(15.50 hodin)
(pokračuje Plaga)
Zároveň co se týká konektivity žáků doma, tak ten krok jedna, který jsme udělali jako stát - a znovu říkám, že vybavení škol má být primární zodpovědností zřizovatelů, ale stát vzhledem k té situaci intervenoval do základních škol a poskytl tam mimořádnou injekci ve výši 1,3 miliardy korun na nákup počítačového vybavení pro učitele. Výpočetní technika byla doprovázena také tím, že to mohlo být využito na software a výukové programy, s tím, že část těch prostředků měla a také byla směrována do zápůjčního fondu pro žáky. Společně s těmi iniciativami, kdy někteří operátoři anebo i jiné firmy dávají počítačovou techniku k dispozici, tak je to vítaná intervence a vítané povzbuzení a podpora i těm žákům, kteří pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí anebo i těm, kteří třeba nemají k dispozici počítač, protože oba dva rodiče jsou na home office. Takže tady se opět potkáváme a to, k čemu vlastně vyzývá to usnesení vládu, už dávno řešíme a myslím si, že velmi úspěšně. Podotýkám, že 1,3 miliardy korun při průměrné ceně počítače 13 tisíc korun je poměrně dost počítačů a naopak spíš firmy mají problém ty počítače do škol dodávat.
Někdy se objevilo, že tyto prostředky byly distribuovány do škol pozdě. Není tomu tak. Zákon nám umožnil, abychom ty prostředky díky tomu, co jste vy tady schválili - a ještě jednou děkuji za změnu školského zákona, díky ad hoc normativu jsme mohli ty prostředky rozepsat 1. 10. Rozepsali jsme je 1. 10. v 8.05 hodin ráno a 6. 10. byly odepsány krajům. Některé kraje již 8. 10. připsaly prostředky těmto školám, přičemž po schválení 17. srpna vládou měly školy informaci, závaznou informaci od nás, že mohou nakupovat, anebo mohou uplatnit i nákupy z jara a z léta, v podstatě z celého roku 2020, měly ji ve svých datových schránkách. Takže tady k žádné prodlevě nedošlo a zaplať pánbůh za tento operativní nástroj, protože kdybychom tady předváděli INDOŠe do škol, tak za tři roky se budeme bavit o tom, že je pošestnácté zrušené výběrové řízení na centrální úrovni.
K dalším věcem, které tady zazněly - krizový tým v oblasti školství. Mohu říct, že komunikace Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bude probíhat a že jako ministerstvo intenzivně komunikujeme se zástupci všech stupňů školské soustavy. Ostatně v některých podpůrných materiálech jsme se skutečně spolehli na učitele a třeba v těch letácích před týdnem volna, které šly do škol k poučení dětí, jsme skutečně využili toho, aby to bylo psáno jazykem kmene učitelů, resp. těch dětí, a aby to pro děti bylo pochopitelné. To znamená, spolupracujeme nejenom s řediteli, ale přímo s učiteli.
Pokud mohu, a já nejsem právník, ale někteří kolegové ano, tak si vás dovolím jen upozornit na to, že usnesení, které jste nám v podstatě adresovali v oblasti školství, má tři části. Ta první část je o žádosti, ta druhá je o ukládání. Předtím, než budete hlasovat o těchto usneseních, tak si dovolím citaci, která mi byla zaslána kolegou právníkem: V průběhu funkčního období vlády může též Poslanecká sněmovna svými usneseními vládě ukládat obecné úkoly. Pokud by usnesení Poslanecké sněmovny vázalo vládu v konkrétní věci, např. aby předložila návrh zákona určeného obsahu nebo směřovala ke konkrétním osobám ministrů, jde o porušení dělby státní moci a vláda takovým usnesením není vázána. Pavlíček a kolektiv, Ústavní právo a státověda, strana 913.
Prosím, abychom - já nemám problém s usneseními, která směřují k oblasti školství v té obecné rovině, ale stalo se to i takovým nešvarem školského výboru, že jsou věci, které ukládají ministru školství či jinému ministru, co může a nemůže dělat. Prosím vás o to, abyste i ve svých návrzích usnesení, když už ne v těch dnešních, tak v těch budoucích, respektovali tyto obecné principy dělby moci. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Plagovi. Nyní pan místopředseda klubu KSČM Leo Luzar. Máte slovo.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Já myslím, že všichni oceňujeme výřečnost pana ministra. Bohužel, pan premiér tady není, asi nás to všechny mrzí. Přesto máme určitou zodpovědnost k občanům a nouzový stav všichni ctíme. Proto si dovolím požádat o deset minut přestávky, abychom se mohli připravit na hlasování, které je před námi. Jistě nebude jednoduché a doufám, že to pochopíte. Čili žádám jménem klubu KSČM o deset minut přestávky. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. V tom případě se sejdeme v 16.05. Já nyní vyhlásím přestávku pro poradu klubu KSČM, a jestli se do té doby paní zpravodajka vypořádá s jednotlivými návrhy, tak aby je všechny kluby měly k dispozici. Děkuji.
(Jednání přerušeno v 15.55 hodin.)***