(15.30 hodin)
(pokračuje Vondráček)

A poslední návrh k pořadu schůze, který dnes zazněl, pan poslanec Profant - tisk 1100, týkající se kybernetické bezpečnosti, zařadit ve středu 5. 5. jako první bod.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 290, přihlášeno je 186, pro 63, proti 1. Návrh byl zamítnut.

 

Takže dle mých poznámek jsme se vypořádali se všemi hlasováními a budeme pokračovat dle schváleného pořadu schůze. Já vám děkuji a předám řízení. Prosím, vyslechněte si pozorně informace technického rázu, které budeme potřebovat. Nemáme zasedání každý den v utajeném režimu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, budeme pokračovat podle schváleného pořadu schůze a máme tady návrh

 

536.
Informace premiéra a vicepremiéra k plánované cestě
vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy

Návrh, který tady padl, abychom jednali v utajeném režimu, zatím nebyl, i když byl signalizován, a ptám se navrhovatelů, jestli takový návrh vznášejí. Pan místopředseda vlády. (Upozornění organizačního odboru.) Omlouvám se, pan předseda Jurečka navrhl neveřejné jednání, takže v tom případě já zopakuji postup, který Poslanecká sněmovna má, a s přednostním právem místopředseda vlády Jan Hamáček.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, jenom chci upozornit, že pokud má Sněmovna dostat kompletní informaci, tak bude třeba sdělovat informace, které nejsou veřejné, respektive které byly získány, respektive zazněly na jednání, které byly v nějakém režimu utajení. To znamená, Sněmovna bude pracovat s utajovanými skutečnostmi.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, a prosím tedy o pozornost, protože návrh k tomuto bodu doplnil pan poslanec Marian Jurečka návrhem na konání neveřejné schůze. V případě přednesení takového návrhu je nutné rozlišovat mezi prostou neveřejnou schůzí a neveřejnou schůzí, na které se mají projednávat utajované informace. O neveřejných jednáních se pořizuje těsnopisecká zpráva jen tehdy, jestliže se na tom Sněmovna usnese, opakuji podle § 68 odst. 5 jednacího řádu. Informace o výsledku hlasování se v případě neveřejného jednání nezveřejňuje v elektronické podobě podle § 76 odst. 3 zákona o jednacím řádu. Podklady pro neveřejné jednání Sněmovny se poslancům doručují a písemné návrhy se předkládají pouze v listinné podobě, tedy nikoliv elektronicky - § 120e jednacího řádu.

V případě jednání o utajovaných informacích se postupuje podle zákona číslo 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. V případě, že řečník, člen vlády nebo poslanec chce hovořit o utajovaných informacích, je nutné to předem oznámit, včetně stupně utajení informace. Předsedající následně přeruší schůzi na nezbytně nutnou dobu pro poradu s bezpečnostním útvarem Kanceláře Poslanecké sněmovny.

V hlasování o návrhu, aby schůze nebo její část byla neveřejná, budeme postupovat podle 56 odst. 1 zákona o jednacím řádu. Schůze je totiž zpravidla veřejná. Na návrh vlády nebo poslance se může Sněmovna usnést, že schůze nebo její část je neveřejná. Pan poslanec Jurečka navrhl, aby schůze, tedy celá schůze byla neveřejná. (Upozornění organizačního odboru.) Pardon, tento bod na schůzi byl neveřejný. Celý bod tedy, nejenom části, ne schůze. Omlouvám se. Takže o tom budeme muset hlasovat, protože se budou projednávat otázky související s bezpečností státu.

Návrh usnesení zní - prosím tedy o pozornost kolegy a kolegyně, ještě před hlasováním samozřejmě, pak ho zopakuji, ale teď je to informace. Poslanecká sněmovna prohlašuje, že na 98. schůzi Poslanecké sněmovny za neveřejný prohlašuje bod jednání, to znamená tento, který byl nově zařazen - 536, a toto bychom odhlasovali. V případě, že zazní návrh, aby podle § 68 odst. 5 jednacího řádu o neveřejném jednání byla pořízena těsnopisecká zpráva, budeme muset o tom také hlasovat. A tam bychom tedy hlasovali o tom, že Poslanecká sněmovna souhlasí s pořízením těsnopisecké zprávy, s tím, že bude, nebo nebude zveřejněna ta těsnopisecká zpráva. Je to nutné specifikovat, to zatím provedeno nebylo. Takže s tím se budeme muset vypořádat návrhem. Hlásí se místopředseda vlády a ministr vnitra. Moment, pane místopředsedo, já zatím poskytuji informace, ještě nedáváme hlasovat o žádné té části, kterou jsem navrhl. A pak bychom tedy rozhodli o tom, jak naložíme s těsnopiseckou zprávou.

A teď je další bod, který musíme rozhodnout. Pořád čtu informaci, abychom si všichni uvědomili, o co půjde. Potom je otázka, kdo bude přítomen v sále. Pokud je přijat návrh, že má být někdo další - pokud těsnopisecká zpráva, tak musíme připustit zapisovatele té schůze tady v sále. To bychom rozhodli hlasováním. A teď je další - účast dalších osob. Bude-li takový návrh přednesen, zase to neobsahoval návrh, ten pozitivní, který tady byl, kdo má být přítomen. Teď neříkám, že pan kolega Jurečka neříkal příklad, říkal tři lidi, ale teď budeme muset mluvit o konkrétních jménech, která bychom potom hlasovali. Jestli je schůze nebo její část, která byla prohlášena za neveřejnou, tak se jí mohou kromě poslanců účastnit prezident republiky, členové vlády a jiné osoby se mohou takové schůze zúčastnit nebo být přítomny v jednacím sále nebo na místech vyhrazených pro hosty, veřejnost a zástupce sdělovacích prostředků jen se souhlasem Sněmovny. O účasti a přítomnosti jiných osob na schůzi rozhodne Sněmovna hlasováním bez rozpravy. To znamená pouze návrh, bez rozpravy se potom hlasuje. A potom se musí jmenovat ti, kteří budou, a pak se vyhlásí 15minutová přestávka, abychom technicky zabezpečili, že skutečně schůze bude neveřejná, to znamená, že o ní nebudeme pořizovat ani zápis, nebo budeme pořizovat zápis, jestli bude, nebo nebude nahrávána, jestli ti lidé, kteří byli jednotlivě, nebo en bloc schváleni... Rozumíme si? Ptám se tedy, jestli všichni porozuměli té informaci, kterou jsem podal. (Všeobecný souhlas.)

Budeme tedy postupovat jednotlivě a hlásí se s přednostním právem - ještě jsme stále na veřejné části schůze, takže bych prosil, abyste zaujali svá místa! - a hlásí se místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Kolegyně, kolegové, já se pokusím doplnit to, co tady nezaznělo v tom návrhu. Pokud se bavíme o stupni utajení těch dokumentů, které procházely tím jednáním, tak tam se objevovaly dokumenty až do stupně T, to znamená tajné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP