(9.20 hodin)
(pokračuje Luzar)
Poslední dobou se nám stává, že se rozvírají nůžky mezi mzdami zaměstnanců a platy ve státní sféře, rozevřely se nám nůžky mezi mocí soudní a mocí zákonodárnou. A toto rozvírání není úplně šťastné. A vždycky pod dojmem nějaké situace, která je celospolečensky závažná, jako byla velká ekonomická krize, která postihla svět, dneska máme pandemickou krizi, která postihla svět, vždycky přistupujeme tady k těmto tendencím.
Proto KSČM vítá tuto snahu a je dobře, že se konečně snad podaří navázat tyto prostředky na mzdy. Na mzdy normálních, obyčejných, kteří z nich musí žít, kteří z nich musí živit své rodiny, kteří z nich musí platit své dennodenní útraty. Proto se k tomu takto postavíme a pevně věřím, že tato Sněmovna i tohle to bude vnímat. Zároveň chci zdůraznit, že Komunistická strana Čech a Moravy již dlouhodobě je solidární. Je solidární a naši zastupitelé, poslanci ve všech úrovních výkonu samosprávy ze svých odměn, které dostávají, jsou solidární a přispívají. A málo se to možná ví, ale my se na to díváme opravdu střízlivě, a jsme tady proto, abychom hájili zájmy našich voličů a občanů České republiky a nejenom své vlastní. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Z místa se přihlásil poslanec Blažek do rozpravy. Máte slovo. Prosím.
Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den. Děkuji za slovo. Úvodem bych chtěl požádat například pana Faltýnka, pana Okamuru, aby neříkali pořád platy politiků. Ony to jsou opravdu platy ústavních činitelů. My tady vzbuzujeme ve veřejnosti dojem, že ti politikové mají nějaké obrovské platy a jsou v tom jediní. Není to pravda. Žijeme paradoxně ve státě, kde předseda Nejvyššího soudu, což je úplně absurdní, má větší plat než premiér. Já vůbec nechci, aby předseda Nejvyššího soudu měl malý plat, ale míra odpovědnosti, pracovního nasazení, výkonu, nenávisti národa nebo milování národem a tak dále je mnohem náročnější u předsedy vlády. Prostě není to jenom tak, že se bavíme o politicích.
Na pana kolegu Ferjenčíka navážu v tom, že lze asi možná očekávat, že se stane nějaká žaloba nějakého soudce. Chci ale upozornit, že platy soudců, respektive platy státních zástupců jsou navázány na soudce. Tady bych chtěl požádat Sněmovnu, i tu budoucí, že pokud by došlo k tomu, že by soudci vysoudili, že toto snížení je protiústavní, aby se přijala speciální novela a to, co vysoudí soudci, se netýkalo státních zástupců. Já jsem přesvědčený o tom, že by se jich to automaticky týkalo. Jsem přesvědčený o tom, že zejména na Moravě, a to konkrétně vrchní státní zástupci v Olomouci, se dlouhodobě dopouštějí protistátní činnosti až nečinnosti. A připadal bych si jako šílenec, místo toho, abych po nich požadoval náhradu milionových škod, které už svou činností způsobili, abych jim ještě zvedal plat jenom proto, že jsou navázáni na soudce. Tohle bych poprosil, abychom vedli v patrnosti a vedli ty státní zástupce zvlášť, že oni v tom smyslu platovém nejsou na té úrovni jako soudci a nemají tuhle ochranu.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka - poslanec Kalousek. Poté poslanec Michálek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Jenom stručná reakce na to, co říkal můj předřečník. Nepochybuji o tom, že už v tuhle chvíli se píší žaloby na obecných soudech, aby poslaly v rámci hnutí Soudci sobě k Ústavnímu soudu příslušné podání, které tam bude mít výraznou šanci na úspěch, protože i ti soudci Ústavního soudu budou rozhodovat o svých platech. Zažil jsem to několikrát.
Pokud by se tak stalo a oni si vysoudili ono takzvané legitimní očekávání, prosím pěkně, jenom vzpomínku. Kdysi si moc soudní prolobbovala, že její platy budou součástí zákona o platech ústavních činitelů. Ono to nebylo úplně systémové. Ono to mělo být zákonem o platech soudců. Ale oni věřili tomu, že my k sobě budeme hodní, tak se chtěli navázat na nás, aby až si budeme přidávat, abychom jim přidávali taky. Je nenapadlo, že si začneme ubírat. V okamžiku, kdy jsme si začali ubírat, tak si vysoudili, že jim nesmíme. Tak jestli si to vysoudí znovu, tak to odřízněte a udělejte samostatný zákon o platech soudců, ať to legitimní očekávání mají.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za podnět. Pan předseda Michálek - faktická poznámka.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Chtěl jsem poprosit kolegy, abychom tady neoperovali nějakými ústavními stížnostmi a ani nevystupovali ve vztahu, který by mohl být vykládán tak, že to nějakým způsobem vytváří nenávist vůči nějaké skupině, ať už jsou to soudci, nebo státní zástupci a podobně. Ústavní soud skutečně je vrcholným orgánem ochrany ústavnosti. Posuzuje ty záležitosti, a není to tak, že by vždycky rozhodoval ve svůj vlastní prospěch, ale je tam nějaká judikatura, kterou je vázán. Ta judikatura říká, že se platy nemají snižovat, respektive že se mají snižovat pouze za velmi, velmi okrajově vymezených podmínek, pokud dochází ke snižování i u jiných profesí. Že se mají vyvíjet, řekněme, srovnatelně, jako jiné stavovské profese.
My jsme v situaci, kdy dochází ke zmrazení i ve státním sektoru. Platí to na soudce, státní zástupce. Nenavrhuje se snížení, takže ten návrh z hlediska ústavnosti je naprosto v pořádku. Myslím si, že ten zákon obstojí i bez toho, abychom tady zdůrazňovali, že se budou zvyšovat někomu platy v návaznosti na novelu daní, která byla schválena včera.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Z faktických poznámek je to vše. Poslanec Grospič do rozpravy.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Spíše to je poznámka než řádné vystoupení. Chtěl jsem jenom připomenout to, co tady zaznělo už z úst předřečníků, a to sice, že tady je velký problém soudců a soudní moci, která si žije svým životem a vlastně určuje to, co se bude dít v této republice. Čili za sebe nemám žádný problém s tím, aby došlo k té dohodě a jejímu naplnění, že dojde k zamrazení platů a že se to bude odvíjet od průměrného platu i v té nestátní sféře, což je dlouhodobý požadavek i Komunistické strany Čech a Moravy, což si myslíme, že je správné.
Ale přikláním se k tomu, aby co nejrychleji se tedy pracovalo na tom a oddělily se platy soudců, protože to, co se odehrává, hrozí tím, že se bude znovu opakovat. A ta soudní moc a Ústavní soud je něco jiného a prostřednictvím vás, pane předsedající, chci říct svému předřečníkovi, poslanci Michálkovi: Ústavní soud není soud sui generis, ten se vymyká té obecné soustavě soudů. On stojí nad tím. A to si vymohli soudci obecných soudů, tyto platy. Takže tam je potřeba na toto upozornit, že toto riziko tady je.
A pak je tady nezanedbatelná část lidí, kteří pracují v takzvaném neproduktivním sektoru ve službách, a to nejvíce v bankovnictví nebo v mediálních prostředcích, sdělovacích prostředcích, kteří vlastně nejsou nijak navázáni na žádné platy pracovníků v soukromých sférách, ale často i v institucích, které jsou veřejnoprávní. A tam se do těchto věcí vůbec, vůbec, vůbec, vůbec nesahá. A možná, že by bylo namístě zvážit do budoucna i tady nějakou úpravu a restrikci, která by byla vhodným symbolem vůči celé společnosti v České republice.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě ke třetímu čtení? Nikoho nevidím, pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Ani pan zpravodaj, ani pan navrhovatel. Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacím návrhu. Já poprosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednesl pozměňovací návrh a před hlasováním k němu sdělil stanovisko. Ještě jednou poprosím o klid! Děkuji.***