(17.20 hodin)
(pokračuje Pikal)
Budeme tedy hlasovat o přikázání tohoto tisku hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.
Zahajuji hlasování číslo 220. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 220 je přihlášeno 85 poslanců a poslankyň, pro 78, proti nikdo. Konstatuji, že jsme tento návrh přikázali hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.
Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh zákona také ústavně-právnímu výboru jako dalšímu výboru. Má někdo návrhy ještě na nějaký jiný? Pan poslanec Třešňák.
Poslanec Petr Třešňák: Navrhuji ještě projednání v rozpočtovém výboru a ve výboru pro životní prostředí.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Takže rozpočtový a výbor pro životní prostředí. Takže máme tři návrhy na další výbory. Jako první je to ústavně-právní, jako druhý rozpočtový, jako třetí výbor pro životní prostředí. Pokud nejsou žádné další návrhy, tak je postupně budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování číslo 221 a ptám se, kdo je pro přikázání ústavně-právnímu výboru jako dalšímu výboru? Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 221 je přihlášeno 87 poslanců a poslankyň, pro 27, proti jeden. Tento návrh nebyl přijat.
Jako další byl navrhnut výbor rozpočtový.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přikázání rozpočtovému výboru jako dalšímu výboru? Kdo je proti? Děkuji.
V hlasování číslo 222 je přihlášeno 87 poslanců a poslankyň, pro 27, proti tentokrát nikdo. Ani tento návrh nebyl přijat.
Jako třetí bylo navrženo přikázání výboru pro životní prostředí jako dalšímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přikázání výboru pro životní prostředí? Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 223 je přihlášeno 87 poslanců a poslankyň, pro tentokrát 29, proti 1. Ani tento návrh nebyl přijat.
Konstatuji tedy, že jsme návrh žádnému dalšímu výboru nepřikázali. To samozřejmě nebrání výborům si to projednat o vlastní vůli. Návrhy na úpravu lhůt nepadly, takže tím jsme projednávání tohoto návrhu v prvním čtení ukončili. Děkuji navrhovateli, děkuji zpravodaji.
Posuneme se dál. Dalším je bod číslo
55.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb.,
o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů
(zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 988/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Tento tisk byl navržen, abychom s ním vyslovili souhlas již v prvém čtení podle § 90 odst. 2. Vidím, že pan ministr je přítomen. Takže poprosím, aby z pověření vlády tento zákon uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy pan Robert Plaga. Prosím, ujměte se slova.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Robert Plaga Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte tedy, abych představil vládní návrh novely zákona číslo 111/1998 Sb., o vysokých školách, který vám byl rozeslán jako sněmovní tisk číslo 988. Jde v tomto případě, většinou tak vysokoškolský zákon koncipován nebývá, jeho změna, ale tentokrát jde o jednoduchý návrh. Novelizuje se jím pouze příloha číslo 1 a příloha číslo 2 zákona o vysokých školách, kde dochází ke změně názvu dvou veřejných a jedné státní vysoké školy. Děje se tak v souladu s § 5 odst. 1, respektive § 95 odst. 1 zákona o vysokých školách, kde je specifikováno, že název veřejné, respektive státní vysoké školy stanoví zákon. Pokud by to šlo udělat jinak než změnou zákona, určitě bych tak učinil, ale nejde to.
Podnět ke změnám názvů nevzešel z Ministerstva školství, ale vzešel ze strany dotčených veřejných vysokých škol a jejich samospráv, které si přejí upravit názvy, respektive pokud se bavíme o té jedné státní vysoké škole, tak podnět vzešel ze strany Ministerstva obrany.
Tedy tři změny, které před vámi leží: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno mění název na Veterinární univerzita Brno. Od 1. července 2020 došlo k přesunu farmaceutické fakulty na Masarykovu univerzitu a VFU, tedy Veterinární a farmaceutická univerzita již nadále nebude realizovat vzdělávání v jiných než veterinárních oborech. Proto je nezbytné urychleně provést změnu názvu, který je v současné době již zavádějící.
U dalších dvou vysokých škol dochází k vypuštění sídla z názvu. Jedná se o Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, která mění název na Janáčkova akademii múzických umění. A potom ta státní část, Univerzita obrany v Brně mění název na Univerzita obrany. V obou zmíněných případech, abyste nemysleli, že je to nějaké novum, dochází k návratu ke starší podobě názvu. V případě Univerzity obrany lze navíc poukázat také na fakt, že jedna ze tří fakult a také jeden ústav sídlí jinde než v Brně.
Závěrem mi dovolte, abych v souladu s § 90 odst. 2 zákona číslo 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, požádal, aby byl s návrhem zákona vysloven souhlas již v prvém čtení. Důvodem je především skutečnost, že dosud platné znění zákona reflektuje ohledně názvu veřejné vysoké školy Veterinární a farmaceutická univerzita Brno stav, který skončil již v půli minulého roku. Je proto vhodné, aby v co nejkratší době došlo k oficiální změně názvu této školy, aby nedocházelo k mylnému informování veřejnosti, co se týče předmětu poskytovaného vzdělávání. Na debaty o úpravách vysokoškolského zákona jistě najdeme jinou úpravu vysokoškolského zákona. Takže prosím o podporu podle § 90 odst. 2 a věřím, že se jedná o bezproblémový návrh, který získá vaši podporu.
Děkuji za pozornost i podporu mého návrhu.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Jiří Mihola. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, budu velmi stručný, protože tento vysokoškolský zákon opravdu je naprosto jednoduchý a naprosto bezproblémový a v podstatě všechno důležité pan ministr tady shrnul. Já bych to zkrátil jako Brňan znalý této situace na to, že za vším, co tady bylo řečeno, stojím, souhlasím, podporuji to, a pokud nebudou další dotazy, tak si půjdu sednout ke stolku zpravodajů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které se hlásí pan poslanec Vácha. Prosím.
Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, dámy a pánové, já si nemyslím, že to je úplně tak jednoduché, a osvětlím vám proč. V určitém čase se v České republice politické reprezentace dohodly na tom, že v názvu každé vysoké školy kromě Karlovy univerzity a Masarykovy univerzity bude sídlo vysoké školy. Dodnes, než přistoupíme k hlasování, tomu tak bude. Všechny naše veřejné i státní vysoké školy mají ve svém názvu sídlo vysoké školy kromě Karlovy univerzity a Masarykovy univerzity.
Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně ruší farmaceutickou fakultu a zůstává Veterinární univerzitou v Brně, nicméně Janáčkova akademie múzických umění v Brně se změní na Janáčkovu akademii múzických umění. Nicméně Akademie múzických umění v Praze zůstává Akademií múzických umění. Podobně tomu bude tak, že Univerzita obrany v Brně se změní na Univerzitu obrany, nicméně Policejní akademie v Praze zůstane Policejní akademií.
Já samozřejmě respektuji samosprávnou vůli vysokých škol, a pokud se tedy rozhodnou, že nechtějí mít ve svém názvu své sídlo, tak asi ho tam mít nechtějí. Ale asi by bylo dobré přemýšlet o nějaké, aspoň u státních vysokých škol, že by třeba Policejní akademie byla Policejní akademií a neměla tam název v Praze, protože Univerzita obrany bude jenom Univerzitou obrany.
Proto bych se chtěl zeptat pana ministra, a to je jenom krátký dotaz a asi krátká odpověď, jestli v současné době je politika státu taková, že vysoké školy si mohou rozhodnout o svém názvu a svém sídle, jak chtějí, to znamená v rámci samosprávy akademických senátů. Protože teď prolomíme to, na čem byla politická shoda, aby všechny vysoké školy měly ve svém názvu sídlo. Takže tuhle odpověď bych prosil. Já vím, že odpovíte za sebe. Každá jiná, další politická reprezentace může mít jiný názor, tak ale aspoň abychom měli tu odpověď teď, v tuto chvíli. Děkuji. ***