(12.10 hodin)
(pokračuje Okamura)

Takže součástí těch "milých krajanů", jak vy u vás u lidovců říkáte, pane Benešíku, Hermane, Bělobrádku, je i organizace Witikobund a ta je jasně personálně propojena se Sudetoněmeckým landsmanšaftem. A já ocituji ze zprávy českého Ministerstva vnitra z roku 2004. Českého Ministerstva vnitra z roku 2004, abychom viděli, na jaké akce vy jezdíte. Cituji: "Pozornost si rovněž zaslouží organizace sudetoněmeckých nacistů Witikobund, který v prostředí landsmanšaftu šíří protičeské názory. Programem organizace je odčinění údajných válečných zločinů spáchaných spojenci na německém národě a dále odstranění lží o německých zločinech včetně takzvané holocaustové kultury jakožto projevu neněmeckého myšlení." Konec citátu. A na akce této organizace Sudetoněmeckého landsmanšaftu, jejíž součástí je organizace Witikobund, a píše to česká správa českého Ministerstva vnitra z roku 2024, se lidovci jezdí opakovaně účastnit a podporují to.

Celostátně... Ale pojďme ještě trošku do té historie Sudetoněmeckého landsmanšaftu, abychom se podívali na činnost KDU-ČSL. Celostátně se Sudetoněmecký landsmanšaft ustavil 25. ledna 1950 na setkání v Detmoldu, kde bylo přijato druhé základní prohlášení Sudetoněmeckého landsmanšaftu, které opět požadovalo právní nárok na vlast a znovuzískání vlasti. Mezi sedmnácti signatáři se to bývalými funkcionáři NSDAP opět jenom hemžilo: Lodgman, Tins, Staffen, Wollner, Leibl, Schmidt, Schneider, Benatzky, Diewock a další. Podle názoru našeho hnutí SPD by oficiální představitelé našeho státu na taková setkání milých krajanů s nacistickou minulostí jezdit neměli. Vy lidovci tam ale, pane Benešíku, jezdíte pravidelně.

Já už to nebudu protahovat, protože je tady mimořádná schůze k jinému tématu. Jenom jsem reagoval na ty zoufalé výkřiky KDU-ČSL, která balancuje preferenčně pod pět procent v mnoha průzkumech. Takže vidím, že se pan Benešík už zase hlásil, že zase bude štěkat, zase bude kopat. Ale víte, my v SPD máme rádi jedno přísloví. Je to dokonce, tuším, staré arabské přísloví. "Psi štěkají a karavana jede dál."

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní vystoupí paní ministryně financí Alena Schillerová a po ní pan poslanec Ondřej Benešík, v této chvíli poslední přihlášený s přednostním právem. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já si dovolím pár velmi stručných reakcí. Nebudu vás tady dlouho zdržovat. Poslouchala jsem a mnohdy jsem se nestačila divit. Já bych si rozhodně nedovolila tady někomu vytýkat, někomu z vážených poslanců, jakýkoliv legislativní nedostatek, to by mi moje vnitřní pokora nedovolila. A vy všichni víte, že jak v této komoře, tak v Senátu, opakovaně navrhuji - včera jsem to navrhovala i senátorům a tady to taky dělám, a děje se to - že jakýkoliv úředník Ministerstva financí zpracuje poslanecký legislativní návrh komukoliv z vás, lhostejno, v jaké politické straně sedíte, za jakou politickou stranu jste tady, a připravíme vám ho bez ohledu na to, že k němu dám negativní stanovisko politicky právě proto, aby byl zpracován dobře a bezchybně a kdyby náhodou prošel, aby právě v té výkonné praxi - a já s tím mám bohatou zkušenost - nedělal problémy. Takže toto bych nikdy nevyčítala.

Ale tento návrh odškodňovacího zákona - za chvilku se budu věnovat věcné stránce, ale ještě velmi stručně okomentuji, protože mi to tu bylo vytýkáno několika pány předsedy - on trpí tak zásadními ústavně-právními vadami, které prostě nelze zhojit, nelze zhojit. A to bylo to, co jsem tu řekla. To nebylo o tom, že bych vám vytýkala, jestli tam má být odstavec takový nebo onaký. To bych si v životě nedovolila. A vždy vám nabízím, a znova to opakuji jménem rezortu, který má špičkový legislativní a právní odbor, kdykoliv jakoukoliv pomoc bez ohledu na to, že politicky nebudu s tímto návrhem souhlasit. Tak jenom abych to prosím uvedla na patřičnou míru.

V celé řadě zákonů - ona tady paní předsedkyně Pekarová není - v celé řadě zákonů, je krizový zákon, zákon o státní záruce, z jaké kapitoly se to platí. Takže není pravda, že to v zákonech není. A samozřejmě vždycky když se připravuje nějaký zákon, převážně tedy vládní, tak se musí počítat s tím, já jako ministryně financí, aby na něj bylo, když zatěžuje výdajovou stranu nebo znamená propad v příjmech. Takže to nejde vytvářet zákony a nemyslet na to, z čeho se budou platit. To ani v domácnosti nejde. Ani doma si nemůžete dovolit, nikdo, nikdo, kdo prostě řídí jakýkoliv rozpočet, protože to je vlastně o těch jedněch penězích.

Já jsem tady slyšela hodně silných výrazů od pana předsedy Jurečky o nějakých fejcích a podobně. Já jsem vás na poslední schůzi tady žádala, abyste mi ty příběhy poslal. Já jsem připravena je všechny řešit. Anebo požádám kolegy z Finanční správy, aby je řešili a informovali mě o tom, jak dopadly. Samozřejmě ne že bych šla do spisů. Takže prosím, zatím jsem nedostala od vás žádný email. Takže já taky chci vědět, aniž bych zpochybňovala vaše slova, taky chci vědět, že to nejsou fejky - používám váš výraz. Pošlete mi ty případy. Podívám se na ně a věřte, že se jim budu věnovat a budu zkoumat, zda tam je problém, nebo problém není, a ráda vás budu informovat.

Pak se tady táhne jako červená nit, zaznělo to i dnes, o té vládní pomoci, o tom množství. Tak já se znova k tomu vrátím a poctivě to tady vysvětlím. A ještě než to udělám, tak řeknu, že v podstatě ten náš neustálý spor, který tady vedeme, je svým způsobem o takové nějaké ideologii vládní pomoci. A my, když na jaře přišla jarní vlna a v podstatě došlo k takovému plošnému uzavření ekonomiky, něco v důsledku vládních opatření - ale nezapomínejte na jednu věc. Ty vládní restrikce přišly kvůli pandemii, na to se pořád zapomíná. Takže přišla pandemie, přišla logicky vládní opatření. Ta nejsou typická česká. Podívejte se všude okolo - do Rakouska, do Německa. Mnohdy jsou mnohem tvrdší než ta naše.

Nechci nikoho kritizovat, jestli má postupovat tak, či onak. My za to neseme zodpovědnost a určitě tu politickou poneseme zejména ve volbách. Takže je to o té ideologii, přístupu.

A my skutečně v těch jarních měsících, kdy se částečně průmysl - ten jsme nezavřeli, ten se zavřel sám, automobilový, a zavřela se většina ekonomiky - tak jsme přistoupili k těm plošným opatřením. Kompenzační bonus - děkuji za pochvalu panu předsedovi Stanjurovi. A já zase děkuji za spolupráci. Spolupracovali jsme na tom se zástupci Daňové komory, spolupracovali jsme i částečně s opozicí, diskutovala jsem ta témata. A celou řadu dalších věcí jsme diskutovali. Takže já tady také děkuji, ať nejsem jenom kritická.

Takže skutečně ten náš přístup na jaře byl víc plošný. Nicméně přišla podzimní vlna. Nevěděli jsme, s jakou silou udeří, jak dlouho udeří. A přišla. A ty vládní restrikce, které následovaly, se týkaly části ekonomiky. Nakonec viděli jste pokladní plnění rok 2020. Pokladní plnění za rok 2020 jasně ukázalo, že je vlastně zasažena část ekonomiky. Ale velká část ekonomiky šlape nejen stejně, dokonce i lépe. Proto dopadlo to plnění nakonec lépe, než jsme predikovali. Bylo to díky příjmům. Že nateklo víc příjmů o 111 miliard. A proto i náš přístup byl na podzim jiný. Byl zaměřený na ty segmenty, které jsou postiženy. Proto byl už jiný přístup kompenzačního bonusu, proto selektivní programy, protože plošné programy jsme vyhodnotili v ten daný okamžik, že nejsou nutné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP