(12.10 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan ministr Prymula. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Roman Prymula Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, já se pokusím rychle zodpovědět některé dotazy, které tady padly, protože se musím vzdálit vzhledem k zasedání vlády a přípravě materiálů, které se tam musí schválit.

V podstatě na co bych tady chtěl reagovat, tak je to otázka načasování těch opatření, jak dlouho mají platit. Bylo tady opakovaně deklarováno, že tento jakoby silný balíček opatření by měl platit pouze 14 dnů, pak bude docházet k rozvolňování některých opatření tak, abychom byli schopni udržet číslo, na které se chceme dostat, a já věřím, tak jak se podařilo zareagovat teď na ten zlom od 1,59, že jsme se dostali na 1,24, že budeme schopni těmito opatřeními se dostat skutečně pod jedna.

Co se týká toho markeru, který hlavně bude rozhodovat o tom, jak se budeme pohybovat dál, tak to je opravdu reprodukční číslo a potřebujeme se dostat pod jedna.

Proč ta opatření jsou vyhlašována až od pondělí. Tak my je chceme vyhlašovat v jednom balíčku, abychom je neměli rozvrstvena po několika dnech, a z hlediska škol je jasné, že to musí být od pondělí. Takže proto to je synchronizováno na tento den.

Co se týká pozitivních motivací pro mediky dříve, než budeme využívat institut nouzového stavu a nějakých pracovních pohotovostí, tak medici jsou velmi intenzivně do toho systému zapojeni už teď, mají za to finanční úhradu, pomáhají s těmi call centry, pomáhají v řadě různých míst, pomáhají na odběrových místech. A musím říci, že zapojení třeba vojenských mediků bylo enormní, a bohužel se to podepsalo na tom, že ne všichni stihli potom zkouškové období. Takže je nemůžeme zneužívat v podstatě dlouhodobě v tom systému, a proto to opatření tady je. To znamená, pozitivní motivace byla intenzívně využívána.

Ke kroužkům ve školách. My na to období těch 14 dnů chceme opravdu omezit veškeré aktivity, s tím ale, že budou družiny. Ty nechceme samozřejmě nějakým způsobem limitovat, protože to má dopady další.

Co se týká komunikace s opozicí, já se vůbec nebráním tomu, abychom se jednou za týden setkávali. Jsem ochoten vyčlenit nějaký čas a pravidelně se můžeme setkávat. Já vítám jakékoliv podněty, které budou racionální, protože to, co tady děláme, samozřejmě je možno vyhrát jedině za přispění všech, a pokud nebudou lidé respektovat ta opatření, která tady děláme, tak to je zbytečné, protože nic se nedá nařídit tak, aby to fungovalo. Je to na bázi toho, že tomu lidé musí věřit, a já doufám, že pochopíme všichni to, že když se nám to nepovede zastavit, tak tady budeme obtěžováni dalšími opatřeními poměrně dlouhou dobu. A ono je skutečně lepší se vrátit do nějakého režimu, který tady byl, dejme tomu, mezi květnem a červencem, ale za dodržování těch elementárních opatření. Tím nemyslím, že všude musíme nosit roušky, ale dodržovat sociální distanci atd.

Co se týká vysokých škol, tak to tady padlo, nebudu k tomu dále hovořit.

U svateb ten stav je vyhlášen v souvislosti s tím, že je nutné respektovat plány, které tam jsou. Tam je opravdu významný zájem veřejnosti, aby tady měli nějakou racionální strategii do budoucna, a tak jak nouzový stav skončí za měsíc, a já věřím, že ho skutečně nebude nutné prodlužovat, protože pokud bychom to během jednoho měsíce nesrazili dolů, tak by to rozhodně neúspěch byl, a potom se to samozřejmě vrátí zpátky do té podoby, v jaké to je v současné době.

