(12.20 hodin)
Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji, vážený pane předsedající. Milé dámy, vážení pánové, obracím se na vás nyní podruhé s tímto, věřím, že naprosto nekontroverzním návrhem. Dovolte mi, abych zde uvedl operativně připravený návrh zákona, který reaguje na situaci způsobenou epidemií onemocnění COVID-19 a na řešení jejích důsledků v návaznosti nato vyhlášený nouzový stav.
Vzhledem k dopadům na personální situaci způsobenou důsledky tohoto onemocnění a potřebě zajistit poskytování zdravotní péče zejména u poskytovatelů lůžkových zdravotních služeb, případně sociálních služeb v době, kdy jsou nemocnice personálně oslabené v důsledku karantény nebo onemocnění řady zdravotnických pracovníků, je nezbytné najít vhodný způsob, jak rozšířit možnost získat další zdravotnické pracovníky pro zajištění poskytovaného zdravotní péče. Předkládaný návrh zákona tedy rozšiřuje možnosti uplatnění studentů všeobecného lékařství. Navrhuji proto, aby úprava § 21b zákona o nelékařských zdravotnických pracovnících byla doplněna o další alternativu pro získání způsobilosti k výkonu povolání praktické sestry.
Nově bude mít způsobilost k výkonu povolání praktické sestry také student studijního oboru všeobecné lékařství po absolvování osmi semestrů a vykonání zkoušky z předmětu ošetřovatelství nebo péče o nemocné, případně podobného předmětu. Jedná se vlastně o situaci, kdy bude možno studenty medicíny po čtvrtém ročníku legálně zaměstnat jako praktické sestry a budou mimo jiné moci být i takto adekvátně ohodnoceni. Budou tedy pracovat na místech, která jim právem náleží. Návrh tak využívá prostupnosti některých studijních a vzdělávacích programů a znalostí a dovedností mediků s některými nelékařskými zdravotnickými povoláními. V současné době je tato prostupnost vzdělávání již využívána, když zákon o nelékařských povoláních upravuje podmínky pro uplatnění mediků, zatím ale jenom pro pozici sanitáře a ošetřovatele. Navrhovaná úprava se jeví jako nejvhodnější a nejrychlejší způsob řešení nedostatku zdravotnických pracovníků zejména pro stávající období, ale není tím limitována. Dopady navrhované právní úpravy budou příznivé, neboť uplatnitelnost studentů všeobecného lékařství tak bude širší. Současně přispěje ke zvýšení počtu nejvíce poptávaných nelékařských zdravotnických pracovníků, kterými jsou zdravotničtí pracovníci poskytující ošetřovatelskou péči.
Navržená právní úprava nemá dopady do veřejných rozpočtů.
Předkládaný návrh projednal dne 1. prosince 2020 výbor pro zdravotnictví a doporučil ve svém stanovisku, aby s ním Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas. Ještě bych rád zmínil, že výbor pro zdravotnictví na svém jednání projednal také pozměňovací návrh, který předložil pan poslanec Třešňák a paní poslankyně Richterová. Tento pozměňovací návrh upravuje možnost, aby studenti studijních programů zubního lékařství po absolvování čtyř semestrů akreditovaného zdravotnického magisterského studia oboru zubní lékařství a po složení zkoušky z předmětu preklinického zubního lékařství nebo podobného předmětu v rámci tohoto studijního oboru získali způsobilost k výkonu povolání zubní instrumentářka. Výbor pro zdravotnictví uvedený pozměňovací návrh nepřijal. Já se přikláním k tomu, aby právní úprava uvedená v tomto pozměňovacím návrhu byla projednána v rámci řádného legislativního procesu včetně připomínkového řízení a mimo jiné také z toho důvodu, že v současné době není k dispozici srovnání obsahu studijního programu zubní lékařství a vzdělávacího programu zubní instrumentářky.
Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předkládaný návrh řešení nastalé situace je nezbytné přijmout co nejdříve, neboť napomůže k okamžitému řešení nedostatku personálního zabezpečení poskytování zdravotní péče zejména v nynější situaci způsobené současnou epidemií. Tato právní úprava pak umožní přijmout mediky u poskytovatelů zdravotních služeb na pozici praktických sester, a to ve velmi krátké době. Z uvedených důvodů proto navrhuji přijmout tento návrh ve stavu legislativní nouze. Dovoluji si vás tedy požádat o laskavou podporu tohoto materiálu. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Výbor pro zdravotnictví, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1103/1. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro zdravotnictví pan poslanec Jiří Běhounek a informoval nás o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Běhounek: Já děkuji za slovo. Vážený pane ministře, vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, slyšeli jste z ústa pana ministra jasné zdůvodnění. Covid ukázal, že skutečně nemůžeme bez této úpravy využívat schopností a znalostí studentů vyšších ročníků medicíny. Měli jsme s tím poměrně velké problémy a jsem rád, že tahleta možnost nastala.
Výbor pro zdravotnictví projednal tento návrh 1. prosince 2020 a přijal usnesení číslo 334, se kterým vás seznámím.
Po úvodním slovu ministra zdravotnictví a zpravodajské zprávě kolegy Kasala, kterého zastupuji, a po rozpravě výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovně navrhuje za prvé, aby se konala obecná rozprava k návrhu zákona; za druhé navrhuje Poslanecké sněmovně, aby vedla podrobnou rozpravu ke všem částem návrhu zákona; za třetí navrhuje Poslanecké sněmovně, aby své jednání o návrhu zákona ukončila nejpozději do pátku 4. prosince 2020 do 14 hodin; za čtvrté doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 1103; zmocňuje zpravodaje výboru poslance kolegu Kasala, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny; zmocňuje zpravodaje výboru doktora Kasala, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny případně provedl příslušné legislativně technické úpravy.
Onen pozměňovací návrh, který tady komentoval pan ministr, je jediným pozměňovacím návrhem, který je k tomuto tisku vydán. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, děkuji. Nyní rozhodneme, zda povedeme obecnou rozpravu. Takže já zagonguji a svolám poslance do jednacího sálu, protože se nám to tady nějak vyprázdnilo.
Tak, nyní tedy rozhodneme, zda povedeme obecnou rozpravu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 119: přihlášeno 93 poslanců, pro 65, proti žádný. Návrh byl přijat.
Otevírám tedy obecnou rozpravu a jako prvního mám přihlášeného pana poslance Petra Třešňáka a připraví se paní poslankyně Olga Richterová. Naskočila mi tady faktická poznámka, už tedy asi před několika minutami, od pana poslance Martina Kupky, ale to byl asi omyl, pan poslanec zde není, tak já ho odmáznu. Snad mu to nebude vadit. Tak prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Třešňák: Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře. V legislativní nouzi zde dnes vlastně máme úpravu, po které volali mnozí medici již delší dobu, a to už v té předcovidové době, tedy aby po určitém počtu semestrů mohli být považováni za plnohodnotné zdravotnické pracovníky. A s tím nesouvisí jen provádění základních úkonů v některých zdravotnických zařízeních, ale především aby mohli mít například i přístup a mohli zadávat data do nemocničních informačních systémů, což nyní nemohou. Nyní vlastně až koronavirová krize nám to téma hodila znovu na stůl.
A zde musím upozornit na to, že je nutné si nejdříve říci, jestli chceme tuto úpravu nastavit obecně, nebo právě jen pro období pandemií a nouzových stavů, protože v takových situacích vlastně ani tu legislativní úpravu nepotřebujeme a nebyla by nutná, protože za nouzového stavu dle krizového zákona je oprávněn hejtman v pracovním příkazu dle krizového zákona vymezit rozsah pracovních povinností či výpomoci, a to i tak, aby například pokročilí medici vykonávali práce, ke kterým jinak nemají zákonnou kvalifikaci. To znamená, že po dobu nouzového stavu vlastně takovou zákonnou úpravu nepotřebujeme. ***