(15.00 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická, paní poslankyně Pekarová Adamová, poté faktická paní poslankyně Fialová.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Jako členka výboru pro životní prostředí chci potvrdit, že z vašich úst, prostřednictvím předsedajícího paní kolegyně, nezazněl požadavek na neveřejnost toho bodu, ale na nezveřejnění zápisu, a to je rozdíl. Já vím, že to můžete vnímat v tu chvíli, že jste jen špatně formulovala svoji myšlenku, ale v tom případě je dobré si to umět připravit a formulovat to tak, jak to zamýšlíte, aby výsledkem bylo skutečně to, co si představujete. Tak se má fakt. Je to poučení možná pro příště. Chápu, že děláme všichni chyby. Na druhou stranu právě proto jsem hlasovala proti a hlasovala bych i proti tomu, aby ten bod byl neveřejný, protože se domnívám, že se nemůžeme neustále schovávat za to, že tady probíhá vyšetřování, a tím, že se o situaci bavíme, tak jeho šetření maříme. To myslím, že je na výsost spekulativní. A pokud vy tady vlastně nás ostatní obviňujete, nebo i novináře, a obecně ty informace, které se objevují ve veřejném prostoru, že to jsou zatím jenom spekulace, počkejme si na vyšetřování, tak vy vlastně tomu zavdáváte jenom další příčinu. Tak se věc má. To je jedna věc.
A druhá věc, která mě - a myslím, že by mohla zajímat i ostatní kolegy, kteří nejsou členy výboru pro životní prostředí - co mě se obrovsky dotklo na tom jednání, bylo, že jsme byli osočeni z toho, že pokud ten viník nebude nalezen, pokud nebude vypátrán, tak to je právě zapřičiněno tím, že jsme se o tom rozhodli vůbec jednat. To se chci znovu vůči tomu ohradit, protože tím dáváte obrovskou nedůvěru v nestrannost celého procesu a v to, že ti, kteří mají konat, tak snad podléhají tlaku, jakémukoli tlaku, ať už té debaty, která je vedena tady, nebo v médiích.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za naprosto přesné dodržení času. Paní poslankyně Fialová, poté s přednostním právem pan ministr. Nebo to měla být faktická? (K ministru Brabcovi, který se domlouvá gestikulací mimo mikrofon s předsedajícím.) Dobře, takže dáme faktickou a možná plynule přejde v přednostní právo. Tak prosím.
Poslankyně Eva Fialová: Já budu velice rychlá s faktickou poznámkou. K paní předsedkyni Balcarové prostřednictvím pana předsedajícího. Ano - možná tím i ke kolegyni Adamové Pekarové, vaším prostřednictvím - možná jsem špatně specifikovala. Ale já nemám v tuhle chvíli jinou možnost se bránit. A možná je to poučení, já neříkám, že ne. Ale ten způsob, když jsem to chtěla řešit mimo mikrofony, došla jsem se zeptat, se mi velice nelíbil. A možná ty další reakce byly opravdu hnané emocemi, které byly vyvolané vlastně možná nepochopením, nedorozuměním.
A k paní předsedkyni Balcarové prostřednictvím pana předsedajícího. To, že hlasujeme na každém výboru, že jsou přítomni hosté, to je naše standardní formulka. A pokud tu tím chcete zavádět jako nový, že tady bude nějaká výjimka, tak to se mi opravdu nelíbí. Není to vaše první pochybení na výboru životního prostředí a porušování jednacího řádu. Takže já se opravdu s tímto dotazem obrátím tam, kam můžu, nechám to všechno prošetřit a uvidíme, jak to dopadne. A v případě - a říkám to tady veřejně na mikrofon - v případě, že jsem udělala chybu já, špatně jsem specifikovala, tak tady dávám veřejný příslib, že se paní předsedkyni veřejně omluvím.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan ministr životního prostředí. Tak pan ministr stahuje. V tom případě je tady přednostní právo pana předsedy Bartoška, jestli se nemýlím. Pane předsedo, přednostní právo? Tak pan předseda Bartošek.
Poslanec Jan Bartošek: Já k vám, paní poslankyně, jenom prostřednictvím pana předsedajícího, abychom si nepletli věci. Výbory jsou z principu veřejné. Kdo chce, může přijít a může se účastnit jakéhokoli výboru, může poslouchat. Kdyžtak mi řekněte, že to není pravda. Hlasuje se o tom, že vystoupí jako host a může klást otázky. V případě, že se projednává nějaký materiál, který je skutečně v nějakém režimu utajení, tak v ten moment se výbor uzavře, to máte pravdu, je to bez přítomnosti veřejnosti, a poté se hlasuje o hostech, že se jednání účastní. Tak jenom tohle jsem si chtěl ujasnit, že se bavíme všichni o stejné věci. To znamená, že jestliže na výboru byli přítomni lidi, kteří nejsou poslanci a jenom se chtěli účastnit bez kladení dotazů, tak z mého pohledu, stejně tak jako se streamoval výbor ven a mohl se na to dívat, kdo byl připojen, tak to bylo v souladu s jednacím řádem. Tak to jen kvůli mně, abychom si vysvětlili, že mluvíme oba o stejné věci.
Řada otázek, které jsem chtěl položit, zde již byla dána, takže svůj projev o to zkrátím. Pro mě je zásadní, aby viník byl potrestán padni komu padni, bez ohledu na to, komu patří. Vzhledem k tomu, že došlo k otravě vody a zabití života v řece Bečvě, tak je to zcela bezprecedentní ničení přírody. Kdyby to byla jedna záležitost, jevilo by se to, že to byla jednorázová chyba. Ale vzhledem k tomu, že i svědci popisují, že následně byl z řeky cítit chlór, to znamená, že ten, kdo to způsobil, si musel být vědom toho, že se jedná o katastrofu, kterou způsobil, kterou se snaží zahladit.
Těch otázek je, pane ministře, spousta. A dávám vám za pravdu, že o řadě věcí se nelze bavit kvůli vyšetřování, to nerozporuji.
Na druhou stranu, a teď spíš věcně. Víte, já rozumím tomu, že jste ministr životního prostředí, a když jdete vysazovat do přírody sysly nebo perlorodky, že se u toho fotíte a děláte si svoje PR. Spíš mě zaráží, že u tak masivní přírodní katastrofy, která se stala, kdy byl otráven nebo zabit život v řece, jste se obratem nejel na místo podívat, abyste si zjistil, o co se jedná, co se děje. Vaše reakce mi přišla velmi liknavá. To znamená, zatímco když se je čím chlubit, tak na PR nezapomenete, a když se řeší nepříjemné věci, tak vás u toho není vidět.
To, co je pro mě důležité, je, kdybychom měli informace, zda a v jakém rozsahu, v jakém časovém intervalu byly odebrány vzorky, především mě zajímají vzorky bentosu u jednotlivých výpustí, v jakém časovém horizontu a s jakým výsledkem. Zda byly provedeny kamerové zkoušky všech kanálových výpustí včetně odběru vzorků a zmapování, tzv. pasportizace těchto kanálů. Zda ti, kteří mají ve svých provozovnách čističky odpadních vod, zda byly zadokumentovány jejich deníky, technologie čištění a zda bylo ověřeno, že nebylo manipulováno s těmito daty. Dále mě zajímá, jak je možné, že řada rybářů, kteří byli přítomni a byli svědky tohoto úhynu, tak alespoň z veřejně dostupných zdrojů, tak jak např. píše Deník Referendum, že řada svědků byla vyslechnuta až pouze na základě upozornění, a napsali o tom, že někteří rybáři byli přítomni, a přesto, že o tom mluvili, nebyli upozorněni. ***