Středa 20. ledna 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(pokračuje Radek Vondráček)
Slib poslance
Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené kolegyně, vážení kolegové, nyní přistoupíme ke slibu nového poslance za Miroslava Kalouska, který se vzdal poslaneckého mandátu. Nejprve požádám předsedu mandátového a imunitního výboru pana poslance Stanislava Grospiče, aby nás seznámil s kroky, které tento výbor učinil, a poté přečetl Ústavou předepsaný slib, který nový poslanec složí do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, vážený pane místopředsedo. A vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci... (V sále je velmi hlučno.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, prosím o klid. Prosím o vytvoření důstojné atmosféry, abychom mohli uskutečnit slib našeho nového kolegy. Děkuji vám. Prosím, pane předsedo, pokračujte.
Poslanec Stanislav Grospič: Také děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, dovolte, abych vás z pověření mandátového a imunitního výboru informoval, že na 35. schůzi, která se uskutečnila dnešního dne, výbor přijal usnesení č. 158, ve kterém konstatoval, že
1. dne 19. ledna 2021 zanikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miroslavu Kalouskovi, narozenému dne 17. prosince 1960, a to způsobem podle ustanovení § 3 a § 6 písm. c) zákona č. 90/95 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů;
2. dne 19. ledna 2021 vznikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR panu Janu Jakobovi, narozenému dne 2. prosince 1982.
Pan Miroslav Kalousek se osobním prohlášením předneseným v úvodu 79. schůze dne 19. ledna 2021 vzdal mandátu poslance a jeho mandát téhož dne zanikl. Podle výsledkové listiny konaných voleb do Poslanecké sněmovny ve dnech 20. a 21. října 2017 povolal předseda Poslanecké sněmovny na uvolněný mandát prvního náhradníka TOP 09 za volební kraj druhý - Středočeský, pana Jana Jakoba, který dnes z rukou předsedy Poslanecké sněmovny převzal osvědčení o vzniku mandátu. V souladu s ustanovením § 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny složí pan poslanec Jan Jakob slib předepsaný Ústavou.
A nyní prosím pana poslance, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a zároveň prosím pana předsedu předsedajícího Poslanecké sněmovny, aby přijal slib nového poslance. Tak prosím paní poslankyně a poslance, abyste po dobu slibu vydrželi a povstali. (Přítomní povstávají.)
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Poslanec Jan Jakob podáním ruky předsedovi Poslanecké sněmovny a slovem "slibuji" skládá slib. Potlesk.)
Vážený pane poslanče, blahopřeji vám.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Dovolte, abych mezi námi pana poslance Jana Jakoba uvítal a popřál mu v poslanecké práci mnoho úspěchů. (Střídání předsedajících.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnešní jednání bychom zahájili body z bloku třetích čtení, u kterých jsou splněny zákonné lhůty, to jest body 347 až 352. Dále budeme pokračovat body z bloku zákonů druhého čtení. Připomínám, že jsme na 18.45 zařadili pevně volební bod Změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny.
Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení k pořadu schůze v tuto chvíli. Pan předseda Stanjura k pořadu schůze. Tak prosím, máte slovo, pane předsedo. (V sále je stále hluk.) A ostatní kolegy poprosím ještě jednou o klid, už jsme v polovičním počtu, přesto je ta úroveň hluku nadměrná. Děkuji.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, pane předsedo. Prosím o chvilku strpení, já si chci jenom najít správné číslo bodu, abych mohl ten svůj návrh přednést. Nějak mi to nejde... To je to připojení v Poslanecké sněmovně... (Chvilku hledá ve spisech.) Tak. Já bych chtěl navrhnout, abychom jeden bod tohoto bloku přesunuli. A jedná se o ten zákon, který má souvislost s jadernou elektrárnou Dukovany... (V sále hluk neustává.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Ještě jednou poprosím o klid v sále, abych slyšel vůbec, co pan kolega navrhuje!
Poslanec Zbyněk Stanjura: Bod 351. (Předseda Faltýnek napovídá číslo bodu.) Tak děkuji panu předsedovi Faltýnkovi. Jak jistě víte, vláda zřídila vládní výbor, který se zabývá výstavbou nových jaderných bloků. Poslední jednání bylo v prosinci. Tento výbor měl podnět k panu premiérovi, aby svolal jednání na úrovni předsedů politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Podle mých informací toto jednání proběhne 27. ledna. A já bych považoval za užitečné, abychom bod 351 projednali, resp. abychom hlasovali ve třetím čtení až po tom jednání.
Takže já v této chvíli dávám návrh, abychom ten bod 351 přesunuli na středu variabilního týdne, mám pocit, že to je 10. února, ale nejsem si úplně jistý, středa variabilního týdne. Myslím, že je užitečné, abychom nejdřív nechali proběhnout to politické jednání, na kterém se bude hledat shoda ohledně tendrů, a poté jsme případně hlasovali o tomto návrhu zákona. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak děkuji, tak byl by to první bod bloku třetích čtení 10. února. Tak s přednostním právem k pořadu schůze pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, vážené kolegyně, kolegové, pane předsedo, dovolte mi navrhnout dvě změny pořadu schůze. Jedna je pouze technická a má vazbu na to, že volební komise prodloužila lhůtu na podávání návrhů, čili my jsme včera se dohodli, že změny v orgánech Sněmovny budeme hlasovat dneska na závěr. Já bych chtěl navrhnout, aby bod 384 Změny v orgánech Sněmovny byly v pátek jako první bod. Mělo by to zabrat pouze 10, 15 minut maximálně. A druhý návrh, ten už je vážnější, nicméně bych navrhoval, abychom bod číslo 22, je to sněmovní tisk 800 Novela zákona o vojenském zpravodajství zařadili na nynější bod 17, je to druhé čtení pořadu schůze, za nynější bod 17 pořadu schůze, mám pocit, že to jsou dva body paní ministryně Maláčové. Nevím to přesně z hlavy. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak děkuji, ptám se, zda ještě někdo k pořadu schůze. Pan poslanec Ferjenčík.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já navrhuji přesunují bodu číslo - doufám, že si to dobře pamatuju - 532 Zákona o České národní bance za bod Klouzavý mandát v tom bloku druhých čtení. Prosím pana předsedajícího, jestli se to zvládne zprocesovat. Omlouvám se, že nemám to druhé číslo. Každopádně jde o bod číslo 156, tisk číslo 390. Takže posunutí dál v pořadu Zákona o České národní bance. Skutečně tam probíhá nějaké jednání s paní ministryní a já věřím, že se dokážeme dobrat nějakého kompromisu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak děkuji. Návrh je hlasovatelný. Včera jsme sice o České národní bance hlasovali, ale byl to jiný návrh, takže toto hlasování je možné. Paní poslankyně Gajdůšková.
Poslankyně Alena Gajdůšková: Dobrý den, vážený pane předsedo, paní poslankyně, páni poslanci, žádám jménem předkladatelů o stažení senátního tisku 126, byl to bod programu číslo 23 pod názvem Zálohované výživné. V této chvíli je to před druhým čtením. Tento návrh zákona ale již tím, že byl předložen, svou úlohu splnil. Já děkuji vám všem, kteří jste ho podpořili v prvním čtení, a tím jste přispěli k tomu, že byl zpracován a předložen vládní návrh zákona, který je pod názvem Náhradní výživné. Je to důležité, pomáhá to skutečně v této chvíli velmi a velmi dětem, samoživitelů, samoživitelek. Myslím si, že jsme jako Poslanecké sněmovna udělali dobrý kus práce a tento tisku 126 tedy v této chvíli, říkám, splnil svou úlohu, já prosím, abychom ho vyřadili vůbec z programu jednání Sněmovny. Nebudu asi pevně navrhovat zařazení v této chvíli, ale byla bych ráda, kdybychom potom ve variabilním týdnu zařadili senátní tisk 695, což je novela toho tak zvaně dlouhodobého ošetřovného. Myslím si, že je to věc, která by v této chvíli velmi a velmi pomohla, ale nechci to navrhovat, dokud se nedomluvíme mezi poslaneckými kluby. Děkuji vám.
Předseda PSP Radek Vondráček: Takže obsahově jsem pochopil, že se jedná o zpětvzetí návrhu. Je to bod 25, tisk 126 a třetí čtení má označení bod 368. Takže tyto dva body vyřadíme z pořadu schůze, i když v podstatě, když beru na vědomí zpětvzetí, není třeba hlasovat. Tak ještě někdo k pořadu schůze? Je to všechno. Takže nejprve tedy návrh pana předsedy Stanjury, abychom bod 351 zařadili na středu 10. 2. jako první bod v rámci třetích čtení.
Já zahajuji hlasování, ptám se kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 35, přihlášeno je 103 poslanců, pro 86 proti 1.
Návrh byl přijat.
Tak pan předseda Faltýnek nejprve navrhl, abychom volební bod Změny v orgánech Poslanecké sněmovny zařadili v pátek 22. ledna jako první bod jednání. V tuto chvíli je zařazen na dnešek v 18.45 a navrhuje tady přesun na pátek jako první bod.
Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 36, přihlášeno je 101 poslanců, pro 86, proti 1.
I tento návrh byl přijat.
Dále pan předseda Faltýnek navrhuje bod 17, pardon bod 22, sněmovní tisk 800 Novela zákona o vojenském zpravodajství přeřadit a dát ho za nynější bod 17 pořadu schůze.
Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 37, přihlášeno je 103 poslanců, pro 70, proti nikdo.
I tento návrh byl přijat.
Pan poslanec Ferjenčík navrhuje bod 11, což je novela zákona o České národní bance, tisk 532 zařadit za bod 15, což je novela ústavy týkající se klouzavého mandátu.
Tak zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro toto přeřazení? Kdo je proti?
Hlasování číslo 38, přihlášeno je 106, pro 26, proti 20.
Návrh nebyl přijat.
A vzhledem k tomu, že paní poslankyně Gajdůšková vzala zpět svůj návrh zákona, není třeba o něm hlasovat, tento bod bude vyřazen z programu schůze. To je vše a budeme pokračovat dle schváleného programu.
Já tím otevírám bod
Aktualizováno 20. 1. 2021 v 12:55.