Úterý 9. února 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Tomio Okamura)

500.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 461/2020 Sb.,
o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením
podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2,
ve znění zákona č. 584/2020 Sb.
/sněmovní tisk 1134/2/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 1134/3. Informace k pozměňovacím návrhům vám byly rozdány do vaší pošty. Vítám mezi námi senátorku Hanu Žákovou. Dobrý den. My se tady vidíme poprvé, ne, paní senátorko? (Ano.) No vidíte... (Smích v sále.) ... jakou mám paměť. Premiéra.

Prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Tak, paní ministryně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte mi ještě jednou uvést návrh novely zákona o podzimním kompenzačním bonusu, jehož cílem je především připustit jeho čerpání osobami v úpadku. Vzhledem k tomu, že ohledně této změny panovala na půdě obou komor parlamentu všeobecná shoda, zaměřím se nyní pouze na pozměňovací návrhy Senátu, se kterými zásadně nesouhlasím, a pokusím se vysvětlit proč.

Všechny tři pozměňovací návrhy, které Senát přijal, byly textově shodné s návrhy, které zde na půdě Poslanecké sněmovny byly již jednou zamítnuty. Senát především navrhuje poskytnout obcím a krajům opakovaný příspěvek, který by sloužil jako zpětná kompenzace dopadů podzimního kompenzačního bonusu do rozpočtů samospráv. Dopad jarního i podzimního kompenzačního bonusu činí i s odhady za aktuálně vyplácená bonusová období celkem 8,3 miliardy korun. Na jaře však obce dostaly kompenzaci ve výši 13,4 miliardy korun. Nadále jsou tak obce za kompenzační bonus ve výrazném přebytku plus 5,1 miliardy korun. Jarní kompenzační bonus je navíc zatím méně finančně náročný, na obce připadá cca 0,0 až 0,4 miliardy korun za měsíc. Tedy i v případě prodloužení poskytování kompenzačního bonusu zde existuje výrazná rezerva.

Pokud jde o případné jiné dopady současné krize na obce, není namístě je řešit v rámci této novely zákona o kompenzačním bonusu, neboť dopady tohoto opatření již byly bohatě nahrazeny. Krajům jsou dopady kompenzačního bonusu nahrazovány skrze mimořádné financování zejména konkrétních projektů. S nyní předkládanou novelou je spojen odhad negativního dopadu ve výši cca 0,1 miliardy na úrovni veřejných rozpočtů, z toho na úrovni krajů a obcí v řádu desítek miliónů korun. Samotná novela tak má na rozpočty samospráv zanedbatelný dopad.

Tento návrh Senátu nemohu proto podpořit. Nemohu ho podpořit i vzhledem k dalším legislativně technickým problémům a v podstatě k problémům, kdy je v rozporu s rozpočtovými pravidly, protože se tam navrhuje způsob kompenzace jakýmsi automatem a automatickým uhrazováním z vládní rozpočtové rezervy a podle rozpočtových pravidel s vládní rozpočtovou rezervou může disponovat pouze vláda.

Senát navrhuje zvýšení kompenzačního bonusu z 500 korun na 667 korun na den a rozšíření kompenzačního bonusu tak, aby byl poskytován nejen jako kompenzace bezprostředních dopadů státních opatření, ale plošně jako kompenzace všech dopadů současné epidemie.

Víte, možná jste zaznamenali v médiích, že vláda včera schválila záměr, na kterém v současné chvíli pracují týmy na Ministerstvu financí a samozřejmě na té další části MPO. Je to záměr, kdy bude předložena ve stavu legislativní nouze novela zákona o kompenzačním bonusu. My chceme, aby napříště byly pouze tři programy - kompenzační bonus, Antivirus a jakási záchytná síť. Chceme, aby kompenzační bonus od 1. února byl kompenzován denní částkou 1 000 korun, aby u sekundárních podnikatelů se sekundárními dopady byl propad příjmů místo 80 % na 50 %, a dolaďujeme tam celou řadu dalších aspektů tak, abychom to ve čtvrtek mohli předložit na vládu. Takže i z těchto všech důvodů vás prosím o podporu verze ve znění Poslanecké sněmovny. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní prosím, aby se slova ujala senátorka Hana Žáková. Paní senátorko, prosím, máte slovo. (Jde k mikrofonu, ale hlásí se s přednostním právem poslanec Stanjura.) Ano, tak já jsem myslel, že chcete s přednostním právem v rozpravě. Ano, máte právo, takže s přednostním právem ještě před otevřením rozpravy předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Jednak se omlouvám paní senátorce a omlouvám se vám všem. Ale tento zákon je velmi důležitý a bezesporu souvisí s tím, co budeme projednávat ve čtvrtek. Vzhledem k tomu, jak probíhalo dosavadní jednání předsedů stran s panem premiérem apod., si myslím, že dneska není rozumné o tom hlasovat.