Co se týká podkladů k rozhodování, tak není problém sdílet tato data. My jsme celý víkend komunikovali s našimi experty, kteří jsou na zahraničních univerzitách, s experty tady, abychom měli opravdu validní podklady. Takže jsou tady asi čtyři modely, které opravdu vycházejí z dat, která k dispozici jsou, jsou na tuzemských datech a jsou tam vidět vlivy, tak jak jednotlivá opatření jsou schopna modifikovat právě to R. Takže já takovou tabulku bez problémů jsem ochoten poskytnout.

Co se týká logistické podpory, to nechám na pana vicepremiéra Hamáčka.

Ten typový plán epidemie v podstatě reaguje na odborné záležitosti respiračních onemocnění plus jednotlivé provazby do logistiky, není tam analyzována nečinnost v době předtím, než ten plán vznikl.

Co se týká komunikace a podobně. Tady já jsem tady byl napadán, že jsem řekl, že to bude buď ve středu, nebo v pátek, ale já jsem řekl, že to vyhlásíme ve středu nebo v pátek, ne že to bude platit od středy nebo pátku. Vždycky ta opatření, která se týkají škol nebo nějakých dalších aktivit, se budou vyhlašovat k pondělku. Takže to možná bylo nepochopení, co já jsem tím vlastně chtěl naznačit.

A k té komunikaci. Ono je složité to, když to exaktně vyjádříte a vyhlásíte jeden den, a druhý den polovina národa začne tvrdit, že to je špatně, protože toto a protože toto. Ta opatření jsou venku a pak se musí modifikovat. Já jsem považoval za lepší určitou diskuzi, která se projikuje opravdu do celé řady nápadů, a v některých věcech jsme korigovali ten původní návrh, aby to mohlo vyjít v podobě, která bude akceptovaná.

Na druhou stranu chci říci, že je nereálné si myslet, že jsme schopni zastavit nebo oploštit tu epidemii a neudělat žádné opatření. Všichni volají po tom, že je dobře, že se to děje, ale jakmile se to dotkne jich konkrétně, tak potřebují výjimky. A tak to skutečně postavit nejde. My během těch 14 dnů se musíme omezit na opatření, kde těch výjimek bude pokud možno co nejméně.

K pracovní skupině. Já vůbec nic nenamítám, můžeme se takto dohodnout s panem ministrem Plagou a se všemi, kdo tam budou mít nějaké podnětné návrhy, tak těm skupinám já se určitě nebráním.

Co se týká středoškoláků, tak ono je velmi složité exaktně zjistit, kdy a kde se ten dotyčný jedinec nakazil. I když budeme hovořit o nás samých, tak v dnešní době, kdy potenciálních zdrojů v populaci je více, tak to není úplně jednoduché zjistit - nakazil jsem se přesně tam a tam. V době, kdy známe zdroje, tak to jde. Pokud je tady komunitní šíření, tak se velmi těžce dá říci, kde se ten konkrétní člověk nakazil, ale u těch středoškoláků máme poměrně jasné důkazy o tom, že v době, než začala školní docházka - ale podotýkám, že to také, ale to je zavádějící faktor, byly prázdniny, takže to jejich činění bylo jiné, než je v běžném školním roce - tak dříve než se zahájila školní docházka, tak tam zhruba dvě procenta této věkové kategorie byla pozitivních, teď jsme se dostali na osm devět procent a jdeme prudce nahoru. Takže je jasné, že ten vliv kontaktu tady je.

K té studii. Ta studie byla tady v tuzemských podmínkách. Liší se od některých studií zahraničních, ale já jsem s těmi lidmi, kteří tu studii dělali, hovořil během víkendu a v podstatě to číslo, které oni zveřejnili, které je opravdu v setinách procenta, se týká toho, že tam neberou v potaz žádné jiné faktory. To bylo možná masmédii trochu dezinterpretováno. Pokud se vezme celý balík, který souvisí s uzavřením těch škol, tak to číslo je podstatně větší, to znamená, vliv na reprodukční číslo je podstatně větší, ale pokud to je jenom tento izolovaný dopad na školu, tak skutečně bylo publikováno číslo, které je malé.

K mezirezortnímu krizovému týmu už jsem tady hovořil.

Takže to je zhruba z mé strany všechno. A já se omlouvám. Děkuji. Na shledanou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP