(10.10 hodin)
(pokračuje Filip)

Přednesu tedy návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 437/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii, sněmovní tisk 1122, ve zkráceném jednání."

Zahájil jsem hlasování číslo 94 a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 94. Přítomen 101 poslanec, pro 88, proti nikdo. Usnesení bylo schváleno. (Hluk v sále.)

 

Budeme tedy postupovat v projednávání tohoto tisku ve zkráceném jednání. Opakuji tedy, že jde o vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 437/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii, sněmovní tisk 1122, zkrácené jednání. Požádám sněmovnu o klid, a jakmile se sníží hladina hluku, požádám paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, aby z pověření vlády sněmovní tisk uvedla. Máte slovo, paní ministryně.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Moc děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, jedná se o vládní návrh zákona o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči. V podstatě se jedná o technickou pojistku, která má zabránit případným negativním vedlejším dopadům čerpání mimořádného ošetřovného z důvodu dlouhodobého uzavření škol. Dovolte, abych vysvětlila. Mimořádné ošetřovné je na rozdíl od toho standardního, které je devět, respektive šestnáct dní vypláceno po celou dobu trvání péče o dítě z důvodu uzavření škol. Dle zákona je vypláceno do třiceti dní po postoupení žádosti rodiče ze strany zaměstnavatele správě sociálního zabezpečení. I při dodržení všech zákonných lhůt se tak může stát, že rodič obdrží výplatu mimořádného ošetřovného ve stejném měsíci jako výplatu, mzdu. Pro vysvětlení bych si dovolila dát jeden konkrétní příklad. Například OČR skončilo na konci listopadu, Okresní správa sociálního zabezpečení obdrží od zaměstnavatele nebo od rodiče prostřednictvím zaměstnavatele podklady na ošetřovné v polovině prosince, protože ze zákona není stanovena lhůta, OČR je vyplatí začátkem ledna, v lednu se vyplatí mzda za prosinec a v prosinci rodič nemá příjem, nicméně pak má v lednu příjem vyšší než normálně, protože mu přijde ošetřovné i mzda. V takovém případě dojde ke kumulaci výplat, a tedy k nárazovému zvýšení příjmů v jednom měsíci. Protože se ale reálně příjmy nezvýšily, jen došlo k souběhu výplat, je potřeba uvést v platnost tuto technickou pojistku.

Ještě jednou zopakuji, že návrh je potřeba vnímat jako čistě technický, je vázán specificky na mimořádné ošetřovné, to znamená na to, kdy vlastně z důvodu pandemie uzavíráme školy a děti do školy chodit nemohou. Tato novela nepřináší zvýšené náklady na rozpočet, cílem je zachovat nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení rodičům, kteří museli přerušit práci právě z důvodu uzavřených škol a museli pečovat o své dítě mladší deseti let.

Návrh je předkládán z časových důvodů v legislativní nouzi a dovolte, abych zdůraznila, že pokud tento návrh nebude schválen legislativně do konce ledna, tak tato úprava bude již bezpředmětná. Z tohoto důvodu si vás, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolím požádat o schválení tohoto návrhu zákona. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové a budeme tedy projednávat tento bod tak, že výbor pro sociální politiku, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1122/1. Zpravodaj výboru pan poslanec Marek Novák je připraven a požádám o informaci o projednání tohoto návrhu ve výboru a aby případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením výboru pro sociální politiku z 67. schůze ze dne 19. ledna 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 437/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii, sněmovní tisk 1122. Po úvodním slově náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí paní Kateřiny Jirkové, zpravodajské zprávě poslance Marka Nováka a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

I. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona;

(II.) navrhuje Poslanecké sněmovně, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona;

III. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby své jednání k tomuto návrhu zákona ukončila nejpozději do 14.00 hodin dne 22. ledna 2021;

IV. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 437/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii, sněmovní tisk 1122;

V. zmocňuje zpravodaje výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny, což se právě děje, a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

Já vám děkuji za pozornost a vás, pane předsedající, požádám potom, přihlásím se v obecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Do obecné rozpravy, dobře. Já obecnou rozpravu otevírám, a protože zpravodaj má přednostní právo, tak paní kolegyně Pastuchová, která je řádně přihlášena, posečká a pan zpravodaj je první v obecné rozpravě. Máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Jestli můžu, dáma má přednost, tak požádám, jestli můžete dát slovo nyní kolegyni Pastuchové a já po ní.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, to je vaše rozhodnutí, já musím postupovat podle jednacího řádu. Paní kolegyně Jana Pastuchová v rozpravě a připraví se zpravodaj. Prosím. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Děkuji, pane kolego Nováku, že jste mi dal přednost, vážím si toho.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, přestože jde o vládní návrh, plně to respektuji, protože jsem součástí vládní koalice, respektuji i výbor pro sociální politiku, jehož jsem předsedkyní, a výbor také přijal pozitivní stanovisko k tomuto projednávání. Přesto si ale musím dovolit k tomuto návrhu navrhovanému něco říct. Tento návrh a my jako Sněmovna vlastně chystáme udělat úředníkům alibi, aby včas nemuseli platit. Včera jsme slyšeli, když jsme prodlužovali nouzový stav, že pokud bude epidemická situace lepší a nezhorší se nám, že nám nastoupí děti v prvním stupni do školy. To znamená, že teď by stačilo úplně to, kdyby paní ministryně dala pokyn vyplatit vše do konce února, a myslím si, že tohle, ten zákon, je nadbytečný a v něčem i nespravedlivý. A řeknu proč.

Tento návrh řeší změnou zákona situaci, kterou by mohl ovlivnit přístup a aktivita České správy sociálního zabezpečení. Česká správa sociálního zabezpečení má na administraci dávky 30 dní. Já jsem se na výboru pro sociální politiku Ministerstva práce zástupců zeptala, zda by nešel vydat metodický pokyn, který by nařizoval, aby se administrativa snížila na 10 dní. Bylo mi odpovězeno, že to nejde, protože na České správě mají strašně moc práce. No, vážení, ale to mají na všech úřadech. Na finančním úřadu, na úřadu práce také. Prostě těch úřadů - a my kvůli všem, že mají všude práce, tak budeme měnit zákon, místo toho, že nám stačí změnit metodický pokyn, který nám upraví dobu vyplácení z 30 na 10 dnů? Mně to přijde tedy trošku nelogické. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP