(17.30 hodin)
(pokračuje Blatný)

Základem, proč je i v těch nejnižších stavech, jak jsou definovány, potřeba nouzového stavu, je to, že počítají s jistým omezením shromažďování, a to bez nouzového stavu nařídit nelze. Jsou to opatření, která ve svých nižších úrovních nejsou příliš restriktivní, ale jistým způsobem restriktivní jsou. Znovu bych apeloval na to, že jestliže přijmeme tuto zodpovědnost a jestliže podstoupíme toto riziko spojené s určitým nepohodlím, potom je velmi pravděpodobné, že budeme moci řízeně postupovat při dalším ovlivňování epidemie. Ve chvíli, kdy tuto možnost mít nebudeme a budeme spoléhat pouze na compliance a dobrovolnost všech občanů, potom efektivita těchto opatření bude významně snížena a riskujeme situaci, a riskujeme ji velmi signifikantně, že místo toho, aby se situace i nadále zlepšovala, bude se velice brzy a razantně zhoršovat.

Upozorňuji na to, že s ohledem na to, co víme o inkubační době tohoto onemocnění a také o tom, že od nákazy do těžkého průběhu stavu a zatížení nemoci jsou zhruba dva až tři týdny, tak i když se teď bude zdát, že ještě dva nebo tři týdny se všechno krásně zlepšuje vlastně bez jakýchkoliv opatření, tak právě za ty dva až tři týdny by došlo k zásadnímu zlomu, který by bohužel byl negativní, a tomu se snažíme těmi opatřeními zabránit. Znovu říkám, že ta opatření, která jsou v určité fázi vždy založena na omezeních, nemůžeme dosáhnout jiným způsobem než nouzovým stavem. Budeme navrhovat, aby byl nouzový stav prodloužen nikoliv jako trest, ale v podstatě pro blaho všech lidí v této zemi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Já děkuji panu ministrovi za opravdu vyčerpávající odpověď, rozumím tomu. A ještě bych se chtěla zeptat, jak to vypadá, jak jste řekl, nouzový stav na třicet dnů, v tom případě asi bude pravděpodobné, že do konce tohoto kalendářního roku bude tedy platit, že bude všechno zavřené a bude se to týkat i těchto věcí, nebo je nějaká pravděpodobnost toho, že se to třeba změní před Vánoci, nebo podle toho, jak se samozřejmě zlepší, či zhorší situace, tomu rozumím. Ale jestli je nějaká možnost, kdyby došlo ke zlepšení, že by se třeba obchody nebo vánoční trhy, cokoliv, mohly otevřít, nebo máme počítat prostě s tím, že do konce tohoto roku to nebude. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A prosím pana ministra o odpověď na tento doplňující dotaz.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Pane předsedající, dámy a pánové, paní poslankyně, to je naprosto zásadní otázka a moc za ni děkuji.

Určitě není záměrem, aby veškerá opatření zůstala tak, jak jsou teď. Naopak, právě žádost o nouzový stav tomu má předejít. Ono se mi těžko argumentuje ve chvíli, kdy jsem zatím neprezentoval jaksi to, na čem to bude celé postavené, ale to se stane zítra v jednu hodinu na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví. Ale jedná se o systém opatření na třech úrovních rizik. V současné době jsme na té nejvyšší úrovni rizika a klesáme na tu skoro nejhorší, z pětky na čtyřku. Už v riziku číslo tři je v podstatě docela příjemný život s rozvolněním řady opatření včetně možnosti nakupování, byť nějakým způsobem omezeným. A toto je cíl. A proto potřebujeme nouzový stav a proto potřebujeme zodpovědnost lidí. A když se budeme chovat zodpovědně, tak se během několika týdnů, či chcete-li, teoreticky i do konce tohoto měsíce můžeme dostat na takovou úroveň, která sice nebude umožňovat dělat všechno, ale bude rozhodně umožňovat mít daleko hezčí život a daleko hezčí Vánoce, naopak když to neuděláme, tak se velice rychle vrátíme do úrovně pět, a bude to tak, jak říkáte, bude všechno na Vánoce zavřené. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní prosím pana poslance Válka, který bude pana ministra interpelovat ve věci sjednocení podmínek transfuzních stanic. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Já mám velice jednoduchý a stručný dotaz. Pan ministr velmi dobře jako hematolog ví, že ty pokyny pro dárce krve se liší na jednotlivých transfuzních stanicích a ne na každé jsou šťastně formulované. Třeba v Bohunicích má paní primářka Lejdarová ty pokyny strukturované velmi dobře. Já jsem se několikrát pokoušel domlouvat na Ministerstvu zdravotnictví, aby se metodickým pokynem nebo po dohodě s výborem odborné společnosti sjednotila pravidla tak, aby tam, řekněme, určité dotazy na orientaci a tak dále vypadly. A vždycky to dopadlo tak, že buďto mi odvolali náměstka nebo ministra, než se to stihlo vyřešit. Tak teď vzhledem k tomu, že pan ministr je hematolog, jsem ho chtěl moc poprosit, jestli by se na to mohl podívat a zkusit ve spolupráci s příslušnou odbornou společností, kterou velmi dobře zná, pravidla sjednotit. Je to možná banalita, ale v současné době, kdy chceme, aby lidé darovali plazmu a tak dále, si myslím, že by to mohlo být důležité. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane poslanče. Myslím, že vám nebyl puštěn čas, ale myslím, že jsme ho dodrželi. Prosím pana ministra o odpověď.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Pane předsedající, dámy a pánové, pane poslanče, pane profesore, ano, je to tak, jak bylo řečeno. Tato otázka je dlouhodobě předmětem odborných diskusí. Na začátku tohoto roku se nakonec konalo i jednání odborných společností, zdravotních pojišťoven, zástupce SÚKLu a výsledkem bylo, že je potřeba zhodnotit pro a proti, ekonomické přínosy a tak dále. Já sám, a to není žádným tajemstvím, jsem jednoznačně zastáncem PCR testování, které sice o něco zvýší náklady, ale významně zvýší bezpečnost těchto preparátů. Některá pracoviště včetně toho, které bylo zmíněno, v tom mají prioritu. Na druhou stranu ani jako ministr nemám ambice a ani nemohu zasahovat do rozhodnutí odborných společností, takže to rozhodnutí musí padnout na půdě Společnosti pro transfuzní medicínu. Pakliže tomu budu moct pomoci a pakliže k tomu budu moct kolegy transfuziology motivovat, udělám pro to všechno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já taky moc děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: To bylo krátké. A nyní prosím pana poslance Klause, který bude interpelovat nepřítomného ministra Havlíčka ve věci otevření obchodů. Prosím.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den. Moje interpelace se týká pana ministra průmyslu a obchodu Havlíčka. Není přítomen. Za vládu je tady jenom pan ministr Blatný, což mi trošku připomíná film Hoří, má panenko, takový ten nejhodnější hasič.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ještě je zde paní ministryně Benešová.

 

Poslanec Václav Klaus: Aha, pardon, až do noci, tak mi kdyžtak může odpovědět. Já chápu jistý kolektivní přístup ve věci. Hrál jsem několik kolektivních sportů, takže třeba defenzívní záložník - nečeká se, že dá třicet gólů, ale pro ten tým je důležitý.

Takže pane ministře Havlíčku, já se vás chci zeptat, z jakého důvodu vy, protože máte na starost obchod a průmysl, nehájíte okamžité otevření malých provozoven. Vybila se mi baterka od ovladače od garáže, normálně bych šel do elektra u nás v ulici, kde většinou jsem sám, nebo je tam jedna prodavačka, jeden zákazník maximálně, a to je zavřené. V hypermarketu to neměli, protože to je zase speciální baterka, nebo není tak speciální, ale nakonec mi pomohly děti a syn to objednal na Alze a jel tam tedy pro to. Na Alze bylo u výdeje lidí jak na Vánoce.

Já jsem velice rád, že se některým českým firmám daří, já dokonce rád v Alze nakupuji, ale nechápu, proč v této situaci převádíte toky peněz od těch malých a středních pro ty největší, což jsou z velké části nadnárodní giganti. To skutečně nemá žádnou oporu a já jsem si naprosto jist, že vy pro to nemáte žádná epidemiologická data. To je stejné, jako že otevřete, teď i na náš nátlak, díky bohu, první a druhé třídy základních škol, ale není žádný důvod, aby tam nebyli třeťáci. Já jako ředitel školy například vím, že ten první stupeň je prostě taková společná jednotka, která má společnou družinu, učitelé si tam různě pomáhají, zastupují se, někdo tam učí jazyky, čili otevřít jenom část je naprostý nesmysl a nemá to jakékoliv epidemiologické opatření.

Prosím, otevřete malé provozovny i za cenu, že lidi budou čekat venku, budou tam chodit po jednom. (Předsedající upozorňuje na čas.) Ony ty prodejny punčoch a podobně u nás v ulici, tam většinou žádné davy nejsou. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan ministr odpoví na vaši interpelaci písemně do 30 dnů.

Nyní by měl interpelovat pan poslanec Výborný, ale toho zde nevidím, takže interpelace propadá. A prosím pana poslance Michálka, který bude interpelovat přítomnou paní ministryni Benešovou ve věci novely zákona o státním zastupitelství. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedající, vážená paní ministryně, vážené kolegyně, vážení kolegové, chci se zeptat paní ministryně, jak se jí daří připravovat novelu zákona o státním zastupitelství a prosadit ji na vládě. Paní ministryně návrh této novely zpracovala v červnu minulého roku, odeslala ji na vládu, nicméně od té doby se nepodařilo návrh novely zákona o státním zastupitelství dostat na program jednání vlády. Já to považuji za velmi zvláštní situaci. Nerozumím tomu, proč je tam ten spor a proč se ho nepodařilo vyřešit ani během poměrně dlouhé doby, která od toho okamžiku uplynula.***
Přihlásit/registrovat se do ISP