(12.30 hodin)
(pokračuje Třešňák)
Také si prosím uvědomme, jak s mediky obecně zacházíme a jak reflektujeme jejich připomínky k systému vzdělávání. Když pak ale přijde covid, tak najednou zjistíme, jak moc je potřebujeme. Jistě všem, kteří místo studia nyní v nouzovém stavu nyní museli nastoupit do nemocnic, patří ohromné díky, ale také si prosím uvědomme, že oni primárně hlavně studují, aby se stali lékaři, a ne aby vykrývali dlouhodobé personální problémy českého zdravotnictví. Apeluji tedy na to, aby se medici co nejdříve vrátili k plnohodnotnému studiu a pracovní povinnost jim byla zrušena.
Ale zpět k té samotné novele v legislativní nouzi. Ona totiž vytvořila další disproporci, kterou se snažíme narovnat naším pozměňovacím návrhem číslo 6946, o kterém zde mluvil už i pan ministr. Dovolte mi ho ještě jednou krátce představit, byť jsme tak s kolegyní Olgou Richterovou učinili již na výboru pro zdravotnictví.
Vládní novela řeší kompetence studentů všeobecného lékařství, avšak úplně opomněla studenty zubního lékařství, kteří nemají dle zákona ani vládní novely nyní žádné kompetence nelékařského zdravotnického povolání. To znamená, že student stomatologie v pátém ročníku, který chce nabrat zkušenosti v praxi a asistovat v ordinaci, nesmí dle zákona ani podat zubaři v ordinaci zrcátko. Navrhujeme tedy, aby studenti zubního lékařství po absolvování čtyř semestrů studijního programu zubního lékařství získali způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání zubní instrumentářka. Dále si dovoluji upozornit, že dle vyhlášky 391/2017 má praktická sestra kompetenci k vykonávání činnosti zubní instrumentářky, takže by vlastně vznikla absurdní situace, kdy student všeobecného lékařství bude mít kompetence k výkonu činnosti zubní instrumentářky, zatímco student zubního lékařství nikoliv. Jak je uvedeno v odůvodnění našeho pozměňovacího návrhu, studenti zubního lékařství po ukončení čtyř semestrů absolvování předmětu preklinické zubní lékařství mají dostatečné znalosti a praktické dovednosti, aby mohli povolání zubní instrumentářky vykonávat.
Tento náš pozměňovací návrh byl konzultován se všemi proděkany pro zubní lékařství všech pěti lékařských fakult vyučujících obor zubní lékařství a z jejich strany k této právní úpravě nebylo námitek, naopak byla mnohými uvítána. Dále s návrhem souhlasí i prezidentka České asociace sester, stejně tak spolek Mladí lékaři. Velmi bych vás tedy rád poprosil o podporu tohoto pozměňovacího návrhu, který vnímáme jako zcela konstruktivní a vydiskutovaný napříč spektrem všech zasažených odborníků. A vlastně jeho neschválením vznikne skutečně nelogická situace.
Co se týče vládního zákona, tak zde musím poznamenat, že mnohem raději bychom byli, kdyby takovéto úpravy byly řešeny mimo legislativní nouzi přesně z těch důvodů, které jsem zmínil na začátku. Poté by byl dostatek času na diskusi napříč s odborníky včetně zapojení relevantních organizací. Rád bych také řekl, že považujeme za zásadní, aby sylaby lékařských fakult opravdu skutečně v praxi poté odpovídaly nové kompetenci praktické sestry, která má medikům dle vládní novely připadnout.
To je za mě vše, děkuji, pak se k tomu návrhu přihlásím i v podrobné rozpravě.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní vystoupí paní poslankyně Olga Richterová. Upozorňuji, že na vystoupení je pět minut. A připraví se pan poslanec Bohuslav Svoboda. Tak prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Ráda bych se optala pana ministra Blatného, co je ten důvod jeho nesouhlasu, protože já jsem to nepochopila. Jde o to, že my předkládáme pozměňovací návrh s kolegou Třešňákem, který řeší dle našeho názoru prosté opomenutí, něco, na co se jenom zapomnělo. Protože po dobu nouzového stavu není potřeba, aby se vymezovaly přesnější kompetence studentům ať už všeobecné medicíny, nebo zubního lékařství, tam by to mohl nařídit hejtman. Podle krizového zákona by to teoreticky možné bylo. Já chápu, že to chcete řešit legislativně, ale měli bychom myslet zejména na to, že to je něco, co by mělo platit i obecněji, že to v minulosti mladí lékaři chtěli mimo jiné i proto, aby v průběhu svého studia mohli např. tu činnost praktické sestry jako brigádu vykonávat. A proto my jsme si tedy všimli toho, že studenti zubního lékařství byli opomenuti.
Připomenu, jde jenom o pět fakult, kde se to studuje. Proto jsme oslovili všech pět proděkanů pro zubní lékařství, zjistili jsme, že souhlasí. Oslovili jsme prezidentku České asociace sester a ta také souhlasila. S čím? S tím, aby čtyři semestry absolvovaného zubního lékařství byly ekvivalentní dvouměsíčnímu kurzu, kurzu zubní instrumentářky, který jinak stačí. Ten dvouměsíční kurz dělá kdokoliv, kdo chce jít pracovat do zubní ordinace, kdo tam chce prostě normálně pracovat, vypomáhat zubaři, a tento dvouměsíční kurz je vlastně velice podobný v tom, co se během něj absolvuje, tomu, co současně pokryjí ty čtyři semestry studia zubního lékařství. Srovnali jsme všechny sylaby. I proto byly uděleny ty souhlasy všemi těmi proděkany.
A proč to takhle zdůrazňuji. Protože ta důležitá věc je, že praktická sestra už dnes může také vykonávat funkci zubní instrumentářky. Takže schválí-li tato Sněmovna ten návrh zákona, tak jak je předložen, tak se stane to, že studenti všeobecné medicíny budou moci vypomáhat v zubních ordinacích jako zubní instrumentářky a naopak studenti zubního lékařství takhle vypomáhat moci nebudou. A to mi přijde nesmyslné. Myslím si, že jde jenom o opomenutí, a nerozumím tomu, proč je takový odpor. Slyšela jsem tady od pana kolegy Běhounka, že ten kurz není dvouměsíční, ale šestiměsíční, já mám v podkladech tohle. Podstata za mě je, že čtyři semestry zubního lékařství, když jsme srovnali všechny ty sylaby, všechno to, co ti studenti absolvují za ty čtyři semestry, tak se to překrývá s náplní toho kurzu zubních instrumentářek, a to nám dává ten smysl, proč by dávalo smysl to uznat.
Já budu velmi ráda za vysvětlení. A současně znovu zdůrazňuji, že jsme to zkonzultovali se všemi relevantními odborníky v oboru, a přijde nám, že jde o čisté drobné opomenutí, které tady můžeme jednoduše napravit. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak teď se zeptám pana ministra Jana Blatného, jestli máte zájem o faktickou poznámku, což byste šel hned. Kdybyste šel jenom s přednostním právem, tak byste šel po panu poslanci Běhounkovi. Takže na faktickou na dvě minuty hned. Tak prosím. A připraví se tedy pan poslanec Jiří Běhounek. Prosím.
Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji moc. Pane předsedající, paní poslankyně, to bude kratší. Já jenom upozorňuji na to, že těch oblastí v té stomatologii může být víc, tam třeba může být ještě také po čtvrtém ročníku zubní hygienistka a tak podobně, což jsou stanoviska např. stomatologické komory. Já prosím nemám k tomuto pozměňovacímu návrhu zamítavé stanovisko, já mám neutrální stanovisko. A ten původní návrh byl, že se to dá projednat i v rámci standardního legislativního procesu, tato pozměňovací záležitost, protože řešení té stávající situace je zejména na medicích. Ale nechtěl jsem tím říct a neříkám tím, že mám negativní stanovisko. Mám k tomu stanovisko neutrální. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Jiří Běhounek. Prosím.
Poslanec Jiří Běhounek: Děkuji za slovo. Já jenom nechci eskalovat diskusi, chci konstatovat, že samozřejmě mi není známo, alespoň v mém okolí, že by jakýkoli student zubního lékařství byl vyslán do činnosti na nouzový stav. Jedná se tedy o situaci, která vznikla právě proto, že studenti všeobecné medicíny tuhle záležitost s nasazením měli.
V těch zdůvodněních, která tam uvádíte, kolegové, není tedy zdůvodnění České stomatologické komory, což podle mého soudu je zcela zásadní organizace, která potom tyhle lidi bude případně zaměstnávat. Já jsem se s panem prezidentem Šmuclerem spojil, on v zásadě problém nemá. Z jeho úst zaznělo těch šest měsíců vzdělávání, tak proto jsem to panu ministrovi takto říkal. A pravda, upozorňoval na to, že mnohem větší záležitost by byla dentální hygienistka po čtvrtém ročníku atd. Takže já jsem názoru, že by zařazení do řádného legislativního procesu klidně mohlo proběhnout.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí v obecné rozpravě pan poslanec Bohuslav Svoboda. Pane poslanče, jste omezen tou pětiminutovou lhůtou, jenom připomínám. Tak prosím, máte slovo.***