(17.40 hodin)
(pokračuje Richterová)
A druhá otázka je k tomu nouzovému stavu. Tady často zaznívá, co vše by se stalo, kdyby nebyl schválen. Ale podle našich právních analýz ho lze vyhlásit obratem znovu, ale úžeji, přesněji vymezený, například s těmi opatřeními PES, aby přímo v tom vyhlášení nouzového stavu byla předvídatelnost, aby každý z nás, občanů této země, věděl, co nás očekává při zhoršování a při zlepšování, aby to nebylo závislé na žádné libovůli. A ta druhá otázka... (Odmlka pro hluk v sále.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás požádám o klid v jednacím sále, aby se paní poslankyně mohla vyjádřit.
Poslankyně Olga Richterová: A ta druhá otázka je tedy stručná, pane ministře. Plánujete takové užší, přesnější vyhlášení nouzového stavu, které by stanovilo právě ta opatření a alespoň rámcově i ty kompenzace, aby byla předvídatelnost a jistota pro občany? Byla bych velmi ráda, abyste tu otázku k zápisům i tu otázku přesnějšího vymezení nouzového stavu, právně čistšímu, zodpověděl. Děkuji za pozornost a za odpovězení.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: A jako poslední je přihlášena do obecné rozpravy paní poslankyně Helena Válková, zatím neregistruji další přihlášku. Paní poslankyně, prosím, máte slovo. (Hluk v sále trvá.)
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Už tradičně a v tomto roce zřejmě naposledy, milé kolegyně, milí kolegové, já chci některé z vás uklidnit, protože jsme tady slyšeli řadu obav směřujících na nedodržování základních lidských práv a svobod nebo jejich omezování, takže využiji i svého mandátu jako poslankyně, ale současně i jako zmocněnkyně pro lidská práva, abych vás upozornila, že je tady řada pracovních orgánů, poradních, například Rada vlády České republiky pro lidská práva, které připravily od jara do současné doby mnoho dokumentů, z nichž bych si dovolila uvést čtyři. A nebudu vám říkat jejich obsah, můžete si je dohledat na našich webových stránkách, a právě proto tady hovořím i z této pozice.
V těch dokumentech, na kterých se podíleli... Ale já nemůžu mluvit. (Obrací se k předsedajícímu.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, takže já požádám o klid v jednacím sále, aby se paní poslankyně mohla vyjádřit.
Poslankyně Helena Válková: A na těch dokumentech se podíleli autorsky nejenom ti, kteří volí ANO nebo koalici, koaliční strany, nebo ti, kteří podporují politiku, současnou politiku vlády, ale samozřejmě i ti, kteří volí opozici, odborníci, kteří se zabývají těmi konkrétními tematikami, o kterých dále budu hovořit. A stojí za to si to přečíst, alespoň v té nejstručnější podobě.
Tak je to Seniorské desatero pro časy nejenom koronaviru, protože víme, že senioři se často redukovali v první vlně jenom na objekty péče, což někteří z nich nesli velmi špatně a docházelo potom ke zhoršení jejich psychického i zdravotního stavu.
Desatero doporučení pro rodiny a děti, což je dokument, který byl směřován právě na ochranu základních práv a svobod dětí, které mají i v této době plné právo na to, aby samozřejmě jim nebylo ubližováno, nebyly zanedbávány a bohužel někdy i týrány, protože jsme zaznamenali, že právě rodiny ohrožené domácím násilím byly vystaveny v průběhu již té první vlny rizikům, která se sice logicky dala předpokládat, ale kterým se ne dostatečně předcházelo.
Pak to bylo, možná, že vás to překvapí, Technologické desatero pro časy nejen tedy koronaviru, které směřuje na to, jak moderní technologie na jedné straně pomáhají a rozvíjejí se prudce právě v dobách krizových, ať už jde o válečné katastrofy, přírodní katastrofy, anebo i pandemie, ale současně v podstatě dochází k takovému vydělování určité části občanů jenom proto, že nedovedou držet krok s těmi moderními technologiemi, takže dochází zase k double jejich znevýhodnění, k sociální izolaci.
Další, já skončím tím posledním, je to stanovisko pracovní skupiny z listopadu tohoto roku pro ochranu práv starších osob k takzvané triáži, možná, že jste to slyšeli, to je záležitost, která byla i mediálně prezentována, jak třídit v případě nedostatku například těch přístrojů v nemocnicích pomáhajících dýchat pacienty s lepší prognózou, či horší prognózou, podle toho, jaký mají matriční ročník, což je samozřejmě nepřípustné. Takže k tomu ta pracovní skupina zaujala nejenom stanovisko, ale i doporučení. Toto všechno jsme probrali 10. prosince na svém posledním jednání a rada vlády samozřejmě k tomu přijala řadu doporučení. Rada vlády pro lidská práva.
V průběhu té doby od jara do současné doby jsme rozeslali, a když mluvím jsme, tak tím myslím pracovní orgány, já jsem to sice podepisovala, ale byl to výsledek práce nejenom lidí, kteří jsou a podporují současnou vládu, byli to experti, kteří se podíleli a které mám naštěstí v těchto pracovních orgánech Rady vlády pro lidská práva nebo Rady pro rovnost žen a mužů, tak jsme rozeslali dopisy, vy některé z nich znáte, ty výsledky. Například Ministerstvo zdravotnictví. Tenkrát velmi rychle zareagoval tehdejší ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, šlo o přítomnost otců při porodu. Pak to bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde jsme upozorňovali kromě jiného, když budu konkrétní, na to, že i v sociálně vyloučených lokalitách je třeba, aby pokračovala sociální práce u ohrožených dětí i v době pandemie. U Ministerstva spravedlnosti - návštěvy například ve věznicích. Nebudu to vypočítávat a zdržovat.
Jako takový společný jmenovatel všemi těmito dokumenty se táhne jako červená nit upozornění, že vláda musí postupovat a dívat se na všechno optikou proporcionality, čili neměla by nepřiměřeně zasahovat do základních práv a svobod. Takže ty materiály teď právě před jednáním vlády ve středu jsou shromážděny, byly včera zaslány vládě, má je ještě jednou, takže se neobávejte, že by vláda neměla k dispozici poklady a že je nebude respektovat, ve kterých jsou shrnuty veškeré aktivity jejích poradních orgánů právě v oblasti ochrany základních práv a svobod. (Hluk v sále přetrvává.)
A last but not least bych ráda vás upozornila, že tady máme také jednu problematiku, o které se raději mlčí, je to takové tabu, tak já ho prolomím. Nejen seniorská zařízení jsou zařízeními, kde může docházet k infekcím, protože jde o ústavní zařízení. Máme tady i věznice. A musím tady pochválit Vězeňskou službu, která maximálně vyvinula úsilí k tomu, aby v rámci první vlny v podstatě nákaza ve věznicích nepřeskočila, neexistovala. Já sama jsem se tomu, když jsem to porovnávala s vývojem v jiných vyspělých evropských zemích, velmi divila. Dokázali to. Samozřejmě už nemohli dokázat (zabránit) v druhé vlně prudkému nárůstu odsouzených, obviněných, ale hlavně odsouzených, ale ani příslušníků Vězeňské služby. (Hluk v sále je velmi silný.)
Jaká jsou čísla k 14. prosinci 2020? Tak například tady máme aktuálně počet pozitivních v současné době v našich věznicích 560, vyléčených 819, zaměstnanci 324, vyléčení 1 067. A to všechno jsou čísla, která se vyvíjejí bohužel ne směrem dolů, ale směrem nahoru. A já bych vás nezatěžovala čísly, která jste tady slyšeli, ale situace i v těchto zařízeních je taková, že potřebujeme nouzový stav, který nám umožní určitá opatření, abychom zajistili pro tyto osoby odpovídající péči. My jsme je odsoudili, opodstatněně, pravomocnými rozhodnutími našich nezávislých trestních soudů k trestu odnětí svobody. Nicméně jsme je neodsoudili k trestu újmy na zdraví, neřkuli ohrožení života. A vězeňské kapacity - ***