(17.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji paní zpravodajce a otevírám obecnou rozpravu, do které nemám nikoho přihlášeného. Podívám se ještě do sálu. Nikoho nevidím ani z místa. Takže paní zpravodajka, paní poslankyně se hlásí do obecné rozpravy.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Dobrý den, dovoluji si ještě jednou nyní jako poslanec, dovoluji si požádat o zkrácení lhůty na projednání ve výborech na 30 dnů.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Registruji návrh na zkrácení lhůty na projednání ve výborech na 30 dnů. Nikdo další se do obecné rozpravy nehlásí, já tudíž obecnou rozpravu končím. Zeptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není, takže nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančního výboru.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednávání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako výboru garančnímu? Nevidím nikoho, budeme hlasovat.

 

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro přidělení tohoto tisku jako garančnímu výboru výboru hospodářskému? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 227, je přihlášeno 84 poslankyň a poslanců, pro 69, proti nebyl nikdo, návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento tisk byl přidělen hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalším výborům? Nevidím nikoho.

 

Budeme hlasovat o zkrácení lhůty na projednání ve výboru na 30 dnů.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 228, přihlášeno 86 poslankyň a poslanců, pro 58, proti 1, návrh byl přijat.

 

Končíme první čtení tohoto tisku. Děkuji panu ministrovi a paní zpravodajce.

 

Přistoupíme k projednávání dalšího bodu a tím je

 

57.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 312/2002 Sb.,
o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 641/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, kterému dávám slovo. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, velmi stručně bych představil vládní návrh novely zákona o úřednících územních samosprávných celků a dalších souvisejících zákonů. Hlavním cílem je oblast vzdělávání úředníků obcí a krajů. Snažíme se reagovat na vývoj, ke kterému došlo v této oblasti od roku 2003, a na poznatky z aplikační praxe. To znamená: zejména řešíme větší zaměření průběžného vzdělávání na odborné znalosti úředníků, na snížení rozsahu povinného vzdělání úředníka z 18 pracovních dnů během tří let na 9, zavedení možnosti získat zvláštní odbornou způsobilost i osobám, které nejsou úředníky, zefektivnění systému akreditace vzdělávacích institucí a vzdělávacích programů. Součástí návrhu jsou také novely zákonů o sociálních službách a o sociálně-právní ochraně dětí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji a vidím, že je tady změna zpravodaje, takže necháme hlasovat o změně zpravodaje. Původní měl být pan poslanec Ivan Bartoš.

 

Změna zpravodaje na pana poslance Ondřeje Profanta.

Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 229, je přihlášeno 86 poslankyň a poslanců, pro je 73, proti není nikdo, návrh byl přijat.

 

Prosím pana zpravodaje, aby se ujal slova. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Profant: Děkuji za slovo. Vážení, kvalita služeb poskytovaných státem občanovi je závislá na dvou oblastech: na tom, jak vypadají organizační systémy, které mají službu zajišťovat, to znamená normy, role, procesy, finance apod., a na kompetencích daných pracovníků, kteří systém udrží v chodu. Tato novela je pochopitelně zaměřena na kvalitu vzdělávání úředníků, takže tu druhou problematiku. Jedná se primárně o úředníky územních samosprávných celků. Cílem je tedy zajistit, aby měli úředníci kvalitní vzdělávání, takové, které jim umožní získat kompetence pro poskytování co nejlepších možných služeb.

Nicméně tato novela je spíše marginální úpravou. Obecně se zabývá zpřesněním některých částí zákona upravujících například podobu vstupního vzdělávání, otevírá také možnosti získat zvláštní odbornou způsobilost i pro neúředníky. Sleduje zefektivnění práce Ministerstva vnitra, zejména v oblasti akreditací. Co však naopak neřeší, je náplň samotných vzdělávacích kurzů, diverzifikace či individualizace ve vzdělávání úředníků samospráv. Nicméně jedná se o posun pozitivním směrem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu, do které nemám nikoho přihlášeného. Podívám se, jestli se někdo hlásí z místa. Nikdo se nehlásí, obecnou rozpravu končím. Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako výboru garančnímu? Nikoho nevidím.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 230, přihlášeno 86 poslankyň a poslanců, pro 72, proti nebyl nikdo, návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům? Nikoho nevidím. Takže končím prvé čtení tohoto tisku a děkuji panu ministrovi a panu zpravodaji.

 

Dalším bodem, který budeme projednávat, je

 

58.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 273/2008 Sb.,
o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 642/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, kterému tímto dávám slovo. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, toto je jeden ze dvou návrhů zákona, kterým se mění zákon o Policii ČR a některé další zákony. Tento návrh má za cíl řešit jak neaktuální právní úpravu některých ustanovení novelizovaných zákonů, tak nedostatky v aplikační praxi a postupech policie, orgánů činných v trestním řízení a také zpravodajských služeb v oblasti policejního a trestního práva.

Společným jmenovatelem všech navrhovaných změn je snaha o zkvalitnění a zefektivnění nástrojů a postupů tak, aby byla posílena ochrana vnitřního pořádku a bezpečnosti obyvatel. V oblasti policejních předpisů reaguje návrh zejména na to, že zákon o policii za deset let své účinnosti neprošel žádnou významnější novelizací, a logicky tak obsahuje zastaralá či v praxi nevyužitelná ustanovení, hlavně v postupech a oprávněních, které mají reagovat na nové či velmi rychle se rozvíjející hrozby, jako je kyberkriminalita, ohrožení exponovaných osob, terorismus atd. Některá oprávnění policie už také neodpovídají jejím současným možnostem, čímž je komplikována schopnost efektivně reagovat na nové trendy a způsoby ohrožení veřejného pořádku a bezpečnost, například bezpilotní prostředky nebo rušení elektronických komunikací.

Návrh dál řeší některé trestněprávní instituty, když významně zefektivňuje využití institutu agenta, a také zavádí možnost využití zpravodajských informací jako důkazu v trestním řízení. Já vím, že právě otázka zpravodajských informací je vnímána velmi citlivě, a dovoluji si zde uvést, že bylo snahou Ministerstva vnitra i Ministerstva spravedlnosti nalézt takové řešení, které bude zajišťovat plné zachování procesních práv všech účastníků trestního řízení. Za tímto účelem je součástí návrhu nastavení významných limitů pro využití tohoto postupu.

Jenom upozorňuji, abych předešel případné rozsáhlé debatě, že vím, že tento zákon, přestože jsme se snažili všechny věci vysvětlit, vzbudil celkem širokou debatu. Tudíž za předkladatele budu souhlasit s návrhem na přerušení, které, předpokládám, přednese pan zpravodaj. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP