(16.50 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní prosím pana ministra.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Opětovně říkám, že ošetřovné je na devět dní, a pokud nastane ta situace ve škole a někdo jde na deset dní domů, tak to ošetřovné standardně může čerpat, pochopitelně ti, kteří jsou samoživitelé, tak můžou dvojnásobek. A co se týká těch opatření, to ani není možné dělat dříve, než prostě něco vyhlásíme. To přece nedává smysl. V momentě, kdy to je, tak to spustíme.
Ale to, co je důležitější, je to, co zde padlo ve smyslu těch restaurací a různá opatření, která na ně padala a co se vlastně ukonalo. Tomu rozumím. Tak si to pojďme zrekapitulovat - restaurace a hotely, protože je třeba to vidět v kontextu. První věc je ta, že provozovatelé restaurací a hotelů, nebo říkejme tedy gastro nebo HORECA, to je jedno, dostaly podobně jako ostatní firmy možnost čerpat Antivirus, ať už to bylo 60 %, 80 %, v některých případech 100 %. Takže měli klíčový náklad na zaměstnance z valné části hrazen, navíc to bylo ze superhrubé mzdy. Další jejich požadavek byl celkem objektivní a správný. Druhý náš největší náklad, pro někoho dokonce největší, je náklad spojený s nájemným. Tak přesně po tu dobu, co bylo dokonce ještě déle, asi o měsíc, protože jsme to prodloužili, ale to je jedno, zavřeno, tak měli možnost čerpat program Nájemné: 50 + 30 % = 80 %. Většina z nich si ho vyřídila. Stát to bude stát řádově necelé 3 mld. korun. To znamená, že jsme v situaci, že 80 % z nájemného dostali.
Pokud někdo byl OSVČ a nebyl eseróčko, mohl čerpat standardní dotaci, respektive kompenzační bonus, což činilo 43 tis. korun, navíc 30 tis. korun dostal ve formě odpuštěného sociálního a zdravotního. To znamená téměř 80 tis. korun. K tomu mohli čerpat různé další drobné podpory. Někdo si ještě odložil sociální, někdo dokonce, třeba u těch eseróček, nemusel to sociální platit, tam už byly různé varianty, které byly. A teď pozor. Ten, kdo u toho měl hotel, tak dostal postelovné, to znamená kompenzaci na to, že nemohl prostě provozovat pokoje a tak dále. A navíc je třeba vidět to, že se snížilo DPH u gastro odvětví na různé aktivity, ať už je to tedy oblast ubytování, nebo na jídlo, což bylo samozřejmě už i v minulosti, nebo v těch posledních dobách, nebylo to spjato jenom s koronavirem, a současně na pivo.
Takže když to celé sečteme a podtrhneme, tak na 500 tis. tržeb gastra jenom ty daňové věci činí nějakých plus 25 tis. korun, což taky není úplně zanedbatelná věc. Takže když to sečteme a podtrhneme, tak tahle oblast nebyla úplně podceněna, naopak musím říct, že ti podnikatelé z této oblasti za námi chodí a říkají to, co bylo, je v pořádku, bylo to dobré, děkujeme za to.
Věc druhá je ta, co bude nastávat teď. Dneska to není o tom, že by se jim tržby rapidně hroutily dolů. Věc druhá bude, jak dopadne těch 22 hodin, jestli se to udělá dříve, nebo později, to chápu, tam může být nějaký výpadek. Spíše je to určitá míra nejistoty, jak se to bude vyvíjet do budoucna, to znamená následující týdny. Jestli skutečně ti lidé budou chodit do těch restaurací, nebo ne. Není dne, abychom nejednali s jejich zástupci. Včera jsme s nimi jednali, minulý týden jsme s nimi jednali. V tuto chvíli čekáme, jakým způsobem se jim to zobrazí v jejich tržbách, a pokud to bude tak, že to bude klesat, jsme připraveni opětovně dělat to, co jsme udělali třeba těm zájezdovým řidičům, ať už to bylo sedačkovné, nebo v té oblasti kultury, co jsme tady před chvílí řešili. Čili segment od segmentu. Ale musíme vidět, že tam je ten trend toho poklesu, ne dříve. Zatím to ještě nevíme, jaký tam bude. Naštěstí to léto nevypadalo vůbec špatně.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Ferjenčík.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já bych prostě jenom doufal, a chválím ta opatření, která byla na jaře, ale doufal jsem, že teď na podzim už budou připravena ke spuštění daleko rychleji. Prostě se chystá omezení svateb, pokud se nepletu, od 19. října, což bude velká rána pro celou řadu restaurací, které se orientují tímto směrem. Chystá se omezení počtu lidí u jednoho stolu. Chystá se omezení amatérského sportu, což bude mít velký dopad na celou řadu pohostinských zařízení. A to jsou prostě věci, které na ně dopadnou hned, a vy vyčkáváte s tou pomocí. To je to, co vám vyčítám.
Druhá věc je, že když dneska zavře nějaká škola z důvodu karantény, tak rodiče, co jsou OSVČ nebo dohodáři, nemají nárok na ošetřovné. Ti lidé prostě nemají nárok na ošetřovné a to je podle nás problém, protože počet těch karantén je nesrovnatelný s běžnou situací. A z toho důvodu apelujeme na to, abyste tento program obnovili.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně Richterová bude ještě reagovat. Prosím.
Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Jenom ještě dopřesním. Jsou to lidé, co platí nemocenské pojištění, ta část z nich, která si odvádí toto pojištění, tak stejně nemá nárok na ošetřovné člena rodiny. Tahle díra v systému u nás je roky, živnostníci a dohodáři mají tuto smůlu. A ačkoliv se to ukázalo plně během jara, tak stále není zřejmé, že dneska se zavíráním škol a dětmi v karanténě tato skupina obyvatel propadává, a vládě nepřijde důležité to řešit. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tuto chvíli nemám další přihlášky, takže pokud se nikdo další nehlásí, končím všeobecnou rozpravu. Ptám se zpravodaje, jestli má zájem o závěrečné slovo po všeobecné rozpravě. Není tomu tak. Nepadly žádné návrhy, o kterých bychom měli hlasovat v tuto chvíli, takže přistoupíme k rozpravě podrobné, do které mám šest přihlášek. Jako první pan poslanec Výborný. Požádám všechny, kteří budou v podrobné rozpravě něco navrhovat, aby poté předali ideálně i kopii svého návrhu zpravodaji. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo.
Jak jsem již avizoval, ve spolupráci s kolegou Martinem Baxou navrhuji za poslanecké kluby KDU-ČSL a ODS usnesení, které se dotýká školství a vzdělávání v rámci tohoto bodu. A zní takto:
"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu České republiky
1. aby vytvořila pracovní krizovou skupinu složenou ze zástupců Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství a zástupců odborné školské veřejnosti, kde by byla projednávána všechna mimořádná opatření a jejich realizace v oblasti školství v kontextu pandemie COVID-19;
2. aby veškerá opatření v oblasti školství byla směrem ke školám i veřejnosti komunikována včas, jasně a srozumitelně, a to vždy až po dohodě rezortů Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy;
3. aby předložila jasná data, ze kterých bude patrné, že při úplném či i částečném uzavření škol a školských zařízení dojde k zásadnímu snížení reprodukčního čísla R;
4. aby učinila maximum pro zachování prezenční výuky mimo jiné urychleným dodáním respirátorů třídy FFP2 v dostatečném počtu všem učitelům škol, které se nacházejí v regionech s oranžovou barvou semaforu;
5. aby v případě přechodu středních a vysokých škol na distanční výuku byl u dotčených oborů nastaven mechanismus pokračování prezenční praktické výuky, která by odpovídala mimořádným opatřením;
6. aby vláda prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy připravila jasné pokyny pro specifické situace různých druhů škol a školských zařízení."
Usnesení tedy má šest bodů. Je možné a asi by bylo vhodné ho hlasovat po bodech, tak aby se případně mohli poslanci rozhodnout, které z těch bodů podpoří. Jenom zdůrazňuji, že například ten první bod, který považujeme za velmi zásadní, tady byl dopoledne pozitivně kvitován jak panem ministrem Prymulou, tak panem ministrem Plagou. Děkuji za podporu.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní je přihlášená v podrobné rozpravě paní poslankyně Langšádlová. Ale já ji nevidím, takže poprosím pana poslance Černohorského, který mi ovšem hlásil, že stahuje. Míří k mikrofonu. Prosím.
Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já jsem původně chtěl načítat usnesení právě k té živé kultuře, ale pan ministr již slíbil, že tento program bude prodlužovat a upravovat, takže dám na jeho slova a budu si ho bedlivě hlídat a nebudu k tomu tady načítat žádné konkrétní usnesení. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tom případě je nyní v podrobné rozpravě přihlášen pan poslanec Ferjenčík, připraví se pan poslanec Válek.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já načítám dvě usnesení.
První je k Antiviru A. Usnesení je poměrně jednoduché: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby urychleně připravila podmínky a učinila kroky k obnovení podpory zaměstnavatelů skrze krytí nákladů na náhrady mezd v případě karantény zaměstnance v souvislosti s nákazou koronaviru, obdobně jako tomu bylo v případě dotačního programu Antivirus A."
Odůvodnění jsem už nastínil v obecné rozpravě. Jde o to, že ten program, pokud se nemýlím a mám aktuální informace, končí ke konci října. Podle našeho názoru by mělo být samozřejmé, že stát bude kompenzovat zaměstnavatele v případě, že jejich zaměstnanci nemůžou pracovat, protože jsou v karanténě, kterou jim nařídil stát. ***