(18.50 hodin)
(pokračuje Filip)

A tak, jako jsem řekl, že jsem rybář od osmi let, když jsme tady projednávali Bečvu, a ohlásil jsem, že jsem rybář, tak snad ten, kdo mě zná, ví, že v těchto věcech vždycky říkám pravdu. To se někomu nelíbí, tak prostě na mě bude útočit trapnými připomínkami. Ale to je každého věc. Protože já jsem četl ve Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Lancet, jako britské noviny, že je tam více než 90procentní účinnost toho Sputniku. 48 států světa registrovalo Sputnik. Ale mně nejde o Sputnik, mně jde znovu o to jenom, že chci, aby tady byl dostatek vakcín, aby se splnil aspoň ten červen. A ten nesplníte, pane ministře.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za přesné dodržení času. Pan poslanec Vyzula, připraví se pan ministr Blatný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji, pane předsedající. Dobrý večer, dámy a pánové. Nedělejme z toho, prosím vás, politikum. Situace je taková: celý problém je v tom, že lidé jsou hladoví a chleba je málo. Ale to nebudeme přece dělat chleba z hlíny, abychom je nakrmili, to je pochopitelné. Nechme to na orgánech, které tomu rozumí. SÚKL má své lidi a pokusí se o to, aby udělal to, co může. Nejde totiž jenom o bezpečnost, o které tady byla řeč. Jde taky o účinnost. Víme, že v té lahvičce opravdu je vakcína? Něco přijde ze zahraničí a my tomu máme jenom tak věřit? My prostě musíme prokázat, že v tom opravdu ta vakcína je! Představte si, že bych si vytvořil nějaký koktejl, nazval bych to Vyzulův koktejl a řekl bych vám, je to účinná látka na covid, užívejte to! A vy tomu budete věřit? Pravděpodobně ne. Takže prosím vás, nechme to opravdu na těch strukturách, které tomu rozumějí. SÚKL ovšem má jeden problém a to je ten, že k tomu, aby dokázal ohodnotit takovou záležitost, potřebuje poměrně náročný, sofistikovaný tým lidí, kteří to mohou zvládnout, a on je sice má, ale ne v takové míře, aby to mohl udělat rychle. Takže tím pádem možná to všechno tak dlouho trvá. Jinak opravdu ať se každému měří stejným metrem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan ministr Blatný s faktickou poznámkou a připraví se pan poslanec Válek. Prosím, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji, pane předsedající. Jenom proto, že to tady bylo zmíněno, uvedu, že jsem o této problematice opakovaně mluvil i se všemi evropskými velvyslanci v České republice i s ministry zdravotnictví evropských zemí. Mohu říct, že kromě Maďarska, které si vakcínu nakoupilo, a Slovenska, kde se do země dostala naprosto nestandardní cestou a vedla téměř k vládní krizi - a to jistě tady nechceme - žádná jiná země prosím nemá oficiálně zájem nakupovat tuto vakcínu. Takže to je jenom tady citované třeba Rakousko a podobně, nikdo z těchto zemí tento zájem nevyjevil.

A potom jenom ještě upozorním na to, že podle platné legislativy se vakcína v rámci Evropské unie může schválit jedině Evropskou lékovou agenturou. To, co můžou udělat národní agentury, je, že k tomu vydají nějaké stanovisko. Je to opravdu tak, že by SÚKL musel vydat nějaké stanovisko, ale není schválením, které je nějakým stanoviskem, na základě kterého by ministr zdravotnictví musel udělit dočasnou výjimku. A tu já neudělím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Válek. Připraví se pan poslanec Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Radost z toho vzácného okamžiku, kdy se opozice shodne s koalicí, a to jak ministry, tak poslanci, ta mě vždycky těší. Teď takový okamžik nastal, to znamená pokračuji v tom, co řekl, prostřednictvím pana předsedajícího, pan profesor Vyzula a co řekl, prostřednictvím pana předsedajícího, pan ministr, respektive pan docent Blatný.

Pak bych chtěl upozornit u té vakcíny ještě na jednu věc. My jsme tady přijali jakýsi zákon a ten zákon říká, které vakcíny mohou být hrazené. Tedy pokud je vážně myšleno to, že budeme používat nějakou další vakcínu, čemuž já se vůbec nebráním, tak pak musíme ten zákon novelizovat, musíme ho schválit, aby ta vakcína byla hrazená, aby se na ni vztahovalo to, co na ostatní vakcíny. Pak to bude muset schválit zřejmě Senát, podepsat pan prezident, což jistě udělá rád a rychle. A určitě bude dobře, když tady bude další vakcína, která bude standardně schválena EMU, prostě z toho důvodu, že zatím mě nenapadá žádný trik, jak to udělat, abychom se v příštím roce nemuseli znovu očkovat a v přespříštím zase znovu očkovat. To znamená, čím víc bude kvalitních vakcín na trhu, tím lépe.

