(Jednání pokračovalo v 16.06 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, okamžik ještě... (Přijímá hovor v mobilu.) Teď jsem si jenom potvrdil, že ještě nedošlo k ukončení rozpravy. Rozhlédnu se tedy naposledy po sále a ptám se, zda je zájem o vystoupení v rámci rozpravy. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Pan ministr školství za vládu závěrečné slovo.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Robert Plaga Za vládu si dovolím vám všem poděkovat za to, že podpoříte prodloužení nouzového stavu. Chci nám všem popřát, ať se společně vypořádáme s pandemií co nejrychleji. Mám na tom jako ministr školství svůj profesní zájem, protože čím dříve dokážeme ta čísla zkrotit, tím dříve se budou moci mimo jiné vrátit naše děti do škol. Takže díky vám všem.
Co se týká doprovodných usnesení, za oblast školství si dovolím jenom komentář k té třetí části. Pokud tam jsou některé věci, které nebudou prohlasovány, neznamená to, že je neděláme. Teď z hlavy vím minimálně dvě, je to posílit třeba spolupráci s neziskovým sektorem, ať už bylo zmíněno Česko.Digital nebo Člověk v tísni, které se snaží přímo v terénu ty věci řešit. Tak tady říkám, děláme to od jara a budeme v tom pokračovat bez ohledu na to, jestli to usnesení je schváleno, nebo není schváleno, nebo jestli nám objevuje Ameriku a říká, posilte spolupráci, kterou od března děláme.
Stejně tak v oblasti určení nebo posílení kapacit škol studenty pedagogických a jiných fakult vzdělávajících učitele, tak i v tomto vás mohu ubezpečit, že již komunikujeme, respektive probíhá komunikace náměstka pro vysoké školy, vědu a výzkum přímo s děkany pedagogických fakult, právě s tím, aby v těch praxích pokračovali a cílili je do těch určených škol, které tvoří páteř péče o děti zdravotníků a dalších součástí kritické infrastruktury, takže i tato část usnesení je nadbytečná, protože tak i činíme.
Takto bych mohl pokračovat i dál. Tedy ta závěrečná věta je: I když něco není z vašich doprovodných usnesení prohlasováno v oblasti školství, tak bych byl nerad, kdybyste to interpretovali jako neochotu Ministerstva školství, protože znovu říkám, a jsem připraven se o tom bavit, případně vám to i dokladovat, my ty věci děláme. Samozřejmě se nebráním dalším podnětům a nápadům, které v dalších dnech a týdnech nejenom že budou přicházet, ale my je potřebujeme. A já slibuji, že se jimi budeme na Ministerstvu školství zabývat. Děkuji vám.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Paní zpravodajka? Má zájem o závěrečné slovo?
Poslankyně Olga Richterová: Já bych ráda ještě jednou poděkovala panu ministrovi, že tady hrdinně hájí téměř celou vládu - ano, dostal v poslední chvíli posilu (ministra Zaorálka) - a současně vyjádřila tedy politování, že skutečně nedorazil ani pan premiér, ani pan ministr zdravotnictví.
Co se týče té závěrečné řeči, tak jenom velice stručně. Došlo tady k nějakému konsenzu ohledně toho, v jakých blocích poté hlasovat ta usnesení. To potom představím při návrhu procedury. A současně tímto ještě jednou vyzývám, pokud by ještě někdo měl nějaké připomínky, tak potom je to opravdu o tom, že bychom rádi části těch usnesení hlasovali po blocích. Tolik jenom velice stručně.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jenom zrekapituluji, protože se během diskuse vyměnilo několik řídících. Jako první, to jsem si poznačil ještě já, tady padl pozměňovací návrh od zástupců SPD na 10 dní, na prodloužení na 10 dní, poté následoval návrh od zástupce Pirátské strany 14 dní. Stejný návrh má i KSČM nebo ODS. Poté následoval nový návrh ze strany Pirátské strany na 20 dnů. Jenom tady mám ještě snad poznámku, navrhoval někdo do 20. listopadu. Poprosím paní zpravodajku, myslím, že je to ku prospěchu všech, když si to zrekapitulujeme.
Poslankyně Olga Richterová: Probíhalo tady nějaké ujasňování, a je to tak, že by bylo tedy nejspíš ve shodě hlasováno postupně od nejmenšího data 10. 11., jak navrhovalo SPD, přes 13. 11., což navrhovala ODS, až k 20. 11., což je společný návrh Pirátů, KDU-ČSL a ODS. A potom ANO navrhovalo, pokud vím, do 3. 12. 2020. Takže takto vzestupně by se hlasovalo.***