Úterý 23. března 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
Slib poslance
Já bych poprosil předsedu mandátového a imunitního výboru, poslance Stanislava Grospiče, aby nás seznámil s kroky, které tento výbor učinil, a poté přednesl Ústavou předepsaný slib, který pan poslanec složí do mých rukou jako předsedy Poslanecké sněmovny. Prosím o klid v sále, prosím, zaujměte už svá místa. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení poslanci, vážení členové - (rozhlíží se) - chtěl bych říct vlády, ale nevidím nikoho.
Dovolte, abych vás informoval, že dne 9. března zanikl poslanecký mandát panu poslanci Jiřímu Ventrubovi a z důvodu výkonu své funkce se zároveň, musím konstatovat, na uvolněný mandát vzdal výkonu funkce senátora Parlamentu České republiky -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážený pane předsedo, já vás přeruším na chviličku a požádám předsedy klubů hnutí ANO a sociální demokracie, aby zabezpečili alespoň jednoho z členů vlády, nejlépe místopředsedu vlády, abychom postupovali podle zákona o jednacím řádu. (Prodleva.) Chviličku. (Vyčkává se.) Vidím, že předsedové klubů intenzivně telefonují. (Po chvíli.) Tak děkuji, přišla paní ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, srdečně ji tady u nás vítám. Požádám Sněmovnu o klid a požádám pana předsedu mandátového a imunitního výboru, pana poslance Stanislava Grospiče, aby pokračoval. Prosím.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Takže tedy dovolte, abych vás informoval, že z důvodu výkonu funkce senátora Parlamentu České republiky pan Rostislav Koštial, který by jinak přicházel v úvahu jako první náhradník, rezignoval na postavení prvního náhradníka Občanské demokratické strany za kraj 11. - Jihomoravský, a mandátový a imunitní výbor svým usnesením č. 103 ze dne 21. dubna 2020 vzal
I. na vědomí prohlášení Rostislava Koštiala, narozeného dne 21. října 1960, které bylo dne 18. března 2020 doručeno předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky formou notářského zápisu sepsaného dne 17. března o vzdání se postavení prvního náhradníka Občanské demokratické strany za volební kraj 11 - Jihomoravský, které nabyl ve volbách do Poslanecké sněmovny konaných 20. a 21. října 2017;
II. konstatoval, že dne 18. března 2020 panu Rostislavu Koštialovi zaniklo postavení prvního náhradníka Občanské demokratické strany za volební kraj 11 - Jihomoravský, jak je uvedeno v zápisu státní volební komise o výsledku voleb do Poslanecké sněmovny konaných ve dne 20. a 21. října 2017, a to způsobem podle ustavení § 3 věta druhá zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a pověřil mne, abych vás s tímto rozhodnutím seznámil.
Na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny konaných v roce 2017 tak nabyl postavení prvního náhradníka pan Mgr. Libor Hoppe, kterého předseda Poslanecké sněmovny povolal na mandát Občanské demokratické strany za volební kraj Jihomoravský, uvolněný dne 9. března tohoto roku, a dnes mu předal osvědčení o vzniku poslaneckého mandátu.
Mandátový a imunitní výbor na své 39. schůzi konané dne 17. března 2020 pak přijal usnesení č. 177, kterým
I. konstatuje, že
1. dne 9. března 2021 zanikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dr. Jiřímu Ventrubovi, CSc., narozenému dne 2. února 1950, a to podle článku 25 Ústavy České republiky ve spojení s ustanovením § 6 písm. d) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů,
2. dne 9. března 2021 tak vznikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Liboru Hoppe, narozenému dne 15. listopadu 1962;
II. pověřil předsedu výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu.
Prosím tedy pana poslance Libora Hoppe, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a do rukou předsedy Poslanecké sněmovny složil ústavou předepsaný slib. Současně prosím pana předsedu Poslanecké sněmovny, aby přijal slib pana poslance.
Dámy a pánové: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Poslanec Hoppe skládá slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny.)
Děkuji vám, vážený pane poslanče, blahopřeji a přeji hodně úspěchů v práci i v osobním životě. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Teď mi dovolte, abych mezi námi uvítal pana poslance Libora Hoppe a popřál mu v poslanecké práci hodně úspěchů. Prosím, pane předsedo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Musíme se vypořádat ještě s několika formalitami.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vláda v souvislosti s vyhlášením stavu legislativní nouze požádala, aby následující sněmovní tisky, které schválila a předložila do Poslanecké sněmovny, byly projednány ve zkráceném jednání podle § 99 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jedná se o vládní návrh zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2021, sněmovní tisk 1178, dále vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, sněmovní tisk 1180. Podle § 99 odst. 2 jednacího řádu jsem rozhodl o projednání těchto vládních návrhů ve zkráceném jednání a přikázal jsem sněmovní tisky 1178 a 1180 výboru pro zdravotnictví a stanovil mu nepřekročitelnou lhůtu pro předložení usnesení do 24. března 2021 do 13 hodin.
Paní poslankyně, páni poslanci, nyní bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme za prvé zařadit do pořadu 87. schůze nové body: vládní návrh zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby, tisk 1178, zkrácené jednání; vládní návrh zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, tisk 1180, zkrácené jednání; vládní návrh zákona o volbách do Parlamentu České republiky, tisk 1170, druhé čtení; do bloku Zprávy, návrhy a další zařadit bod Kontrolní závěr NKÚ k nákupu zdravotnických ochranných prostředků při pandemii COVID-19.
Dále navrhujeme pevně zařadit na středu 24. 3. na 14.30 body ve zkráceném jednání, to jsou tisky 1178 a 1180, a následně pokračovat body 44, tisk 1043, sněmovní průkazy, první čtení; bod 45, tisk 1044, občanské průkazy související, první čtení; bod 46, tisk 954, myslivost, první čtení; a bod 464, což je vyšetřovací komise v kauze Bečva.
Dále na čtvrtek 25. 3. deset minut po skončení bodu 486, písemné interpelace, zařadit vládní návrh zákona o volbách do Parlamentu České republiky, sněmovní tisk 1170, druhé čtení.
Za třetí grémium navrhuje pevné zařazení zrušit u bodu 3, což je tisk 1111/2, krizový zákon zamítnutý Senátem, a u bodu 1, sněmovní tisk 1152, krizový zákon, prvé čtení, které byly původně pevně zařazené na dnes, to jest na úterý 23. 3., jako první dva body jednání.
Je 14.11, my potřebujeme přibližně deset minut na to, abychom přenastavili systém na schůzi, která začne ve 14.30 hodin. Předběžně jsem se bavil s některými z vás. Byla by námitka proti postupu, že bych napřed nechal odhlasovat gremiální návrh a pak bychom nechali přednášet jednotlivé návrhy? Nikoho neošidíme a ty, na které řada zřejmě nevyjde, protože těch přihlášek je víc, samozřejmě, pane místopředsedo (k místopředsedovi Okamurovi), jste první, tak samozřejmě, když na ně nepřijde řada, tak by se pokračovalo ve středu a hlasovalo by se případně o těch návrzích ve středu, protože se nacházíme v mírně až středně komplikované situaci, že zkrátka máme za chvilku další schůzi. Takže je nějaká námitka, když bychom teď hlasovali gremiální návrh a pak pokračovali? Nikoho nevidím. (Gong.)
Tak jsem zavolal kolegy z předsálí a budeme hlasovat o návrhu grémia, jak jsem jej přednesl.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 244, přihlášeno 99, pro 92, proti nikdo. Návrh byl přijat. (Neklid v jednacím sále, výkřiky, ojedinělý potlesk, zřejmě pochvalná reakce na novou grafiku na hlasovací tabuli.)
A jako první s přednostním právem k pořadu schůze je pan místopředseda Okamura, poté pan předseda Faltýnek.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, za hnutí SPD bych chtěl navrhnout dva mimořádné body na tuto schůzi Poslanecké sněmovny. První bod má název Ukončení nouzového stavu, rekonstrukce vlády a demise odpovědných ministrů. Já už tento bod tady navrhuji potřetí. Hnutí SPD požaduje ukončení nouzového stavu, demisi neschopných ministrů, kteří selhali. Je to v prvé řadě ministr vnitra Jan Hamáček, dále je to ministr zdravotnictví Jan Blatný, také je to ministr zahraničí Tomáš Petříček a v neposlední řadě má samozřejmě odpovědnost i premiér Andrej Babiš, protože ten tyto ministry odmítá vyměnit a ten tyto ministry navrhl.
Hnutí SPD stejně jako doposud nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože se plně potvrzuje, že plošná opatření nejsou řešením a lockdown není cesta. Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM bude tento týden žádat Sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, takže jde pouze o další prodloužení lockdownu o dalších 30 dnů. Hnutí SPD stejně jako doposud nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože se plně potvrzuje, že plošná opatření nejsou řešením.
Je evidentní, že přes veškerá plošná vládní opatření je Česká republika statisticky jednou z nejhorších zemí na světě. Je pro nás nepřijatelné, aby občané nemohli cestovat mezi okresy za svými příbuznými, navíc v době blížících se velikonočních svátků. Je třeba chránit pouze rizikové skupiny, kterým by stát měl zajistit volně dostupné léky, vitaminy, dezinfekce, roušky a respirátory. Je třeba otevřít maloobchody a služby a žáci se musí vrátit do škol jen při základních opatřeních. Je potřeba umožnit občanům žít, a nikoli je nechat živořit. Česká republika má stále největší nárůst covidu v Evropě za 14 dnů, zatímco například Německo jich má desetkrát méně. Čím dál více se potvrzují naše slova, že lockdown není řešení. Zatímco pacientům v přetížených nemocnicích chybí kyslík, protože je nedostatek kyslíkových lahví, tak ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD vypisuje výběrová řízení na nákup vodních děl pro policisty proti demonstrantům.
Tato vláda nemá strategii. Ztratila důvěru veřejnosti a nese za stávající situaci plnou odpovědnost. Je potřeba urychleně umožnit vznik vlády odborníků. Proč je potřeba urychleně: protože živnostníci krachují, firmy krachují, lidé přicházejí o práci, zadlužují se, ekonomika je v podstatě - v podstatě se dostáváme do neřešitelné ekonomické situace. Tato vláda dostala celou Českou republiku, protože nechce seškrtat zbytné výdaje ve státním rozpočtu, j jdeme do nekonečného deficitu a v říjnu jsou volby do Sněmovny, za půl roku. Ale jak víme, tak sestavit novou vládu může trvat a trvá v průměru třeba tři měsíce. To znamená, není to, že v říjnu bude změna. Ta změna může trvat téměř rok, když teď, teď nedojde k rekonstrukci vlády a k demisi těch neschopných ministrů. A může být ještě tím pádem hůře a hůře. A proto já znovu navrhuji, abychom jako první bod této schůze Poslanecké sněmovny zařadili bod s názvem Ukončení nouzového stavu, rekonstrukce vlády a demise odpovědných ministrů.
Dále navrhujeme druhý bod, a to je zařazení bodu, kde bychom projednali zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Navrhujeme zařadit bod, kde bychom požádali vládu o vysvětlení těch předražených nákupů, protože my jsme byli právě ta strana, která loni na jaře žádala, aby Nejvyšší kontrolní úřad prošetřil podezření z předražených a netransparentních nákupů. Včera zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad zprávu a plně se ukázalo, že naše podezření byla na místě. Zatímco jedno ministerstvo nakupovalo respirátory za 40 korun, druhé ministerstvo za 777 korun. Takže my žádáme, abychom zařadili na čtvrtek jako čtvrtý bod bod s název Předražené nákupy vlády na základě výsledku kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Jedná se o nákupy ochranných zdravotnických pomůcek a tak podobně.
Takže doufám, vážení kolegové z ostatních politických stran, že oba naše návrhy podpoříte, a děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Prosím, neodcházejte, pane předsedo. Vy jste navrhl nový bod ukončení nouzového stavu, rekonstrukce vlády a demise dnes jako první bod, ale my za chvilku přerušujeme tuto schůzi, tak jestli by nebylo...
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, já to modifikuji, jako první bod této schůze Poslanecké sněmovny. (Mimo mikrofon: Neříkám dnes.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Já bych to tedy asi upravil, že to bude první bod v okamžiku, když budeme pokračovat v této schůzi, což je zítra ráno. Takže první bod zítra ráno. Můžeme to takto...?
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Neříkám dnes. Nevím, jak to bude zítra ráno, jestli si tam někdo zase něco nezařadí. Takže neříkám dnes, říkám první bod programu této schůze Poslanecké sněmovny.
Předseda PSP Radek Vondráček: No, tato schůze běží už třetí týden.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, to vím.
Předseda PSP Radek Vondráček: Takže první bod, který se bude projednávat na této schůzi.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, první bod na program této schůze, teď ode dneška. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Dobře. Ten druhý název se trochu liší, jsou to předražené nákupy. Jenom upozorňuji, že kontrolní závěr NKÚ už jsme zařadili na základě grémia, nicméně pan místopředseda Okamura navrhuje trošku jiný obsah toho bodu, tak je to hlasovatelné.
Další přednostní právo, pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové. Já bych jenom velmi stručně navázal na naši debatu dneska ráno na grémiu a navrhl bych seřazení třetích čtení zítra od 9 hodin následovně, to znamená ve středu 24. 3: jako první bod číslo 328, tisk 532, MF, o ČNB. Dále bod číslo 333, poslanecký návrh zákona o silničním provozu, tisk 374. Potom bod číslo 326, tisk 966, MPO, o nízkouhlíkové energetice. Potom bod číslo 332, poslanecký návrh zákoníku práce, tisk 317. Potom bod 330, sněmovní tisk 545, Ministerstvo spravedlnosti, občanský soudní řád.
K tomu navrženému bodu z grémia, který je totožný, akorát má jiný název, s tím, co navrhl Tomio Okamura, kontrolní závěr NKÚ k nákupu zdravotnických ochranných prostředků při pandemii COVID-19: rovněž navrhuji zařadit tento bod po již pevně zařazených bodech ve čtvrtek 25. 3. po odpovědích na písemné interpelace. To znamená, že to je v podstatě čtvrtý bod.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Omlouvám se všem dalším přihlášeným, ale opravdu potřebujeme ten čas do 14.30 hodin. Žádná přihláška nepropadá, ti, kteří nedostali prostor dnes, budou mít možnost zítra ráno. O všech návrzích budeme hlasovat zítra ráno.
Než přeruším 87. schůzi, abychom zahájili ve 14.30 hodin 91. schůzi, tak asi jste si už všimli, že byla spuštěna nová grafika na informačních tabulích hlasovacího zařízení. Hlavním přínosem je možnost zobrazit více informací, protože má mnohem vyšší rozlišení. Tak doufám, že to přinese větší míru komfortu vám všem a že budete se změnami spokojeni.
Přerušuji 87. schůzi, budeme pokračovat 91. schůzí ve 14.30 hodin.
(Schůze přerušena ve 14.22 hodin.)
Aktualizováno 21. 4. 2021 v 9:01.