Co se týče nějakého rychlého řešení v následujících týdnech nebo dvou týdnech, tak to si vůbec nedokážu představit, i kdybychom se posadili do nějakého tupolevu, doletěli do Ruska, tam to naložili a dovezli sem, tak zase si to ti lidi budou muset platit. Nevím, jak přesvědčíte ty doktory, aby to očkovali, protože budou mít velký problém, že používají něco, co není schválené.

Pojďme se bavit o faktech! Máme objednaných a máme potvrzeno, že budou dodané, přes 20 milionů dávek ve druhém čtvrtletí a ve třetím čtvrtletí. Nemám problém s tím, že by byl nedostatek vakcín, ale bojím se, aby je měl kdo naočkovat a aby bylo dost zájemců o očkování. V tom mám já problém, to pojďme řešit! Ne, jestli je málo vakcín.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Marian Jurečka, připraví se pan poslanec Hrnčíř a následně bude vystupovat pan ministr Blatný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já už nevím, jak to říct, ať se posuneme v debatě dál k praktickým aspektům průběhu očkování. Soudruzi, neblbněte! Soudruzi, slyšíte tady od kapacit, které tady jsou ve Sněmovně, ať už jsou z řad opozice, i koalice, že prostě - to se mi hrozně líbilo díky panu profesorovi, ten příměr - fakt, z hlíny chleba neuděláte! Nechte ty věci odborníkům, nemíchejte se jim do toho!

Mě by daleko více zajímaly praktické věci na pana ministra. Jakým způsobem se bude postupovat z hlediska očkovací strategie v případě studentů medicíny a sociálních oborů, kteří dneska slouží? Když jsme dostali podnět, že oni také čekají na to, aby mohli být případně zahrnuti do očkování. To mě třeba zajímá.

Zajímá mě postup z hlediska soutěžení pro případnou distribuci dalších dodavatelů možných vakcín - už to tady bylo dneska debatováno - které jsou na hranici spadnutí toho, že dopadne registrace. Řeší se to včas, nebo se zase bude čekat 14 dní? To jsou věci, které mě zajímají prakticky.

Zajímá mě: už bude nějaká systematická informační kampaň pro občany v této zemi z hlediska očkování? Nebo to skončilo tím pokusem několika youtuberů na Úřadu vlády?

To jsou podstatné věci, které bych chtěl slyšet, abychom se dostali k číslu 70% proočkovanosti populace, pokud to stále platí, že tohle číslo je nějaký ideál, ke kterému bychom se chtěli přiblížit. Pojďme se bavit o těchto věcech!

Já si myslím, že pan ministr řekl jasně své stanovisko, a já mu za to děkuji, v tomto případě ho opravdu oceňuji za to, že si umí za tímhle stát, a umí to říct i vůči panu premiérovi. Protože bohužel bychom byli dávno někde jinde a daleko lépe na tom, kdyby premiér za posledních pět měsíců nekecal ze své pozice do odborné kompetence a práce svých ministrů.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Jan Hrnčíř, připraví se pan ministr Blatný. Všechno faktické poznámky.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji za slovo, pane předsedající. Když tu debatu poslouchám, tak je naprosto absurdní! My jsme Parlament České republiky a máme tady vládu a ministra, který říká, že je bezmocný! Musíme počkat na povolení nějakého orgánu z Bruselu a my se nemůžeme postarat o vlastní občany. Já bych chtěl připomenout, že začátkem prosince jsme to byli my, kdo jsme upozorňovali, když se řešil zákon o distribuci očkovací látky, že se bez Evropské unie neobejdeme, že ten zákon je napsán tak, že když ho schválíme, tak budeme muset čekat, až co zbyde, až jaké drobky odpadnou z Bruselu, abychom tady mohli něčím očkovat. Jedině klub SPD jako jediný byl proti. Všichni si to odhlasovali. A teď tady řešíme, že jsme bezmocní, a čekáme, jestli z Evropské unie nám nějakou tu očkovací látku seženou, zajistí, a zatím se díváme, jak nám tady umírají lidi. Lidi by se chtěli očkovat, nemůžou. Školy máme zavřené, protože nemůžeme naočkovat učitele, nemáme čím. To je katastrofa. To není parlament suverénního státu, tohle.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Zdeněk Ondráček, připraví se pan poslanec Válek s faktickou poznámkou. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP