(Jednání pokračovalo v 10.51 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat v přerušeném jednání, a to hlasováními, která jsme odložili, a to tak, že jedním hlasováním, opakuji, bychom přerušili projednávání interpelací tam, kde to bylo navrženo pro nepřítomnost ministrů, a potom bychom u těch projednaných interpelací hlasovali jednotlivě o nesouhlasu Poslanecké sněmovny s odpovědí ministrů na interpelace jednotlivých poslanců.
Ještě jednou se ptám, jestli někdo zpochybňuje tento postup předsedajícího, že budeme hlasovat jedním hlasováním o těch přerušeních. Není tomu tak. Můžeme tedy tento krok učinit. Já jsem všechny návrhy na přerušení konstatoval v těch 10.30, přeje si někdo opakovat? Není tomu tak.
Můžeme tedy rozhodnout o přerušení projednávaných interpelací tam, kde nebyl přítomen ministr, který byl interpelován.
Rozhodneme v hlasování číslo 269, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 269 z přítomných 83 pro 36, proti 22. Návrh byl zamítnut.
Předseda klubu ODS se hlásí. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Musím se mírnit, abych nevolil ostrá slova na adresu vládních poslanců. Tak vaši ministři se ani neobtěžují sem přijít, těch písemných interpelací už je třicet, a vy pak "hrdinně" hlasujete pro to, že to všechno spadne pod stůl. Tak vám moc blahopřeji, hrdinové! (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Je to nestandardní postup, ale nemohu jinak, než respektovat výsledek hlasování. Uvidím, jaký to bude mít výsledek u těch, kteří interpelovali, protože jistě budou chtít ty odpovědi slyšet. Rozumím tomu, že tady není nikdo z členů vlády.
A teď bychom hlasovali o odmítnutí, o tom... (Námitky z pléna, že není přítomen žádný člen vlády.) Já počkám. Já jenom říkám, že máme před sebou ty návrhy na odmítnutí odpovědi. A bylo by první hlasování o odpovědi Tomáše Petříčka na interpelaci Jiřího Dolejše, 925, to bude první. A potom tam budou pana kolegy Lipavského na Tomáše Petříčka a to je všechno.
Pan předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k tomu, že se tady už tři roky potýkáme se situací, kdy členové vlády velmi, velmi často nechodí na písemné interpelace, a tudíž tím v podstatě maří jednání Poslanecké sněmovny, já jsem chtěl poprosit organizační odbor Kanceláře Poslanecké sněmovny, aby zpracoval informaci o účasti členů vlády na písemných interpelacích a aby tuto informaci poslal předsedům poslaneckých klubů s tím, že to bude podklad, na základě kterého budeme na grémiu diskutovat možná řešení této situace včetně žádosti, kterou může Poslanecká sněmovna schválit na členy vlády, aby se aspoň jednou v nějakém časovém období, například jednou měsíčně, na písemné interpelace, pokud na ně jsou, stavili v Poslanecké sněmovně a na ty dotazy odpověděli. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já nejsem přesvědčen, že tak mírný postup je možný, ale... (Se smíchem.) Tak. Je tady ministr kultury. Kolega Veselý se hlásí. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ondřej Veselý: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já chci jenom jemně reagovat na kolegu Stanjuru. On nás vždycky tady točí a cvičí na tom, jak kdy kdo jak pracoval. Podívejte se na tu sjetinu hlasování, když jste nám tady takhle vyčinil. Kolik tady bylo poslanců ODS, těch, kterých tady mělo být. Má vás tady být dvanáct, tuším, hlasovalo vás pro šest. U poslanců TOP 09 můžou být tři nebo čtyři, hlasoval jeden! Takže to neházejte na vládní poslance, protože s vámi hlasovali komunisté, protože kdybyste byli v práci, jak máte být, tak to hlasování prošlo a bylo to podle vás.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já jen... předseda klubu ODS, já bych dal hlasovat o těch odmítnutích, ale pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Za prvé, pan poslanec Veselý neměl dostat slovo, pane místopředsedo, není rozprava, za prvé. Za druhé. Své zbabělé chování neházejte na jiné. (Rozruch, pobavení v sále.) Neházejte na jiné. My jsme chtěli, úplně slušně, celých devadesát minut do půl jedenácté jsme byli slušní, ani slovem jsme nenapadli ministry, že tu nejsou. A chtěli jsme pouze přerušit. Něco jiného, jak budete hlasovat o nesouhlasu odpovědí, to je úplně jiný případ, to je prostě politické rozhodnutí.
Tak k čemu máme písemné interpelace? K čemu je máme? Když ministr nepřijde a vy nejste ani ochotni projednat to přerušení! A ještě nás budete počítat. Skvěle. Fakt skvěle. Fakt trvám na tom, co jsem říkal. Jste prostě zbabělci!
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak já se nejprve omlouvám za to, že jsem dal slovo panu kolegovi Veselému, netušil jsem, jestli například nechce zpochybnit výsledek hlasování, i to mohla být pravda. A rád bych o tom dal hlasovat, protože ta situace je vážná.
Já bych... ještě kolega Michálek, ale rád bych dal hlasovat o těch odmítnutých interpelacích, pane předsedo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych opravdu nechtěl, aby se tady útočilo paušálně na někoho, protože přece jenom všichni poslanci mají právo tady vystoupit a uplatnit svoje interpelace. A například z našeho poslaneckého klubu tady je přesně ten počet, který odpovídá dohodě, na které jsme se dohodli. Takže se mi nelíbí, že se tady útočí na opozici, nebo paušálně na někoho, že tady nesplňuje nějaký počet a že kvůli tomu údajně nemůžou být záležitosti projednávány.
Já jsem rád, že někteří ministři teď dorazili, když mají svoje body. Ale nerozumím tomu, proč tedy nemohou dorazit i na písemné interpelace, když se projednávají ty záležitosti, které se jich týkají a kde je jejich přítomnost nezbytná. ***