(12.10 hodin)
(pokračuje Pekarová Adamová)

Nicméně krásným příkladem toho, jak ty věci nefungují ve chvíli, kdy by měly, může být tak úplně banální věc, kterou vidíme v posledních dnech, jakou byla informovanost veřejnosti právě jak o nařízeních, tak kompenzacích. Já už tady v březnu při první vlně vyzývala nejenom ve Sněmovně, ale i na jednáních s panem premiérem a ministry, ať uděláte úplně jednoduchou informační platformu, jednoduchý web, na kterém všichni potřebné informace najdou, ať v tom je pořádek, ať je to přehledné. Nebyli jste schopni s tou armádou úředníků placených ze státních peněz, z daní daňových poplatníků, těm, kterým se má teď pomoci, to udělat po několik měsíců. Pokud by se do toho nevložil před pár týdny tady Dominik Feri se svým týmem a s mnoha dobrovolníky, opravdu desítkami dobrovolníků z Česko.Digital, tak to není doteď.

Tak já nevím, na co je tedy máme, ty úředníky. Na co si je platíme. A myslíte si, že se tohleto dobře pozoruje člověku, který právě je těmi nařízeními omezen na svém živobytí? Samozřejmě že to, že jste to nebyli schopni udělat, je chybným řízením vlády. Protože kdybyste to chtěli, a stačí často chtít, tak to lze udělat, jak jsme toho svědky teď. A tohle je jeden úplně krásný, ukázkový příklad toho, jak stát pod vaším vedením selhává. Jeden za všechny. Takových příkladů by se totiž daly snášet stovky.

Vládní pomoc je víc píárko než skutečná pomoc. Zeptejte se těch, jimž pomoci má. A je jedno, jestli provozují kavárnu či fitko nebo jestli jde o hudebníka nebo manikérku. Vy jste jim prostě zakázali podnikat a nám ostatním, nebo všem lidem jsme zakázali, jste zakázali u nich poptávat, tu poptávku jsme taktéž zakázali. Není ovlivněna úrovní jejich služeb, nekvalitou, ale je prostě daná zákazem. A ti lidé teď musí prostě získat jasnou, rychlou pomoc. Jinak tady z těch velkých ekonomických problémů se prostě nehneme. Programy, které vypisujete, jsou ale pro mnohé nedosažitelné, většina se nedá kombinovat, pomoc je pro mnohé víc teoretická než reálná.

A v tu samou chvíli, kdy právě melou mnozí, a opravdu jsou to už statisíce občanů, z posledního, tak přijdete s požadavkem, aby vám titíž občané zafinancovali stovky miliard dalšího dluhu. Protože titíž občané budou ten dluh muset v budoucnu splatit. Nikdo jiný. Nejsou to peníze z kapsy žádného z ministrů. A takový návrh rozpočtu nemůže nikdo rozumný podpořit. TOP 09 jej navrhuje vrátit vládě k přepracování, tak jak už tady ten návrh zazněl. Já jej jenom znovu připomínám, podepisuji a věřím tomu, že všichni cítíme tu nutnost dostat jej do reálnějších čísel, a ne schvalovat pohádku o státním rozpočtu.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A za klub STAN vystoupí s přednostním právem paní poslankyně Věra Kovářová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes projednáváme návrh státního rozpočtu se schodkem 320 mld. A zde se otevírá otázka a je nasnadě se ptát, zda bude platit tento schodek, nebo nebude platit. V září bychom možná si řekli, že ano. Ale náhle došlo k návrhu, který říká, že se zruší superhrubá mzda a že se sníží daně z příjmů na 15 %, navrhl to pan premiér v roli poslance, a tento návrh přinese výpadek příjmů ve výši až 80 mld. korun. A já se tedy ptám, zda vláda počítá s tímto opatřením, či nikoli, zda tento schodek naroste, či nenaroste.

Slýchávali jsme dost často v poslední době od paní ministryně, že to nemohla zahrnout do návrhu státního rozpočtu, protože tento návrh, tento daňový balíček neprošel legislativním procesem. Připomenu jen, že v loňském roce naopak, pokud se jednalo o navýšení příjmů, tak paní ministryně do návrhu státního rozpočtu zahrnula plánované navýšení příjmů z daňového balíčku, který ovšem legislativním procesem v té době ještě neprošel.

A nyní se podívejme na priority, ze kterých vychází vláda při sestavování státního rozpočtu na rok 2021. Jsou tam priority, se kterými rozhodně souhlasíme.

Za prvé jsou to navýšené výdaje do zdravotnictví. A to myslím, že všichni jsme si vědomi toho, že zdravotnictví v této době, a jeho kvalita, je opravdu velmi důležité a prioritou je tam oprávněně.

Další prioritou vlády je navýšení důchodů. Ano, to je podle zákona, ta valorizace přichází podle platného návrhu zákona.

A pak zde máme navýšení platů učitelů. S tím také souhlasíme a vždycky jsme navrhovali navýšení. I když zpočátku vláda toto odmítala, tak si myslíme, že kvalitní učitelé, dobře zaplacení učitelé jsou dobří pro naše žáky a pro naši budoucnost. Ovšem očekávala bych při odůvodnění paní ministryně, proč se navyšují platy učitelům. A její odpověď je, protože jsme jim to slíbili. To je v pořádku. Ale také bych očekávala argumentaci, tak jak je to ve vládním prohlášení, že bez kvalitního školství nemá národ budoucnost, že potřebujeme kvalitní, vzdělané lidi do našeho školství, protože bez kvalitních pedagogů nebudou kvalitní žáci, kteří budou odcházet z našich škol. Každopádně i tuto prioritu podporujeme.

Další prioritou vlády jsou investice. V pořádku. Tam jenom bych se možná paní ministryně optala: V tom papírovém návrhu píšete, že investice se navyšují o 12 mld. korun, a jinde zmiňujete, že o 40 mld. korun. Tak jestli to berete podle toho, jak byl navržen státní rozpočet pro rok 2020, nebo podle skutečné výše, nebo ve vztahu ke skutečné výši investic.

Co nás ovšem mrzí, že investice se budou opírat především o vládní projekty, o státní projekty, a nikoli o regionální. Národní kapitálové výdaje zaznamenaly, jak se píše v materiálech Ministerstva financí, pokles o 13,4 mld. korun, a to z toho důvodu, že právě investice do regionů ze státního rozpočtu byly posíleny v letošním roce pouze jednorázově. A já se musím ptát proč. Přece víme moc dobře, že dotace do regionů a investice krajů a obcí s podporou státu mohou rozhýbat regionální ekonomiku a mohou také podpořit malé a střední firmy.

Tolik priority, se kterými souhlasíme. A já se ptám, kde jsou priority, které by vedly ke konkurenceschopnosti našeho státu. Je pravdou, že potřebujeme silniční a dálniční síť, potřebujeme budovat železnice a železniční infrastrukturu. Ale co také budeme potřebovat a potřebujeme, to je digitální infrastruktura. Bez té nebude mít náš průmysl, nebudeme mít průmysl s vyšší přidanou hodnotou. Tak jak se uvádí, vysokorychlostní internet, nebo alespoň internet, pokud nebude v naší republice, pokud tam nebude dostatečná občanská vybavenost, tak bohužel firmy nebudou jaksi mít zájem investovat právě do oborů s vyšší přidanou hodnotou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP