(18.50 hodin)
(pokračuje Bendl)
A teď tedy alespoň, ať nezdržuji příliš, protože bych mohl číst samozřejmě dále, ten seznam. Ale aspoň některé investiční pobídky v podobě úlev na daních. To znamená, neposkytujeme cash jako Česká republika, ale říkáme těm firmám, máte-li zisk, můžete si jej odečíst z daní.
Přehled vydaných rozhodnutí o příslibu investiční pobídky společnostem ze skupiny Agrofert za roky 2014 až 2021:
CS CABO, spol. s r.o. - Agrofert vlastní 48 % - rozšíření výroby sazí pro výrobu pneumatik a technické pryže 579,45 mil. korun.
Fatra, a. s. - stoprocentně vlastněná Agrofertem - strop veřejné podpory 342,75 mil. korun.
Lovochemie, a. s. - Agrofert, a s., 100 % - 591 mil. korun.
Pekárna Zelená louka - rozšíření výroby pekařských výrobků - 81,6 mil. korun.
PENAM, a. s. - Agrofert stoprocentně vlastní - rozšíření výroby pekařských výrobků - 155,5 mil. korun.
Precheza, a. s. - rozšíření výroby titanové běloby - 289,4 mil. korun.
PREOL, a. s. - rozšíření výroby extrudovaného řepkového šrotu - 46,95 mil. korun.
A teď se podržte: celková částka slevy na daních 2,48 mld. korun.
Jenom si představte, co by tady asi dělala v minulosti opozice, a obracím se na ty, kteří jsou tady už více volebních období, kdyby třeba předseda vlády Topolánek nebo předseda vlády Petr Nečas, některá jeho firma, čerpala daňové úlevy ne 2,48 miliardy, ale třeba 5 milionů nebo milion. Ten kdysi porazil Stanislava Grosse, jestli si vzpomenete, protože taková byla kultura. Ona se furt jaksi zhoršuje.
Je otázkou, protože pan premiér říká, že už ty firmy neřídí, tak jestli vlastně jeho odchodem jsou dnes ti manažeři tak schopní, že najednou je tam takový rozdíl v okamžiku, kdy vstoupil do vládních pozic, jestli to má, nebo nemá vliv. Já myslím, že to je věc svědomí pana premiéra. Já jenom tvrdím, že je v konfliktu zájmů, a je v obrovském konfliktu zájmů. A nemůže se z toho prostě dostat, protože se nezbavil řízení těch firem. Jestli se, a to se asi zřejmě stane, potvrdí, že koncovým příjemcem firem skupiny Agrofert je pan premiér, pak si myslím, že to je prostě na odstoupení z funkce premiéra a je to na pád vlády, protože co tomu má potom říkat celý ten podnikatelský sektor v situaci, ve které se Česká republika nachází finančně.
Říká pan premiér: nic vracet nebudeme. Jsme v situaci, kdy řada těch projektů, které jsou kritizované, ještě nebyly proplaceny Evropskou unií, nicméně byly proplaceny Českou republikou. A já jsem se ptal pana ministra Havlíčka odkud. Musí být ve státním rozpočtu určeny finanční zdroje, jakýsi průtokáč, kterým tedy zpětně musí být požádáno a profinancováno. Chci se zeptat, jestli to tedy zaplatí Česká republika, abychom se vyhnuli tomu tlaku Evropské unie, nebo kdo to vlastně potom zaplatí. Já vím, že ta situace je složitá, ale znovu se vracím k tomu konfliktu zájmů. Prostě takto to není možné dělat. A pan premiér se konfliktu zájmu zjevně nezbavil a zbavit nechce.
A ještě jednu věc tady přečtu, která je vlastně z ranku vlády, ale už ne tolik v ranku přímo pana premiéra, i když on tady několikrát říkal, že si ty věci řídí sám, že na vše dohlíží. A my všichni víme, že jeden z obrovských problémů byl nedostatek vakcín v závěru loňského roku a v začátku roku letošního. Tak odpovím čísly z interpelace, na kterou odpověděl premiér, aby bylo jasno, protože kolikrát se jenom řekne: no, my jsme nevyužili těch nabídek, která nám Evropská unie dávala, abychom objednali dostatek dávek, protože lidé na to čekali, a možná nemuselo umřít tolik lidí, kdyby těch dávek byl dostatek, možná jsme mohli ochránit mnohem více lidí, protože to byla hra o čas. A tady se nám předkládalo, že vakcíny nejsou a že nás ještě vlastně ta Evropská unie šidí, tak já tedy musím zveřejnit to, co mi napsal pan premiér.
Ocituji to: Níže uvádím přehled doposud sjednaných smluv na úrovni Evropské unie, podaných objednávek ze strany České republiky, a to včetně předběžných rezervací. Vždy je uvedeno i nabízené množství, podotýkám, a zdůrazňuji výše objednávky a její zdůvodnění.
AstraZeneca - maximální možný podíl, čti nabízeno 6 950 000 dávek. Česká republika objednala 3 miliony dávek. Rozhodnutí o objednávce 4. 9. 2020. Vysvětlení: Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě projednání s tehdejším předsedou České vakcinologické společnosti a zvláštním zmocněncem vlády, profesorem Romanem Prymulou, postupoval dle tehdejší strategie.
Johnson & Johnson - maximální možný podíl, to znamená, kolik bylo nabízeno, 4 790 186 dávek přesně. Česká republika objednala 2 miliony dávek. To je očkování pro 2 miliony osob. Rozhodnutí o objednávce 14. října 2020 na základě rozhodnutí tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, postupováno dle tehdejší strategie rezortu diverzifikace portfolia, zajištění vakcín v objemu pro cca 60 % dospělé populace a v okamžiku, kdy pandemie byla na ústupu.
Pfizer/BioNTech - maximální možný podíl 4,625 milionu dávek. Česká republika objednala 4 miliony dávek. Rozhodnutí o objednávce 27. 10. 2020.
Pan premiér dodává: Tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula rozhodl o objednávce 2 milionů dávek. Toto rozhodnutí bylo nicméně negováno po výměně ministra zdravotnictví a ministr Jan Blatný rozhodl o navýšení objednávky na 4 miliony Navýšení na vyšší objem již nebylo možné z důvodu relativně pozdního oznámení požadavku, kdy již probíhalo přerozdělování nechtěných vakcín v rámci takzvaného bazaru.
Podotýkám, to jsem si nevymyslel a ani tady neříkám něco, co jsem někde slyšel, nebo od někoho, to je dopis a odpověď premiéra. A mohl bych pokračovat, nechci zdržovat. Zkrátka téměř všude jsme objednávali méně, než jsme mohli. A je to prostě věc každého svědomí, protože ty vakcíny nebyly. A myslím si, že bylo velkou odpovědností vlády, aby si zařídila pořádek a aby ty vakcíny v době, kdy měly být, tady byly. A být zjevně mohly. Děkuju za pozornost. (Potlesk v pravé části sálu.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Nyní v rozpravě vystoupí pan poslanec Adamec, připraví se pan poslanec Holomčík. ***