(10.40 hodin)
(pokračuje Luzar)

Toto způsobuje tyto problémy a teď stát hledá model, jak ven z tohoto problému, ale tak, aby to nebylo na úkor občanů, protože ta výstavba, to jsou desítky a stovky miliard, které budou stát nové zdroje jaderné energie. A nikdo tu neřekl, že jadernou energii nechce. Možná bych to chápal ještě od kolegů Pirátů. Ti automaticky odmítají tyto záležitosti, protože nemají rádi uhlí, jádra se bojí, tak zůstává snad jenom solární energie, kterou podporují. Ale je to evropský trend. Ano, je to evropský trend. V Evropě se odstavuje jádro, odstavují se uhelné elektrárny. Ale nám to tady jedno není. My potřebujeme i tu energii z uhlí, my potřebujeme i tu energii z jádra. A pokud máme utlumit uhlí, tak potřebujeme více energie z jádra. A pokud potřebujeme více energie z jádra, musíme najít model financování.

Tak řekněte dobře, pravice: my, kteří tady vystupujeme, tento zákon neschválíme. A jestliže ho neschválíme, tak z druhé strany občanům musíme říci: vytáhněte peněženky, občané, jádro, protože ho chceme a budeme muset ho mít, bude dražší a vy budete platit více. Řekněme to otevřeně, protože ten problém je právě o tom. A není pravda, že se týká pouze nových bloků, nebo nového bloku. On tady obecně hovoří podle výkonu energetického zdroje, jak bude postupováno. A týká se všech parametrů dalšího postupu - nákupu, distribuce a fungování s elektrickou energií. Nepůjdu zde do detailů.

Proto si jasně řekněme, že tohle, tento zákon, slouží pouze jako záminka některým, kterým se nelíbí, že by jadernou energetiku v ČR a její rozvoj měl doprovázet transparentní průběh výběrového řízení, soutěž o co nejlepší podmínky a co nejlepší cenu při zachování všech bezpečnostních standardů státu, který je, ač se mi to osobně nemusí líbit, členem NATO, členem EU a je povinen dodržovat všechny bezpečnostní normy, které jsou svázány s touto účastí v těchto souborech.

Ale vy chcete něco navíc, jako byste nevěřili Evropské unii, že je schopna zkontrolovat transparentnost, anebo se chcete někomu zavděčit, aby vypadli ti, kteří reálně - reálně jsou schopni tento blok, to jádro realizovat a stavět ve světě. To si odpovězte. Ale zase, ta odpověď není vůči tomuto zákonu. Ten zákon hovoří úplně o něčem jiném. A zase se vrátím na začátek. Pokud tady přijde návrh zákona, že budeme stavět vysokorychlostní železnici směrem na východ, tak očekávám, jak velice rychle vystoupíte s tím, že ano, že podporujete vysokorychlostní železnici, ale trváte na tom, aby se na tom nesměly podílet ani ruské, ani čínské firmy, aby tam nesměli jezdit ruští a čínští občané, abychom zboží z Ruska a z Číny vůbec nevozili, protože to ohrožuje národní bezpečnost. Jsem zvědav, jak to budete vysvětlovat občanům, pokud tento návrh neprojde, nezačne notifikace, a o to tu tady jde, aby byla notifikace v EU s tímto postupem a mohli jsme takhle postupovat, že tolik požadovaná výstavba jaderné energetiky bude buď a) odložena; v ten moment budeme muset prodloužit životnost zhruba za rok 2035, 2040 stávajících zdrojů elektrické energie, to znamená těch v uvozovkách špinavých, anebo to bude podstatně dražší. Ale to si zodpovězte svým voličům sami. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan poslanec Jurečka a ještě před ním jsou dvě faktické poznámky - Petr Třešňák a Jan Lipavský. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Třešňák: Pěkné dopoledne. Já doufám, že není potřeba té demagogie, co tu zaznívá od poslanců KSČM. Tak za prvé, Piráti se rozhodně nebojí jádra a jistě tvrdí, že do budoucna uhlí nepotřebujeme.

