(12.50 hodin)
(pokračuje Jakob)

Druhou alternativou by samozřejmě mohlo být porovnávat absolutní počet preferenčních hlasů. Zde by naopak byly zvýhodněny kraje velké, což mně jako středočeskému poslanci by se líbilo více, ale i přesto bych byl zásadně proti, protože zase váha preferenčního hlasu ve velkém kraji by byla výrazně větší než v tom malém. Takže před tímto návrhem bych chtěl varovat a chtěl bych poděkovat za ty dva návrhy, které oproti tomu komplexnímu pozměňovacímu návrhu z ÚPV zavádějí ten automatický přepočet, ať už je to návrh pana předsedy Vondráčka, nebo návrh pana místopředsedy Pikala.

Rád bych se vyjádřil, a to je ještě pro mě důležitější než to, co jsem říkal před chvílí, k pozměňovacímu návrhu kolegy Dominika Feriho. Jedná se o onu korespondenční volbu, v tomto případě výhradně občanů žijících nebo pobývajících v zahraničí. Já moc za tento návrh děkuji a jsem přesvědčen, že sem v tuto chvíli ta diskuze patří, protože Ústavní soud zrušil ustanovení právě z toho důvodu, že některé hlasy si nebyly rovny a nedocházelo ke spravedlivé volbě.

Přece se to týká i našich občanů, kteří shodou okolností, ať už krátkodobě, nebo dlouhodobě nejsou na území České republiky. Přece snad nikdo z nás tady nechce zavádět občany druhé kategorie, kteří budou mít mnohem - a bohužel v dnešní době mají a kvůli pandemii o to větší bariéry k tomu, aby mohli vykonat své ústavní právo a volit. Pevně věřím, že nikdo nemá tento zájem, aby si občané, a je jedno, jestli jsou zrovna v tu chvíli na území České republiky, nebo v zahraničí, aby si nebyli rovni.

Jak tady padlo, vláda má korespondenční volbu v programovém prohlášení. Byla spousta času, aby byl tento institut zaveden a projednán. Návrh tady byl předložen i z řad opozice, vedla se tady o něm diskuze, na základě které byly zapracovány připomínky. Ta diskuze tady probíhala a odkazování na to, že neproběhla, je podle mě pouhou výmluvou.

Mám podezření, že ti poslanci, kteří nezvednou pro korespondenční volbu ruku a nebudou pro ni hlasovat, prostě rezignovali na spravedlnost, na rovnost našich občanů a na principy demokracie. A je úplně jedno, jakou výmluvu si najdete pro to, že jste pro to nehlasovali. Mám podezření, že tu ruku nezvednete právě jen proto, že se vám to nehodí, že víte, že ti voliči v zahraničí potom vám hlas nehodí. A to je špatně, protože každý občan má právo se vyjádřit v hlasování.

Dovolil bych si upozornit ještě na jeden aspekt, a to že volební zákon musí samozřejmě projednat Senát. A jak je známo, tak v Senátu se pečlivě našim krajanům věnují. Tento návrh by nepochybně většina senátorů přivítala a věřím, že o to snazší by bylo pak i projednání v horní komoře Parlamentu. Prosím tedy a apeluji, abychom korespondenční volbu alespoň ze zahraničí schválili.

Dovolím si ještě se vyjádřit ke dvěma pozměňovacím návrhům, které se netýkají volebního zákona, týkají se jednacího řádu Sněmovny. Tady se naopak domnívám, že ta diskuze v tuhle chvíli je nadbytečná a neměli bychom pozměňovacími návrhy přilepovat a řešit ustanovování klubů tady v Poslanecké sněmovně. Myslím si, že je to nadměrečná materie oproti tomu, co máme rozhodovat.

Takže já děkuji za pozornost a ještě jednou se moc přimlouvám za naše krajany, ať už žijí v zahraničí krátkodobě, nebo dlouhodobě. Prosím, udělejme z nich konečně občany stejné kategorie, jako jsou všichni ostatní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím.

Než se zeptám na závěrečná slova, vážené kolegyně, vážení kolegové, jenom jedno upozornění. Tady v předsálí byl nalezen klíček od automobilu značky Škoda. Pokud někomu z vás patří a ztratili jste ho, tak tady je k dispozici.

Je zájem o závěrečná slova? Má zájem pan ministr? Nemá zájem. Pan zpravodaj? Nemá zájem o závěrečné slovo, ale - má zájem o závěrečné slovo... (Posl. Benda chce hovořit k proceduře.) Ne. Je nachystán na to, abychom se zabývali pozměňovacími návrhy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Přesně tak. Vážený pane místopředsedo, vážený pane předsedo, vážený pane ministře, vážené dámy, vážení pánové, nebudu hodnotit rozpravu, i když jsem u některých měl skoro až pocit lehké obstrukce tohoto návrhu, tohoto jednání, ale já bych chtěl, abychom přistoupili k hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

Proceduru máte uvedenu před sebou ve sněmovním tisku 1170/3 - s jedinou výhradou, prosím, kde si myslím, že je zcela zbytečné v bodě 10 - nehlasovatelné v případě přijetí G - bychom nepředřazovali orientační hlasování o variantách I, II a III. Tam by ta první věta byla jakoby vypuštěna a bude se prostě hlasovat o variantách I, II a III, to znamená poslanecký klub 8 poslanců, 7 poslanců, 3 poslanci, tak jak se stalo i na ústavně-právním výboru. Jinak tu proceduru máte před sebou. Já budu samozřejmě vždy uvádět před jednotlivými návrhy, jakým způsobem se s nimi vypořádal ústavně-právní výbor a co obsahují.

Druhá věc, kterou jsem chtěl v tuto chvíli říci. Návrhy, které mi předložil pan místopředseda Pikal ke svému pozměňovacímu návrhu H3, já tedy nepokládám za návrhy, které by odpovídaly paragrafu 95 odst. 2 jednacího řádu. Je mi líto, ale jedná se o změny, které pokud nikdo z ostatních nemá před sebou, tak já ze své pozice zpravodaje říkám, že za mě to nejsou legislativně technické úpravy, které by se daly takto jednoduše udělat, a že by pan kolega Pikal buď musel podat návrh na opakování druhého čtení, nebo případně námitku proti postoji zpravodaje. Ale za zpravodaje říkám, že tyto návrhy nepokládám za legislativně technické.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Hlásí se pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal k proceduře. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, děkuji. K proceduře. Já bych chtěl nejdřív poděkovat za to uspořádání v tom bodu číslo 10, že prostě pojedeme od toho největšího klubu. To považuji za dobré.

Pak bych chtěl požádat o změnu procedury v hlasování číslo čtyři, kde je návrh H3, to je právě ten automat, jestli by to mohlo být předřazeno jako druhé hlasování. Pro nás potom bude jednodušší prostě podpořit bez výhrad ten návrh pana předsedy Vondráčka, když předtím Sněmovna zamítne ten můj návrh. Takže to je moje žádost o změnu procedury. To znamená, hlasování číslo čtyři - H3 - aby bylo posunuto před hlasování číslo dvě - B1. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP