(12.30 hodin)
Poslankyně Karla Šlechtová: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci, já jsem podala pozměňovací návrh týkající se zavedení korespondenční volby. A proč? Já jsem to tady zmiňovala už při druhém čtení, ale myslím, že tomu nebylo věnováno příliš pozornosti, protože jsme zase hnali i druhé čtení stejně jako ženeme spoustu zákonů. Bylo to, že máme zahraniční výbor, máme podvýbor pro krajany, kterému předsedám, a kromě pana poslance Martínka, který zde zmínil příběh, tak já jich dostávám mnoho, opravdu velmi mnoho. Krajané nás žádají o zavedení korespondenční volby a já jsem si dovolila jenom takovou malou statistiku.
Vzhledem k tomu, že máme venku 500 tisíc lidí, kteří jsou schopni volit, a dejme tomu, i kdyby šlo volit 200-300 tisíc lidí, možná ani to ne, možná 100 tisíc lidí, ve Sněmovně máme pět politických stran či hnutí, které 500 tisíc hlasů ani nedostaly a sedí zde v Poslanecké sněmovně. Myslím si, že by mělo být zájmem každé politické strany i hnutí, abychom usilovali, nebo abyste usilovali o hlasy právě našich krajanů v zahraničí. Pokud zde padaly návrhy na to, že Ministerstvo zahraničních věcí či Ministerstvo vnitra nejsou připravena na zprocesování korespondenční volby, tak jsme zde slyšeli slova ministra zahraničních věcí: MZV je připraveno, můj pozměňovací návrh byl s nimi konzultován, stejně jako s právníky, stejně jako s legislativou a je připraven k realizaci.
Chtěla bych ještě zmínit, že samozřejmě slyším zde postoje svých kolegů, mě to může mrzet, nic víc s tím neudělám. Já osobně považuji korespondenční volbu za správnou. Tři a půl roku to řešíme na zahraničním výboru, řešili jsme to na podvýboru pro krajany, a tím pádem osobně pro to hlasovat budu. A chtěla bych požádat ty kolegy, kteří ještě váhají, aby podpořili pozměňovací návrh C. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickou poznámkou bude reagovat pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já se omlouvám, jenom velice krátce. Bylo zmíněno těch 500 tisíc občanů, kteří mají právo volební, podobnou vlastně částku nebo počet občanů v zahraničí má i Slovenská republika, která zavedla korespondenční volbu, zavedla možnost hlasování ze zahraničí, hlasuje jim něco kolem 10 tisíc občanů, to číslo se postupně zvedá, jak si na to lidi zvykají, ale už to tam mají zavedeno delší dobu, nejsou s tím žádné zásadní problémy. Takže to je ten výsledek, který bychom sami mohli očekávat v nějakém výhledu tří čtyř volebních období. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, připraví se pan poslanec Jan Jakob. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Já děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já bych se také ještě před hlasováním třetího čtení chtěla vyjádřit k novele volebního zákona.
Všichni vidíte ve svých materiálech, že jsem předložila pozměňovací návrh, který jsem tady již ve druhém čtení velmi precizně okomentovala, a chápu a děkuji všem, kteří se podíleli a hledali nějakou shodu nad volebním zákonem jako takovým. Přesto si ještě před tím hlasováním dovolím říci, že tak jak tady všichni vystupují, že v rámci ústavního zákona, nebo respektive Ústavního soudu, který napadl několik věcí, a tou jednou věcí bylo, že na jeden mandát poslance musela každá strana mít jiný počet hlasů, tak jsem opravdu přesvědčena, že tím návrhem, který je tady v tuto chvíli předložený, se tato věc narovnává.
V žádném případě ale pořád nejsem přesvědčena o tom, že by se narovnala ta druhá věc, která se neustále skloňovala, a to byla rovnost hlasů v jednotlivých krajích. Tak jak tady dnes několikrát avizoval můj kolega Patrik Nacher, který se tady spolu se mnou snažil prosadit, že nejspravedlivější formou, aby došlo k tomuto narovnání, by byl jeden volební obvod, ale bohužel se na to nenašla politická shoda a máme tady pořád 14 volebních krajů.