Máme dvě možnosti. Já jsem připraven požádat o přestávku na jednání našeho klubu v délce dvou hodin, protože skutečně to čtvrteční hlasování není jednoduché a nemůžeme tady jednat od nevidím do nevidím a pak někdy v noci se rozhodovat, jak ve čtvrtek bude Poslanecká sněmovna v tak důležité věci, jako je opakovaná žádost vlády o nouzovém stavu, rozhodovat. A vidím tady bezprostřední souvislost s čtvrtečním hlasováním a čtvrteční debatou.

Takže buď můžeme procedurálně přerušit schůzi do zítřejší deváté hodiny, to je můj první návrh. Pokud to Sněmovna nepřijme, tak prosím o přestávku na jednání našeho poslaneckého klubu v délce dvou hodin. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Momentíček, takže přerušit jednání schůze dokdy? Protože přes tu roušku mi to nebylo srozumitelné.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Do zítřejších 9.00.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Takže to je procedurální návrh, musíme hlasovat neprodleně. Paní ministryně si žádá vystoupit, ale nelze to teď, protože půjdeme hlasovat. Takže do zítřejších 9 hodin. Já svolám poslance do sálu, procedurální návrh budeme hlasovat neprodleně. Ano, žádost o odhlášení. Já vás všechny odhlásím, přihlaste se, prosím, znovu svými hlasovacími kartami. (Předsedající zvoněním znovu svolává poslance do sálu.)

Takže já to zopakuji. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhuje: Jako první nyní budeme hlasovat ihned o návrhu na přerušení projednávání tohoto tisku do zítřejší deváté... (Poslanec Stanjura se hlásí.) Pardon, tak upřesněte, prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Přerušení schůze do zítřejší deváté hodiny.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přerušení schůze jako takové do zítřejší deváté hodiny. Dobře. A v případě, že to neprojde, tak si berete přestávku dvě hodiny.

 

Budeme hlasovat o přerušení schůze Poslanecké sněmovny do zítřejší deváté hodiny.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 306, přihlášeno 159 poslanců, pro 49, proti 51. Návrh byl zamítnut.

 

Tím pádem předseda poslaneckého klubu ODS dává návrh na dvouhodinovou pauzu. Ale protože jsme si odsouhlasili jednání do 21 hodin, vyhlašuji pauzu do 20.46 na žádost klubu ODS.

Předseda klubu SPD.

 

Poslanec Radim Fiala: Chci požádat poslance hnutí SPD, že se sejdeme na poslaneckém klubu SPD. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Takže vyhlašuji pauzu... Ano, předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Já navážu na pauzu, kterou si vzala ODS, a ve 20.45 minut si beru 20 minut pauzy, takže nám to bude navazovat. Děkuji za klub KDU-ČSL.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře, ano. Ještě předseda Sněmovny Radek Vondráček.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já už jsem chtěl jenom říct, že na začátku volebního období byla nějaká gentlemanská dohoda, že si kluby budou brát po hodině max. Vy to stejně můžete poskládat, tak mohli jste se aspoň domluvit a vzít si to tři kluby. Jinak to samozřejmě budu respektovat. Ale řekli jsme si, že je nás tady hodně, devět, a že se bude brát vždycky maximálně hodina.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nicméně já tímto přerušuji schůzi Poslanecké sněmovny. Přeji hezký večer a uvidíme se zítra v 9 hodin ráno.

 

(Jednání skončilo v 18.47 hodin.)

 

Následující část projednávání bodu pořadu schůze

Aktualizováno 5. 3. 2021 v 14:43.




Přihlásit/registrovat se do ISP