Pátek 4. června 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Pikal)

201.
Návrh poslanců Aleny Gajdůškové, Jana Chvojky, Kateřiny Valachové,
Romana Sklenáka, Romana Onderky a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění,
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 695/ - prvé čtení

Podotknu hned na úvod, že je to bod z prvního čtení, to znamená, v jeho projednávání můžeme bez problému pokračovat po 14. hodině.

Prosím, aby předložený návrh uvedla za navrhovatele poslankyně Alena Gajdůšková, stanovisko vlády nám bylo doručeno jako sněmovní tisk 695/1. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, pane ministře, za prvé velmi děkuji za zařazení tohoto bodu. Žádala jsem vás ráno o 10 minut na jeho projednání, budu tedy velmi, velmi stručná.

Návrh vychází z praxe, má upravit to, co se v praxi ukázalo jako velmi nešikovné a znesnadňující dostupnost podpory k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému. Navržená úprava má za cíl odstranit dlouhodobě přetrvávající bariéru ošetřování blízkých příbuzných spočívající v nutnosti ošetřující a ošetřované osoby společně sdílet domácnost. Dále jsou zde některé parametrické změny. Jenom velmi rychle. U ošetřovného jde o rozšíření okruhu osob, u nichž se nevyžaduje soužití ošetřující a ošetřované osoby v domácnosti o blízké příbuzné. To je princip, který jsme již, jak jsem říkala ráno, přijali v některých zákonech, které upravovaly podporu v rámci covidových opatření.

Za druhé, u dlouhodobého ošetřovného se jedná o zkrácení doby pobytu v zařízení lůžkové péče jako podmínky nároku na dávku ze sedmi na čtyři kalendářní dny. Tady je potřeba říct, že v této situaci v průměru hospitalizace trvá zhruba ty tři dny. Dále zavedení možnosti požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče do 15 dnů po skončení hospitalizace. Dneska o to musíte požádat v den, kdy nemocný odchází z nemocnice, což je velmi, velmi nešikovné a můžeme o tom mluvit potom. Dále úplné zrušení podmínky hospitalizace pro poskytnutí dlouhodobého ošetřovného v případě péče o osoby v takzvaném inkurabilním stavu, to je tedy ty, které bohužel dožívají a příbuzní se o ně chtějí postarat doma, chtějí je doma dochovat.

Třetí část je změna podmínky u takzvané otcovské dovolené o prodloužení období, v němž může být dávka otcovské dovolené poskytována v případě, kdy bylo dítě hospitalizováno v období prvních šesti týdnů života.

Kolegyně a kolegové, moc vás prosím o shovívavost a o podporu tohoto návrhu zákona a jeho propuštění do druhého čtení. Děkuji za podporu předem. (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Požádám Sněmovnu o větší klid tak, abychom mohli pokračovat. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Jana Pastuchová. Ještě jednou vás poprosím, kolegové, o klid.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já si myslím, že paní navrhovatelka tady vše shrnula. Jde opravdu o návrh tří dávek. Shrnu to: dlouhodobé ošetření, kdy nebude opravdu potřeba ležet v nemocnici sedm dní, ale jenom čtyři, a opravdu se dnešní hospitalizační doba zkrátila na čtyři dny. Zavedení možnosti požádat o vydání rozhodnutí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já vás přeruším a požádám kolegy napříč sálem zleva doprava, aby se usadili na svých místech a přerušili ty hovory, které tady ruší, abychom to mohli v klidu dojednat.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Tam jsme se i s paní navrhovatelkou už domlouvaly, nebo já z pohledu i zdravotníka, zdá se mi těch 15 dní dlouhých, ale to můžeme řešit nějakým pozměňovacím návrhem. A zrušení podmínky hospitalizace opravdu v případech, kdy jde o ty inkurabilní stavy.

Otcovská je jasná, protože když má maminka dítě v inkubátoru a nestačí se vrátit do té doby domů, tak tatínek vlastně o tu otcovskou může přijít, což je úplně logické, že by měl mít nárok být doma s dítětem a s maminkou po návratu z nemocnice, až to jeho zdravotní stav umožní.

A poslední je to , rozšíření okruhu osob. Takže to jenom krátce. To je za mě všechno. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já otevírám rozpravu, do které nemám žádné přihlášky. Ptám se, jestli se někdo hlásí? Pan poslanec, prosím.

 

Poslanec Roman Sklenák: Ano, děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, vzhledem k tomu, že do konce volebního období zbývají čtyři měsíce a samozřejmě také bude určitý čas, kdy bude rekonstruován tento sál, tak pokud chceme tento zákon schválit ve třetím čtení v tomto volebním období, je nezbytné zkrátit lhůtu na projednání výbory. Já tedy navrhuji zkrácení lhůty na 20 dnů a z opatrnosti, kdyby přišlo veto od někoho, tak alternativně na 30 dnů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Tedy zkrácení lhůty na 20, alternativně na 30 dní, pokud by to neprošlo. Nevidím žádné další přihlášky do rozpravy, takže pokud se již nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak. Nepadly návrhy, které bychom měli hlasovat v tuhle chvíli, takže svolám kolegy do sálu a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

 

Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Ptám se, jestli má někdo jiný návrh? Jiný návrh nevidím.

Zahajuji hlasování pořadové číslo 371. Ptám se, kdo je pro přikázání tohoto tisku výboru pro sociální politiku jako garančnímu? Kdo je proti? Já vám děkuji.

Hlasování pořadové číslo 371, je přihlášeno 130 poslanců a poslankyň, nakonec 129 poslanců a poslankyň, pro 112, proti nikdo. Konstatuji, že návrh byl přikázán výboru pro sociální politiku jako garančnímu.

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na nějaký další výbor k projednání? Žádný návrh nevidím.

V tom případě ještě zazněl návrh na zkrácení lhůty pro projednání ve výborech na nejdříve 20 dní, takže nejdříve budeme hlasovat toto. Je zde žádost o odhlášení. Já vás všechny odhlásím. Prosím, přihlaste se znovu svými kartami.

 

Nejdříve tedy budeme hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty na projednávání ve výborech na 20 dní. Vypadá to, že počet přihlášených se nám ještě neustálil... Už to vypadá.

Takže zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty na projednávání tohoto tisku ve výborech na 20 dní? Kdo je proti? Já vám děkuji.

Hlasování číslo 372, je přihlášeno 110 poslanců a poslankyň, pro 98, proti nikdo. Konstatuji, že jsme tedy... (Poslankyně Gajdůšková přichází k řečnickému pultíku: Děkuji moc.) lhůtu pro projednávání ve výborech zkrátili na 20 dní.

 

Končím projednávání tohoto tisku. (Ruch v sále, poslanci odcházejí z jednacího sálu.) Je 14.00 hodin, takže již nemůžeme pokračovat v projednávání tisku pro třetí čtení, a vzhledem k atmosféře v sále si myslím, že nemůžeme pokračovat v jednání vůbec. Takže mně nezbývá než přerušit tuto schůzi. V jednání budeme pokračovat v úterý 15. 6. Jako první bychom měli projednávat případné body vrácené Senátem a poté další body dle schváleného pořadu. Pokračovat tedy budeme ve 14.00 hodin 15. 6. Já vám děkuji a přeji vám příjemný víkend.

 

(Jednání skončilo ve 14.01 hodin.)

Aktualizováno 28. 7. 2021 v 8:43.




Přihlásit/registrovat se do ISP