A když jste říkal, pane kolego Luzare prostřednictvím pana předsedajícího, že jsme ten zákon nečetli. Já v tom zákoně mám čtyři pozměňovací návrhy, kolega Lipavský dva. My jsme ten zákon opravdu podrobně četli. A já tedy doufám, že i to, o čem jste mluvil, že pak podpoříte, protože právě jeden pozměňovací návrh, já o tom budu mluvit za chvíli v té řádné přihlášce, právě tvrdí to, že nerámcuje ten zákon na jeden konkrétní projekt, ale dělá ho mnohem univerzálnějším. A ten druhý právě nastavuje cenový strop tomu projektu. Takže netvrďte prosím prostřednictvím pana předsedajícího, že my chceme vyšší cenu za takový projekt. Naopak my si před svými voliči obhájíme, že jsme tu cenu chtěli zastropovat.

A pak když jste mluvil v souvislosti se zahraničními investicemi, tak to byla také demagogie, protože toto není zahraniční investice. To je česká investice, akorát technologie se poptává někde v zahraničí. Ale zaplatí to ve finále občan ČR, ať už prostřednictvím toho tarifu, anebo prostřednictvím daní. Takže ta analogie se železnicí na východ je také úplně lichá.

A kdybych ještě navázal - nevím, jestli to stihnu v té faktické - na to, co říkal pan místopředseda Filip, s takovým tím vzorem Temelín, Tuším, že tvrdil ještě o Sizewellu, kde se kombinuje východní a západní technologie, ono těch bloků je mnohem víc, ať už to je Loviisa, Búšehr a plno bloků na Ukrajině. Ale to není to podstatné, že tam je technologie z Číny, z Ruska. Podstatné je, kdo je tím generálním dodavatelem a kdo inkasuje značnou část těch prostředků, které jsou navíc s veřejnou podporou.

Tak jsem to stihl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Čižinský s faktickou poznámkou a přihlášený s přednostním právem pan předseda Jurečka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Rád bych komunistům a jejich voličům připomněl, že právě tak, jak je ten návrh navržen, tak si lidé mají připravit ty peněženky, protože je to bude stát hodně peněz.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a můžeme pokračovat, s přednostním právem vystoupí pan předseda Marian Jurečka a v řádné rozpravě Petr Třešňák. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedající, pane ministře a další dva ministři, členové vlády, já tady k tomuto zákonu musím vystoupit z několika důvodů, protože si myslím, že na první pohled ten zákon zní ve svém názvu velmi pozitivně. Ten přesný název je zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona atd. Když si to člověk přečte, tak si řekne, je to super, Česká republika myslí na budoucnost v mnoha ohledech, chce chránit daleko více životní prostředí, chce využívat bezemisní obnovitelné zdroje, nebo nízkoemisní, a to znamená prostě, že tady přichází něco, co třeba běžný občan by si mohl také vyložit tím, že bude tady nějaká rozumná podpora pro firmy, především pro domácnosti v ČR, aby mohly třeba dělat daleko větší instalace solárních fotovoltaických systémů na střechy rodinných domů, budovat tepelná čerpadla atd.

Já musím říct, že my za KDU-ČSL dlouhodobě usilujeme o to, aby ten potenciál zhruba 1,8 milionu domácností v ČR, které mají střechy svých rodinných domů, abychom ten potenciál využili. Vezměte si, hrubým propočtem průměrná domácnost v ČR zaplatí za elektrickou energii 34 tisíc korun ročně. Kdybychom dali těm lidem šanci mít tady na těch 1,8 milionu domech fotovoltaiku, solární systém, kombinaci tepelného čerpadla, tak bychom těm domácnostem nechali trvale zhruba 64 miliard korun v peněženkách těchto daňových poplatníků ČR, posílili bychom vlastní soběstačnost i vlastní bezpečnost.

To by člověka asi napadlo při přečtení názvu toho zákona. Jenomže když pokračujete dál, tak v zásadě záhy po přečtení prvních dvou paragrafů zjistíte, že tomu tak není, protože vlastně se jasně hovoří, že už to tedy nebude pro každého, ani náhodou to nebude, ale dočtete se, že to bude jenom pro toho, kdo bude mít zdroj výroby elektrické energie nad 100 megawattů, bude to jádro, návaznost na zákon o jaderné energetice, bude muset splňovat všechny licenční podmínky atd. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP