatelizuje sexuální násilí, neponižuje oběti sexuálního násilí a nahlíží na pachatele sexuálního násilí jako na mimořádně nebezpečné zločince.
Je to i důvod, proč jsem iniciovala svolání této mimořádné schůze, protože se domnívám, že po zmíněných výrocích, z nichž jeden pronesl člen této sněmovny, ale i druhé komory Parlamentu ČR, musí směrem k veřejnosti zaznít. Sněmovna se musí jasně postavit na podporu těmto obětem a dát jasný signál, že jakákoli bagatelizace těchto skutků je naprosto nepřípustná.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, znovu vás přeruším, protože na mě kolegové signalizují, že není vůbec slyšet. Děkuji. Prosím, pokračujte, třeba to vydrží.
Poslankyně Barbora Kořanová: Děkuji vám. Půjdu nyní k meritu věci. Osobně se domnívám, že v českém právním řádu je velký prostor pro nutné změny, které by se týkaly sexuálního násilí. Osobně zde vidím dvě zásadní roviny. Prvním bodem, který vám představím, je přesnější definice toho, co vlastně znásilnění je, tedy úprava jeho skutkové podstaty. Česká republika zatím v rámci Evropské unie nebo Evropy nepatří mezi státy, jejichž zákonná úprava znásilnění je založena na nesouhlasu oběti nebo neschopnosti oběti projevit svoji vůli. Mezi tyto státy, které skutkovou podstatu znásilnění na souhlasu staví, patří například Spolková republika Německo, Spojené království Velké Británie nebo Dánsko, jehož právní úprava je mně asi nejbližší. ***