(12.40 hodin)
(pokračuje Aulická Jírovcová)

Pak se ale musíme také bavit, jaké dítě je právně volné k tomu, aby se mohlo adoptovat nebo jít dál, třeba i do pěstounské rodiny, do té dlouhodobé. A mě velmi mrzí, že přistupujeme k tomuto tímto způsobem.

Byla bych ráda, kdybychom se vrátili k tomu, že bychom spíš dělali legislativu právě těm OSPODům, abychom umožnili, aby děti, které jsou právně volné, tam nemusely trčet přes rok a více. A pak se nebudeme bavit o těch dětech, které tam nemusí být.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Helena Válková, faktická poznámka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Velmi jednoduché: ty děti, které tam nemusí být, tím se má na mysli nikoliv právní definice, ale oba jistě máme na mysli, že pro ně nejsou alternativy. A sama jste to tady teď potvrdila. O některé děti není zájem, některé děti se musí nechat nebo dát k adopci do zahraničí. Já nevím, jestli tohle je to, o čem vy sníte, já rozhodně ne. A aniž bych osudy těchto dětí považovala za špatné - v řadě případů jsou velmi dobré, určitě lepší, než kdyby je nikdo nechtěl a zůstaly v ústavních zařízeních - ale ztrácíme možnost sledovat jejich další osud. Takže každá alternativa mimoústavní je podle mého přesvědčení lepší.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Aulická Jírovcová, faktická poznámka. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji. Já prostě s tímto nesouhlasím. Myslím si, že si tu definici přizpůsobujete podle toho, jak chcete. Chtěla bych říci, že transformace kojeneckých ústavů, dětských center, nezačíná tímhletím, že bychom to chtěli odrazit touto legislativou. Transformace při krajích, při obcích probíhá už minimálně deset let. Můžete se přijet k nám podívat do Mostu. Máme jediný kojenecký ústav, máme kapacitu zhruba 130 dětí a dneska jsme zhruba na nějakých 75. Pomáháme i Karlovarskému kraji. Ale jak říkám, pokud nemáte pěstouny, nemáte kvalitní pěstouny, tak se můžeme bavit, že je úplně jedno, jestli to dítě má zdravotní, nebo sociální diagnózu, ale když to dítě nemáte kam dát, tak se asi nemůžeme zbavovat právě těchto zařízení. A ta vaše transformace, nezlobte se na mě, ve Zlínském kraji dneska brečí. Brečí, protože zrušili veškeré pobytové kojenecké ústavy, mají jenom ta dětská centra, a jak se ukazuje, dávají ty děti do jiných krajů, Jihomoravského atd., protože jsou děti, které prostě potřebují umístit na delší dobu a nemůžou být jenom v rámci těchto denních alternativ.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní paní poslankyně Kateřina Valachová s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: No, já se nakonec zapojím do diskuze. Myslím, že nikdo z řečnic přede mnou ani já sama, a věřím, že ani nikdo v sále, nezpochybňuje fakt, že nejlépe je každému dítěti v jeho rodině nebo v náhradní rodině. Stejně tak asi nikdo nezpochybní fakt, že institucionální péče je ta péče nejzazší, po minimální dobu, koneckonců to tady také mé předřečnice uvedly. Já vystoupím možná netradičně, nebudu tady rozebírat pro a proti. Já chci říct, že hlavní předkladatel Aleš Juchelka vaším prostřednictvím, pane předsedající, stejně jako ostatní předkladatelé, ale tedy zejména on je pro mě dostatečnou lidskou a profesionální garancí toho, aby všechny názory, jak zaznívají na pultíku, byly slyšeny. A já vás prosím, propusťme tento zákon do naší rozpravy tak, ať vyvážíme pro a proti a nalezneme to nejlepší řešení pro každé dítě. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A faktická poznámka pana poslance Aleše Juchelky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Záleží také na přístupu těch jednotlivých krajů. Pokud tady budu hájit kojenecké ústavy, tak jak to dělá paní kolegyně Aulická, prostřednictvím pana předsedajícího, a ne že se budu zasazovat o rozvíjení pěstounské péče - a já sám jsem zvědavý, s čím oni přijdou právě u zákona o sociálně-právní ochraně dětí - tak samozřejmě zůstane status quo. Jak říkám, jsme poslední v Evropě. Vím, že v Plzeňském kraji například nemají žádnou minoritu, co se týká miminek, a taky tam jsou ty děti. Takže tyto argumenty, kdy my necháváme děti v ústavní péči a máme tady možnost během tří let rozvinout péči pěstounskou, zaměřit se na to, jsou dle mého názoru absolutně liché, protože žádné dítě nepropadne v tuto chvíli ani po přijetí tohoto zákona žádným systémem, vždycky bude kdekoli umístitelné z hlediska věku, z hlediska - teď nevím, jestli je minorita, nebo majorita, ale z hlediska svého zdraví.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Pastuchová s faktickou poznámkou. Bude na to asi necelá minuta, ale prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Já myslím, že to bude strašně rychlé. Já jenom nevím, když se nám nepodařilo doteď ty pěstouny sehnat, tak si nedokážu představit, že nejdřív všechno zavřeme a pak ty pěstouny budeme hledat. Já osobně mám s tímto také problém a budu také hlasovat pro zamítnutí v prvním čtení.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji.

 

A nyní na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny přerušuji projednávání tohoto bodu.

 

Je 12.45 hodin a budeme pokračovat v našem jednání napevno zařazenými volebními body. Nejprve se budeme věnovat bodu číslo

 

385.
Návrh na volbu člena Rady Státního fondu kinematografie

Druhé kolo. Poprvé jsme se tímto bodem zabývali v úterý 10. listopadu 2020. Prosím pana předsedu volební komise Martina Kolovratníka, aby zopakoval kandidáty a provedl nás volbou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Tak já děkuji za slovo, pane předsedající, a přeji, kolegyně, kolegové, dobré odpoledne.

V úvodu tří volebních bodů stručně povím vůbec k rozhodnutí zorganizovat volby. Jako předseda volební komise bych se spíše přikláněl k tomu, je zvolit, až na den, kdy je Sněmovna v plném počtu, třeba u senátních vratek. Je to částečně z důvodů logistických, že bychom jako volební komise vlastně ani nebyli schopni u těch seznamů, kde vydáváme lístky, posuzovat, vyhodnocovat, kdo je a kdo není vypárován. A za druhé i stanovisko legislativního odboru ze dne 22. září 2020 spíše konání voleb v částečném zastoupení nedoporučilo. Ale respektuji rozhodnutí grémia Poslanecké sněmovny, jsme suverénem, a pokud je ta většinová vůle, tak samozřejmě není problém volby uspořádat. Jenom abychom opravdu dostáli jednacímu i volebnímu řádu Sněmovny, tak jsme se rozhodli postupovat s jeho souladem - a to je informace pro vás, pro předsedy poslaneckých klubů a vás, jednotlivé poslankyně a poslance, že volby legálně, čistě, správně, transparentně budou a jsou připraveny pro plný počet poslanců Poslanecké sněmovny.

To znamená: tam, kde si budete vyzvedávat lístky, bude vaše přítomnost u volby zaznamenána. Lístků i poslanců máme připraveno 200 teoreticky, takže nikomu z poslanců nebudeme zabraňovat se volby zúčastnit, může k nim přijít každý, kdo je ve sněmovně přítomen. Poslanci jsou seznámeni, že volby byly do programu Sněmovny na dnešek zařazeny. A pak už je ten postup standardní. Kvorum nutné pro zvolení, případně nezvolení, už normálně spočítáme ze zaznamenaných poslanců a poslankyň, kteří se volby zúčastnili, to znamená z aktivně hlasujících vypočítáme normálním způsobem kvorum nutné pro zvolení. Takže tolik na úvod.

A ještě druhé doplnění, to je v tomto období tradiční. Prosím vás o trpělivost i o dodržení bezpečnostních rozestupů jak vůči mezi sebou navzájem, tak vůči členům volební komise. Tužky mějte svoje, nejsou tam v těch plentách připraveny, a stejně tak můžete poté využít dezinfekční gely, případně ochranné prostředky.

A nyní k volebním bodům. První bod je tedy návrh na volbu člena Rady Státního fondu kinematografie. V tomto bodu se pohybujeme ve druhé volbě a v druhém kole. V tom prvním kole, které proběhlo 10. listopadu, nebyl nikdo zvolen a do druhého kola postoupil dvojnásobek kandidátů na jedno uvolněné místo. Je to paní Nataša Slavíková s 82 hlasy a pan Jiří Voráč se 43 hlasy.

Protože se jedná o druhé kolo tajné volby, prosím, pane předsedající, abyste přerušil tento bod a otevřel další volební bod.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, přerušuji tento bod. Otevírám bod

 

386.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního fondu podpory investic

Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Tento bod je v první volbě v prvním kole, otevíráme ho. Je to z důvodu, že 11. ledna 2021 skončilo funkční období našemu kolegovi, panu poslanci Ivanu Adamcovi, proto byla vyhlášena nová lhůta k doručení nominací od poslaneckých klubů na tuto pozici. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP