(10.30 hodin)
(pokračuje Filip)
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 pro oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 1053, uvede z pověření vlády místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Příslušné usnesení vlády, pověření od předsedy vlády Andreje Babiše, mám založeno ve spisu. Prosím, paní vicepremiérko, máte slovo.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte, abych uvedla novelu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru za oblast kulturních akcí, je to sněmovní tisk 1053.
V souvislosti s rozšířením onemocnění COVID-19 byla od jara letošního roku v České republice postupně přijímána řada opatření omezujících shromažďování a pohyb osob. Ve snaze zmírnit negativní ekonomické a sociální dopady pandemie na živou kulturu zahrnující divadelní a filmová představení, koncerty, pohybové či taneční produkce, kulturní festivaly a přehlídky byl přijat zákon č. 243/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie na oblast kulturních akcí. V případě zrušení plánované kulturní akce z důvodu pandemie tento zákon umožňuje pořadateli odložit vrácení vstupného a namísto toho zákazníkovi nabídnout poukaz, který bude moci využít na náhradní akci. Zároveň zákon zavedl ochranu pro zvláště zranitelné skupiny zákazníků, kterým ponechal možnost trvat na vrácení vstupného. Působnost zákona byla časově limitována na kulturní akce konané do 31. října 2020. Během léta sice došlo spolu s poklesem počtu nakažených osob k uvolnění situace, ale s podzimním nárůstem epidemie opět nastává další vlna omezení akcí a vývoj do budoucna je značně nejistý. Česká republika navíc byla zařazena mezi rizikové země, takže mnozí umělci ze zahraničí svá vystoupení ruší či na plánovaná představení nedorazí. Nastává tedy podobná situace jako na jaře letošního roku.
Cílem navrhované úpravy je nastavit pro další časové období stejné podmínky pro pořadatele kulturních akcí a zákazníky, jako byly zavedeny zákonem č. 247/2020 Sb. Je proto navrhováno prodloužení časové působnosti zákona na kulturní akce, které se mají uskutečnit, až do 30. září 2021. Novela tak umožní pořadateli odložit vrácení vstupného na akce, které se mají uskutečnit po účinnosti novely do 30. září 2021 a budou kvůli epidemii zrušeny. Prodlužuje se rovněž ochranná doba.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí Aleně Schillerové za její úvodní slovo. Děkuji také kolegyni Marcele Melkové, která je zpravodajkou tohoto tisku, že zaujala místo u stolku zpravodajů.
Konstatuji, že výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1053/1. Požádám tedy teď zpravodajku, paní poslankyni Marcelu Melkovou, aby nás informovala o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Marcela Melková: Děkuji za slovo. Milí kolegové, pane místopředsedo, já bych ráda přednesla usnesení, které bylo přijato včera na školském výboru na jeho 43. schůzi, tedy k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí. Je to sněmovní tisk 1053/1.
Tedy výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění náměstkyně ministra kultury paní Smolíkové, zpravodajské zprávě poslankyně Melkové a po rozpravě
I. navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona;
II. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona;
III. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby své jednání ukončila nejpozději do 21. října 2020;
IV. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 1053, vyslovila souhlas ve znění pozměňovacího návrhu:
Novelizační body 3 a 4 návrhu zákona zní:
Bod 3: § 3 odst. 2 a § 5 odst. 2 písm. b) se číslo "2021" nahrazuje číslem "2022".
A ve 4. bodě: § 4 odst. 1 se slovo "března" nahrazuje slovem "prosince".
A zmocňuje tento výbor také zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.
Děkuji. To je pro tuto chvíli ode mě všecko.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce za zpravodajkou zprávu. Otevírám rozpravu. Mám přihlášku od pana poslance Martina Baxy, kterému udělím slovo. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Baxa: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená paní vicepremiérko, milé kolegyně, milí kolegové, dovolte mi, abych vystoupil k projednávanému návrhu zákona, který se týká posunu akcí a využití mechanismu tzv. voucherů k tomu, aby se ulevilo těm, kteří jsou v kulturní oblasti, zejména v oblasti pořádaných akcí, tímto postiženi.
Musím přiznat, že v jarním období ve mně ten návrh vyvolával určité rozpaky. Jednalo se tehdy o normu, která byla předložena velmi rychle, nicméně běh času nakonec ukázal, že se jedná o jednu z dílčích forem podpory, která může pomoci, a chtěl bych tedy v této souvislosti avizovat, že klub Občanské demokratické strany je připraven tento návrh podpořit.
Chci ale, dámy a pánové, k tomu dodat nyní jednu podstatnou věc, a to je to, že tento samotný návrh zákona sám o sobě, i když bude schválen, představuje opravdu jenom minimální způsob, jak pomoci postiženým oblastem kultury, postiženým kulturním akcím a zejména lidem, kteří v kultuře působí. Jarní období vyvolalo pocit, že poté, co odezní ta nejakutnější část epidemie, a poté, co přišla velká rozvolnění, že v tom letním období se vlastně ten kulturní provoz vrátí zpátky do relativně běžných kolejí a že sektory, které byly ovlivněny velmi negativně tou jarní koronavirovou krizí, získají čas na to, aby alespoň částečně zahojily ztráty, které jim vznikly, a aby se ten mechanismus, na základě kterého vlastně kulturní byznys v tom neutrálním, dobrém slova smyslu funguje, mohl znovu oživit a fungovat.
Pak přišla podzimní vlna epidemie, ve které se nyní, teď, nacházíme. Přišla znovu velmi drakonická opatření ve vztahu ke kultuře a fakticky jsme nejenom ve stejné situaci (jako) na jaře, ba co jsme v situaci dokonce, která je horší, protože ta omezená letní sezóna nestačila k tomu, aby se škody nahradily, a vlastně nepodařilo se díky tomu, jak brzo druhá vlna epidemie přišla, ztráty znovu nahradit. Jenom, dámy a pánové, připomínám, že v současné době se nacházíme v situaci, kdy vlastně již několik týdnů nemohou probíhat vůbec žádné kulturní akce, že jsou zavřené kulturní instituce, že s nemůžou provozovat kulturní akce ani na veřejnosti, ani na volných veřejných prostranstvích, ani v budovách. Prostě tento sektor je nyní, v současné době, úplně zastavený. ***