(19.00 hodin)
(pokračuje Černochová)

Za druhé. K těm finančním prostředkům, které tady taky zmiňoval pan poslanec Foldyna. Není pravda, že by mise v Mali stála daňové poplatníky 600 mil. korun. Ročně mise v Mali stojí daňové poplatníky do 249 mil. korun.

K tomu, co tady říkal pan poslanec a předseda klubu KDU-ČSL Bartošek. Chtěla bych ho ubezpečit, že ohledně Mali počítá výhled s vojáky pro rok 2021 (řečeno 2020) ve stejné výši jako minulý mandát, tzn. 120 lidí, stejně tak v roce 2022 počítá se 120 vojáky a pro rok 2023 ve výhledu se také předpokládá 120, ale o tom se budeme bavit až v tom roce 2022.

Pak se ptal ještě pan předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL na letouny CASA. Určitě s letouny CASA se počítá na Sinaji, která je také předmětem dnešního schvalovacího mandátu. Tam máme jeden letoun CASA nastálo, druhý letoun CASA drží hotovost. Díky bohu Armáda České republiky přikoupila, nebo má v plánu a má už smluvně zajištěny, další dva letouny CASA. Takže tak jak nám bylo řečeno na výboru pro obranu, s těmito letouny se může počítat i do dalších operací. Tím, že jich je víc, můžou se používat i v jiných zemích.

Myslím si, že jsem snad jako zpravodajka zodpověděla na všechny možné dotazy, které tady na nás jako na navrhovatele a zpravodaje byly.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Já jsem nechtěl přerušovat paní zpravodajku, ale opravdu ta úroveň hluku je nadměrná. Já vás poprosím o klid. Vím, že už je 19.01. Jestli máte něco k projednání, běžte do předsálí, umožněte vystoupení svým kolegům. Ještě jednou prosím o klid!

Pane ministře, máte své závěrečné slovo.

 

Ministr obrany ČR Lubomír Metnar Děkuji, pane předsedo. Pokusím se být stručný a zareagovat na ty dotazy, které tady byly.

Takže vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych rád ještě zareagoval na pár věcí, jak tady zaznělo, a začnu oblastí Sahelu a Mali. My pravidelně samozřejmě informujeme o této záležitosti a nasazení vojáků a není pravdou, že by Sněmovna nedostávala informace. Pravidelně tak, jak nám vyplývá z usnesení, jednou ročně seznamujeme Sněmovnu s plněním úkolů a nasazením našich vojáků v zahraničních operacích a misích. To je jedna záležitost.

Co se týče zmiňované oblasti Sahelu a Mali. Všichni dobře víte, že dneska už Mali má svého prezidenta, má svého premiéra a ještě v době, kdy ho neměla, tak takzvaní pučisté potvrdili všechny mezinárodní závazky, které vyplývaly z mise, která tam je, z mise Evropské unie. My jsme, tak jak bylo i v minulosti, v Mali z důvodu výcviku vládních vojsk, která tam jsou. Dobře víte, že oblast Sahelu je jedno z největších míst, kde dochází k nelegální migraci a kde dochází samozřejmě k lokálním teroristickým útokům. Takže naše působení je tam velmi důležité. A já nesouhlasím se zpochybňováním účasti našich vojáků v této misi. Dále bych chtěl zdůraznit, že evropská mise tam není z důvodu jiného než z podpory a výcviku vládních ozbrojených sil.

Dále bych chtěl ještě zdůraznit, co se týče Iráku. Jak tady zaznívalo, tak my jsme v Iráku na pozvání irácké vlády. I k problémům, které tam byly z počátku letošního roku, irácká vláda toto pozvání znovu potvrdila.

To jsou věci, které bych rád, aby tady zazněly, protože zpochybňování účasti našich vojáků v zahraničních operacích a misích není dobrá cesta k vizitce našich vojáků a České republiky, protože tito odvádějí skvělou práci a jsou takto i hodnoceni.

Já bych rád ještě na závěr řekl pár věcí, tak jak tady zazněly dotazy. My jsme v současné době navrhli opravdu nižší mandát, než jsme měli pro letošní rok a v minulosti, a to nejenom řekněme z toho, abychom ne ušetřili, ale z hlediska dohody s koaličními partnery, protože k největšímu úbytku a redukci dochází v Afghánistánu. Další - i když jsme měli vysoký mandát - stále počítáme s podporou v rámci realizace opatření proti covidu u nás v České republice. Takže to jsou zásadní věci.

A zazněla tady ještě jedna věc, na kterou si vzpomínám. Ano, my máme maximální počty na příští rok a na ty další roky 205 do Afghánistánu. Tohoto počtu nedosahujeme. Ale jak k tomu došlo. Došlo k tomu v období, kdy dohoda v Dauhá byla podepsána 29. února a začalo vyjednávání mezi Spojenými státy a Tálibánem. Počty v našem mandátu byly schváleny již v květnu a již jsme neměnili tyto počty, a to i z důvodu toho, že je třeba mít tady silný signál jak pro podporu vlády v Afghánistánu, tak i co se týče Tálibánu, protože ten mandát, ta dohoda Spojených států a Tálibánu, je obousměrná... reverzibilní, to je to správné slovo, které jsem hledal. A pokud by došlo ke zhoršování situace, tak bude docházet zpátky k vojákům, aby došlo k podpoře a došlo ke stabilizaci a k převzetí vlády k odpovědnosti za bezpečnost v zemi.

To by za mě bylo všechno. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Otevírám podrobnou rozpravu. Do té je přihlášená paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Dovolte mi, abych se přihlásila k usnesení, které jsem tady načítala v obecné rozpravě. Navrhuji Poslanecké sněmovně, aby schválila usnesení doporučené výborem pro obranu, které jsem přednesla v rámci své zpravodajské zprávy, tedy aby vyslovila souhlas s působením sil a prostředků v zahraničních operacích dle předloženého materiálu.

Zároveň prosím, aby se samostatným usnesením hlasoval návrh, který je v souladu s návrhem Ministerstva obrany a vydiskutován s kolegy pana ministra Metnara. Text by zněl:

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

1. podporuje pokračování působení zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu a vyzývá vládu, aby jej nadále zachovala, pokud to bezpečnostní podmínky umožní;

2. žádá ministra zahraničních věcí a ministra obrany, aby každé tři měsíce informovali výbor pro obranu Poslanecké sněmovny o vývoji situace v Afghánistánu a subsaharské Africe v souvislosti s účastí České republiky ve vojenských operacích NATO, Evropské unie, OSN a ad hoc koalic v těchto oblastech, o aktuálním vývoji v těchto operacích a o vývoji počtu nasazených českých vojáků. - Tam jde i o ta čísla. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ještě někdo do podrobné rozpravy? Jestliže nikdo, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.

Já tedy přivolám kolegy z předsálí. Právě jsem vás všechny odhlásil, žádám vás, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami. A nyní budeme hlasovat v souladu s doporučením výboru pro obranu. Upozorňuji na to, že první část, ve které se vyslovuje souhlas, se řídí... Ano, musí tady být hlasovací kvorum 101 a je potřeba nadpoloviční většina všech poslanců dle článku 39 odst. 3 Ústavy České republiky. V tuto chvíli je snad počet ustálený. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP