Čtvrtek 11. března 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
319.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
návrh na přístup České republiky k Ženevskému aktu Lisabonské dohody
o označeních původu a zeměpisných označeních
/sněmovní tisk 973/ - prvé čtení
Prosím, aby úvodní slovo přednesl místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu, ministr dopravy Karel Havlíček. Ženevský akt, bod 973. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovoluji si předložit vládní návrh na přístup České republiky k Ženevskému aktu Lisabonské dohody, a to o označení původu a zeměpisných označeních, které je revidováno mezinárodní prezidentskou smlouvou spravovanou Světovou organizací duševního vlastnictví. Návrh předložený MPO - (V sále je hluk.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pardon. Dámy a pánové, prosím o klid. Není tady dobře slyšet. Ještě jednou, prosím o to, abychom tady vytvořili podmínky pro projednávání tohoto bodu. Děkuji vám. Prosím, pokračujte.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Děkuji. Jak už jsem říkal, návrh je předložený Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví a předmětem revidované dohody je ochrana práv k duševnímu vlastnictví, úplně konkrétně to označení původu zeměpisných označení. Co to vlastně znamená? Československo, Česká republika, je členem této dohody od roku 1966. Je tedy zjevné, že to má dlouho tradici, má to určitou ekonomickou, kulturní hodnotu, podporuje regionální rozvoj a vztahuje se na produkty zemědělské i nezemědělské, jako je českobudějovické pivo, žatecký chmel, karlovarské oplatky nebo třeba český granát.
Důležité je to, že dohoda byla v roce 2015 modernizována takzvaným Ženevským aktem a ten umožňuje, aby k dohodě přistoupily též mezinárodní organizace, rovněž EU. Ta jako celek se stala členem tohoto aktu v únoru minulého roku a sedmi členským státům včetně naší země, jež byly členy Lisabonské dohody před přístupem EU k Ženevskému aktu, bylo unijní legislativou umožněno, aby k modernizované dohodě přistoupily, a to samostatně. To je tedy důležité mimo jiné pro zajištění navazující ochrany práv dříve udělených.
Předložený návrh na přístup naší země k Ženevskému aktu je tedy v zájmu členských zemědělců a výrobců potravin, protože zajistí kontinuitu stávající ochrany jejich výrobků, a to na mezinárodní úrovni. Je třeba jenom připomenout, že je to rovněž v souladu s obchodně-politickými zájmy České republiky. Proto si vás tímto dovoluji požádat o vyslovení souhlasu se zahájením projednávání ratifikace tohoto Ženevského aktu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, tou je paní poslankyně Monika Červíčková. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Monika Červíčková: Děkuji za slovo. Dobrý den, vážené dámy, vážené kolegyně, vážení kolegové. Budu velmi stručná, protože pan ministr vše podstatné k tomuto sněmovnímu tisku již řekl. Já bych ještě jenom dodala ohledně tohoto aktu, který má režim v podstatě mezinárodní smlouvy, a je tedy i takzvaným prezidentským aktem. Je tedy nutné, aby tuto smlouvu podepsal, odsouhlasil pan prezident. Nemám k tomu již co dodat z toho obsahu, ale požádala bych o přikázání k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Otevírám rozpravu. Do rozpravy se hlásí paní poslankyně Červíčková, paní zpravodajka. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Monika Červíčková: Ještě jednou děkuji za slovo. Já bych ještě ráda požádala o zkrácení lhůty na projednání na 30 dní. Důvodem je, že tento Ženevský akt je úzce provázán se sněmovním tiskem 989, který je novelou k ochraně označení původu, kde jsme již také odsouhlasili 30denní lhůtu na projednání. Jsou to úzce provázané tisky, a proto žádám o zkrácení ve stejné lhůtě. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí... Hlásí se pan poslanec Leo Luzar. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji, vážený pane předsedající. Vážený pane ministře, dámy a pánové, já bych v této věci chtěl upozornit jen na jednu věc. Před nějakou dobou, jestli si vzpomenete, jsme tady projednávali takzvanou CETA, což je obchodní smlouva mezi Evropskou unií a Kanadou, a v této obchodní smlouvě je také část A vyznačující zeměpisné označení identifikující produkt pocházející z Evropské unie. Za Českou republiku jsou tam jenom dva produkty - České pivo a Žatecký chmel. U ostatních jsme se v rámci Kanady zbavili zodpovědnosti.
Mě by zajímalo, až se bude výbor zabývat tady touto otázkou, aby porovnal tady tento Ženevský akt Lisabonské dohody o označeních původu s tím kanadským, s tou CETA, a jak dalece tato ochrana, kterou teď tady budeme uplatňovat, má vztah tady k této mezinárodní dohodě Evropské unie a CETA, protože si myslím, že tohleto, tady ten Ženevský akt Lisabonské smlouvy a CETA, jsou v přímém rozporu s cílem dosáhnout ochrany českých výrobků. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Má ještě někdo zájem vystoupit v rozpravě? Nemá, tedy rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova? (Ministr: Ne. Zpravodajka: Ne.) Není. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničímu výboru. To zde i zopakovala paní zpravodajka. Má někdo jiný návrh než zahraniční výbor? Nemá. Přistoupíme tedy k hlasování.
Hlasujeme o přikázání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 229, přihlášeno 95 poslanců, pro 84, proti 1. Návrh byl přijat. Bude se tím zabývat zahraniční výbor.
Ještě zazněl návrh na zkrácení lhůty na 30 dní.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 230, přihlášeno 95 poslanců, pro 83, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Děkuji panu místopředsedovi vlády a paní zpravodajce. S přednostním právem nyní vystoupí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Opět poměrně výjimečně využívám svého přednostního práva. Byl jsem požádán, abych vás seznámil s usnesením zdravotního výboru. Já ho přečtu celé: "Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny České republiky:
1. bere na vědomí informaci o aktuální situaci COVID-19;
2. žádá vedení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby důrazně zasáhlo proti trvalému porušování zásadních hygienických opatření některými poslanci Parlamentu České republiky tak, aby se nezvyšovalo riziko možnosti onemocnění koronavirem SARS-CoV-2 u ostatních poslanců a zaměstnanců Parlamentu České republiky."
Za vedení Poslanecké sněmovny děkuji, beru na vědomí, paní předsedkyně. Děláme, co můžeme. Dnes dotyční nejsou v sále. Předpokládám, že od variabilního týdne budeme mít nějakou ochranu alespoň těch, kteří sedí okolo, ve formě plexiskla. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Přistoupíme k bodu číslo
Aktualizováno 21. 4. 2021 v 9:01.