Jde o to, že ve druhém skrutiniu, nebo respektive v tom druhém kole, kde tedy dojde ještě k přidělení těch jednotlivých mandátů politickým stranám, tak nejdříve tady byl návrh, aby toto rozhodovaly ty jednotlivé politické strany, a tento návrh nebyl podpořen, proto tady byly ty pozměňovací návrhy a proto já jsem přišla s pozměňovacím návrhem, aby pak do Poslanecké sněmovny získal mandát ten kandidát, který získá nejvíce preferenčních hlasů.
Já bych ještě chtěla všem kolegům poslancům a poslankyním říct, jestli si třeba udělali obraz toho návrhu zákona, jak by prakticky vypadal v rámci voleb před těmi čtyřmi lety. Já bych chtěla říct, že tak jak se říkalo, že váha hlasu - a vy všichni víte, že já jsem z nejmenšího, Karlovarského kraje, kde se nejvíce Karlovarský kraj skloňoval - že váha toho voliče je menší než v tom jiném, popřípadě větším kraji, tak já opravdu nejsem přesvědčena o tom, že tímto návrhem se toto narovná.
Bohužel v Karlovarském kraji, a teď, omlouvám se, převedu to třeba na Občanskou demokratickou stranu, která před čtyřmi lety v Karlovarském kraji třeba získala okolo 9 %, přesto mandát poslance nezískala. Když si převedu ten návrh, který je tady teď předložen, kdyby se konaly volby už podle návrhu tohoto, tak by ale Občanská demokratická strana znovu ten mandát nezískala. A dokonce bude situace taková, že Karlovarský kraj, který měl vždy pět poslanců, tak podle tohoto návrhu v tom prvním kole získá dva poslance a v tom druhém kole možná získá další dva poslance. To znamená, že nejmenší kraj tímto návrhem přijde ještě o poslance a může přijít až o tři poslance. A komu se přidávají ti poslanci? Tak většinou, tak jak je to samozřejmě nastaveno, tomu, kdo bude mít největší zbytek. A když se podívám a udělám si tedy ten návrh, jak by vypadal, tak kraje - především ty větší kraje, nechci je tady specifikovat - tak ty budou mít zase více poslanců.
Prostě když se na to podíváme, tak v některém kraji nemusíte získat ani pětiprocentní hranici, a přesto získáte mandát poslance, a v některém kraji získáte 10, 11 %, a poslance nezískáte. Znovu se dostáváme k tomu samému. Občan Karlovarského kraje, Libereckého kraje přece nemůže za to, že bydlí v kraji, který má málo voličů. A proto jsem opravdu přesvědčena o tom, že ten návrh tuhle druhou stránku neřeší, protože se dostaneme úplně do té samé situace a opět se bude říkat a budou ty případy, že v těchto krajích získaly ty politické strany 9, 10, 11 %, ale přesto mandát poslance nezískaly. Já jsem si udělala i třeba takové srovnání, že právě třeba v Karlovarském kraji před těmi čtyřmi lety bylo okolo 9 %, mandát poslance neměly, ale například v Moravskoslezském kraji získali 7,5 %, to znamená ještě méně, a měly dva poslance. Říkám to pouze pro srovnání, neberte to, že zrovna na tomto příkladu.
To samé Komunistická strana Čech a Moravy. Karlovarský kraj 8,15 %, mandát nezískali, neměli poslance, ale třeba například v Praze stačilo 4,6 % a již poslance získali. Proto si myslím, že ten návrh z hlediska voliče a z hlediska té cesty, že by tedy v tom druhém skrutiniu, když se opět zase podíváme, tak s největší pravděpodobností v tom druhém kole už se bude rozdělovat popřípadě maximálně třicet mandátů, tak jsem opravdu přesvědčena, že pokud by to bylo cestou právě preferenčních hlasů, to znamená na základě vůle voličů, tak že je ta cesta správná. ***